W nowo budowanym budynku jednorodzinnym instalacja antenowa RTV - SAT powinna być traktowana na równi z innym instalacjami, tak aby w przyszłości nie pojawił się problem z podłączeniem odbiornika telewizyjnego w pomieszczeniu bez gniazda antenowego. Poniżej postaram się opisać jak należy postępować budujac dom , aby wykonać w właściwy sposób instalację antenową .
Pierwszy etap to okablowanie budynku wykonane jednocześnie z innymi instalacjami oraz instalacja masztu z antenami przed położeniem dachówki (bardzo ważne w budynkach z pokryciem ceramicznym) .
Zazwyczaj prace budowlane w początkowym okresie budowy postępują bardzo dynamicznie i bardzo szybko następuje moment kiedy musimy pomyśleć o instalacji antenowej. Już na etapie stanu surowego w czasie wykonywania okablowania elektrycznego wykonujemy okablowanie dla instalacji antenowej.
W czasie budowy trudno jednoznacznie określić, w którym miejscu danego pomieszczenia będzie zainstalowany sprzęt RTV. Moja propozycja jest taka aby do wszystkich pomieszczeń, w których potencjalnie będzie potrzebny dostęp do sygnału RTV - Sat wykonać po kilka gniazd, od których przewody będą doprowadzone do skrzynki kablowej np. na strychu. Po zamieszkaniu domu i ustawieniu sprzętu RTV będziemy mieli możliwość wyboru.
W związku z wzrostem popularności odbiorników satelitarnych wyposażonych w funkcję PVR, a które oferowane są na chwilę obecną przez wszystkie trzy główne platformy cyfrowe w Polsce powinno się do miejsca, w którym będziemy najczęściej oglądać telewizję, przeważnie jest to salon doprowadzić dwa przewody antenowe do gniazda.
Podsumowując ten etap :
skorzystajmy z dorady fachowca
zainstalujmy zestaw anten przed położeniem dachówki. Powyższe zdjęcie przedstawia przykład instalacji anten w gotowym budynku, niestety nie obyło się bez kilku uszkodzonych dachówek . Praktycznie brak pewnego dostępu do anten
okablowanie musi zostać wykonany na dobrej jakości przewodzie koncentrycznym (jak to rozpoznać - najlepiej skorzystać z porady fachowca). Właściwy przewód do takich instalacji to min. RG 6 U Tri Shield, przewód o potrójnym ekranie i stopniu ekranowania do 110dB
na spokojnie określmy miejsca odbioru sygnału RTV w nowym domu
w miejscu gdzie schodzą się wszystkie przewody antenowe pamiętajmy o doprowadzeniu zasilania 230V oraz żółto zielonego przewodu wyrównującego potencjały
w miarę możliwości dobierzmy kolor anteny do pokrycia dachowego
zwracajmy uwagę na zabezpieczenie antykorozyjne elementów zestawu anten, elementy stalowe powinny być ocynkowane ogniowo (w kąpieli), lub też aluminiowe
Co może być przydatne na tym etapie instalacji:
Mocowania masztu, maszty antenowe, mocowania masztu do krokwi dachu, stojaki do montażu anten satelitarnych.
Anteny telewizji naziemnej: na pasmo UHF czyli do odbioru kanałów DVB-T, na pasmo VHF typ anten wkrótce wyjdzie z użycia oraz anteny radiowe.
Anteny satelitarne, polecane o średnicy lustra 80 cm - większe nie są absolutnie potrzebne.
Konwertery: Quattro dla instalacji z multiswitchem, Quad dla instalcji z czterema odbiornikami satelitarnymi Twin dla instalacji z dwoma odbiornikami satelitarnymi, Monoblock quad dla instalacji z czterema odbiornikami - odbiór z satelit Hot Bird - Astra.
Przewód antenowy: RG 6 Tri Shield , RG 6 Tri Shield Twin.
Wtyki antenowe: Self Install, zaciskane bardzo wysokiej klasy.
Inne: Zabezpieczenie przepięciowe, opaska do montażu przewodu wyrównania potencjału na maszcie antenowym.
Drugi etap - to dobór właściwych elementów dystrybucji sygnału w zależności od potrzeb. Głównym elementem instalacji w domu jest multiswitch, czyli urządzenie zapewniające dystrybucję sygnałów z satelity oraz telewizji naziemnej i radia do wielu odbiorników. Multiswitche w swoim opisie mają podane symbole np. 5/4, 5/8.....9/4, 9/12 nawet 17/8. Pierwsza liczba to liczba wejść druga natomiast oznacza liczbę wyjść . Dla przykładu dla odbioru z satelit Astra i Hot Bird z dystrybucją na 8 pomieszczeń potrzebujemy multiswitch w konfiguracji 9/8 (dwa pasma + dwie polaryzacje dla jednego satelity = 4 x 2 + wejście dla telewizji naziemnej i UKF) .
Do multiswitcha doprowadzamy sygnał z konwerterów typu quattro np. firmy MTI AP84 XT2 oraz anten telewizji naziemnej.
Na chwilę obecną w części kraju działają już nadajniki cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Cyfrowa telewizja naziemna wykorzystuje pasmo UHF, anteny na pasmo VHF staną się zbędne. A więc montujemy jedynie jedną anteną telewizyjną oraz jedną radiową. Wzmacniacz antenowy stosujemy jedynie w przypadku słabego sygnału, nie zawsze jego zastosowanie poprawi jakość sygnału, lecz wielokrotnie ją pogorszy.
Przed wyborem systemu gniazd warto zorientować się w cenie gniazd abonenckich TV-SAT, często niektóre systemy oferują je w koszmarnych cenach.
Na wszytskich przewodach schodzących z budynku do środka warto zainstalować zabezpieczenia przepięciowe, które powinny zabezpieczyć domowe urządzenia elektryczne przed zniszczeniem w momencie wyładowań atmosferycznych.
Podsumowanie tego etapu prac:
przed dokonaniem zakupu elementów instalacji warto skonsultować się z fachowcem.
zwrócić uwagę na dostępność oraz ceny gniazd abonenckich w wybranym systemie.
pamiętajmy o podłączeniu przewodu wyrównania potencjałów do obudowy multiswitcha oraz wzmacniacza.
Co może być przydatne na tym etapie instalacji: Multiswitche w zależności od potrzeb, gniazda abonenckie, wzmacniacz telewizji naziemnej, zabezpieczenie przepięciowe, metalowa szafka kablowa.
Ostatni etap - to wybór telewizji do jakiej chcielibyśmy mieć dostęp. Wkrótce na większości terytorium kraju możliwy będzie odbiór programów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną potrzebujemy nowoczesnego odbiornika telewizyjnego z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG 4 (starsze odbiornik TV mają wbudowany dekoder MPEG 2 i nie będą w stanie odbierać tych programów) albo zewnętrzny odbiornik DVB-T .
Lista programów dostępnych od maja 2011, nadawanych z dwóch multipleksów cyfrowych DVB-T prezentuje się jak niżej :
TVP 1
TVP 2
TVP Info (wersje regionalne)
TVP Kultura
TVP Historia
TVN
TVN 7
Polsat
TV 4
Polsat Sport News
TV Puls
to może wystarczyć ...... chociaż właściciele platform cyfrowych w Polsce robią wiele, aby oferta kanałów darmowych w DVB-T była jak najmniej atrakcyjna, a sama możliwość odbioru darmowych programów jak najmniej popularna.
Jeśli powyższa oferta kanałów jest dla nas mało atrakcyjna możemy zakupić i podłączyć odbiornik satelitarny odbierający niekodowane , darmowe programy telewizyjne dla przykładu polskie kanały niekodowane dostępne na satelitach Astra oraz Hot Bird :
TV Polonia
TV Biznes
TV Trwam
TV Silesia
Tele 5
CSB TV
Czworka na Wizji
Eska TV
Rebel TV
4 Fun TV
Viva Polska
Polonia 1
ITV
Mango Tv
Edusat
Jeśli mamy większe oczekiwania to możemy skorzystać z ofert platform cyfrowych dostępnych w Polsce. W szczególności chciałbym zwrócić uwagę na ofertę Cyfry + , która daje możliwość odbioru z jednej karty, płacąc jeden abonament w wielu odbiornikach. Jednak temat wyboru operatora jest sprawą bardziej skomplikowaną i nie jest celem tej publikacji.
Podsumowanie ostatniego etapu:
odbiór programów wysokiej rozdzielczości HDTV nie wymaga innych specjalnych urządzeń , na takiej instalacji odbiór będzie bez problemowy.
do odbioru cyfrowych programów telewizji naziemnej służą te same anteny co do odbioru telewizji analogowej.
przed podpisaniem umowy z operatorem płatnej telewizji warto zwrócić uwagę na listę kanałów dostępnych darmowo , czasami może to wystarczać.
W razie pytań dotyczących instalacji służę praktycznymi poradami.
Jan Migas