Favore.plBaza wiedzyPozostałeEkologiaEnergia ekologiczna

Artykuł: Instalacja elektrowni wiatrowej w przedsiębiorstwie-gospodarstwie rolnym

Dodaj zlecenie

Instalacja elektrowni wiatrowej w przedsiębiorstwie - gospodarstwie rolnym

Instalacja elektrowni wiatrowej w przedsiębiorstwie-gospodarstwie rolnym
Autor: Zagorkas   |   23 kwi 2013, 10:39   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Energia ekologiczna

Własne żródło energii elektrycznej to zarówno niezalezność od dostawcy jak i znaczne obniżenie kosztów. W materiale przedstawiono główne element rozwiązań możliwych do zastosowania w gospodarstwie domowym, Więcej szczegółów na indywidualne zapytanie.

Polityka energetyczna nakreśla strategię państwa w wykorzystaniu poszczególnych nośników energii z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego Państwa, natomiast Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE i jej transpozycja do prawa krajowego ustala wręcz obligatoryjne cele dla udziału energii ze źródeł odnawialnych. Działania implementacyjne powinny skupić się przede wszystkich na eliminacji oraz względnym łagodzeniu barier, szczególnie administracyjno-prawnych, w sferze rozwoju odnawialnych źródeł energii, aby możliwym było osiągnąć założony udział energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 15% w roku 2020. (patrz: http://www.pigeo.org.pl/ ). Również w swych działaniach Lokalna Grupa Działania powinna więcej uwagi poświęcać temu działaniu jako, że jest to działanie po pierwsze innowacyjne w skali lokalnej i ogólnej obszaru LGD, wysoce pro ekologiczne oraz ukierunkowane na poprawę warunków życia mieszkańców. Przedsiębiorstwa – gospodarstwa rolne, instalujące takie urządzenia będą w stanie obniżyć koszty swojej produkcji, co może znaleźć odbicie w obniżeniu ceny oferowanych produktów a przez to zwiększenie konkurencyjności produktów, bądź zwiększeniu osiąganych zysków przy utrzymanej cenie.
Elektrownia wiatrowa, to zespół urządzeń produkujących energię elektryczną, wykorzystujących do tego turbiny wiatrowe. Energia elektryczna uzyskana z wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytwarzanie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa.

Elektrownie wiatrowe mogą służyć między innymi jako dodatkowe źródło energii, które w pewnym stopniu uniezależnia od sieci lokalnego dystrybutora energii elektrycznej (korzystanie z energii elektrycznej w przypadku braku dostawy lub awarii sieci). Przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczać prąd na potrzeby odbiornika autonomicznego (wydzielonego), czyli działającego niezależnie od sieci elektroenergetycznej. Może nim być albo: - wydzielony obwód w domu, zwykle niskonapięciowy (np. obwód oświetleniowy czy obwód ogrzewania podłogowego wspomagającego ogrzewanie budynku), działający niezależnie od pozostałej instalacji elektrycznej w budynku - zasilanej z konwencjonalnej sieci elektroenergetycznej, albo - cała instalacja, odłączana od sieci energetycznej na czas korzystania z energii wytworzonej przez elektrownię wiatrową, albo w ogóle niepodłączona do sieci elektroenergetycznej. Większe elektrownie wiatrowe (zwane też siłowniami) przeznaczone są przede wszystkim do wytwarzania energii, która następnie przekazywana jest do sieci elektroenergetycznej. Jednak nie stanowią one przedmiotu tej propozycji.

Małe elektrownie wiatrowe to modele o mocy od 100W do 50kW. Modele z tej grupy mogą zapewniać energię elektryczną w pojedynczych gospodarstwach domowych, a nawet w małych firmach. W tych warunkach, najpopularniejsze są elektrownie o mocy 3 - 5kW. Moc takich elektrowni, wspomagana energią zmagazynowaną w akumulatorach, wystarczy nierzadko do zasilania oświetlenia, układów pompowych, różnego sprzętu i urządzeń domowych.

Wykorzystanie energii wiatru do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynków zabudowy jednorodzinnej, gospodarstw rolnych, schronisk górskich, małych firm itp. staje się w Polsce przedsięwzięciem coraz bardziej popularnym, a z ekologicznego punktu widzenia, bardzo wskazanym. Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej łączy się jednak z dość dużymi nakładami inwestycyjnymi, których okres zwrotu jest bardzo silnie uzależniony od lokalnych warunków atmosferycznych (prędkości wiatrów występujących w miejscu instalacji elektrowni wiatrowej), a także od mocy zainstalowanej jednostki (małe elektrownie do 3kW – okres zwrotu inwestycji od 3 do 5 lat, duże o mocach od 10kW do 100kW – okres zwrotu nakładów do 10 lat), no i co najważniejsze aktualnej ceny energii na rynku . Jednocześnie okres eksploatacyjny urządzenia jest szacowany na 25 lat.

Zakłada się, że na potrzeby małych przedsiębiorstw-gospodarstw rolnych prowadzących pozarolniczą działalność będą wystarczające elektrownie o mocy do 3kW przy czym w uzasadnionych przypadkach mogą być instalowane elektrownie o wyższej mocy. Jako że nie przewidywana jest sprzedaż uzyskanej energii, nie jest polecane stosowanie instalacji o wyższej mocy. Do zastosowania w projekcie proponuje się elektrownie wiatrowych o mocy: 1kW, 3kW lub 5kW w zależności od potrzeb .

Zainstalowana elektrownia będzie mogła pełnić trzy niezależne funkcje w przedsiębiorstwie:
1. Stanowić niezależne źródło zasilania wydzielonych obwodów elektrycznych, maszyn lub urządzeń.
2. Stanowić dodatkowe źródło wspomagające istniejącą sieci poprzez połączenie ich przez specjalny przekaźnik automatycznie zmieniający źródło dostarczające w danej chwili energię (elektrownia wiatrowa/sieć)
3. Stanowić jedyne źródło zasilania energią przedsiębiorstwa.

Jako podstawowy element układu proponowane jest zastosowanie turbiny wiatrowej wertykalnej, która charakteryzuje się niskim wiatrem rozruchu (od 3m/s), wieżą wolnostojąca wysokości do 8 m, skrzydła odpowiednio dla proponowanych mocy: od 1600mm do 2400mm długości, mały obszar zajmowany przez urządzenie (rzut płaski) o średnicy od 1600mm do 5000mm, wyższa efektywność wykorzystania wiatru w porównaniu do elektrowni śmigłowych.

Kolejne zalety to możliwość pracy przy wiatrach ze zmiennych kierunków, nie wymaga urządzeń sterujących (silniczki zmieniające ustawienie), prosta obsługa, gdyż zawiera niewiele części, brak konieczności stosowna urządzeń wyłączających przy silnych wiatrach. Ponadto w trakcie obracania się sprawia wrażenie pełnego walca, przez co stanowi mniejsze zagrożenie dla ptaków i wydaje dużo niższy hałas niż przy turbinach śmigłowych.


http://www.amazon.com/gp/product/B005M1LQCI/ref=as_li_qf_sp_asin_il?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B005M1LQCI&linkCode=as2&tag=windturbin-20Zobacz ofertę

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU