Wideodomofon gadżet jeszcze niedawno kojarzący się z wielkimi posiadłościami gwiazd lub luksusowymi strzeżonymi osiedlami, obecnie jest coraz bardziej powszechny. Jak podaje definicja jest to "udoskonalona wersja domofonu", która pozwala na oglądanie obrazu rejestrowanego kamerką zewnętrzną we własnym mieszkaniu, a w konsekwencji identyfikowanie odwiedzających gości. Jest to o tyle praktyczne, że nie jesteśmy narażeni na wizyty nieproszonych osób typu obnośni sprzedawcy, próbujący z całych sił nakłonić ludzi do kupna niepotrzebnego sprzętu. Oczywiście wideodomofon spełnia również podstawową funkcję tego typu urządzenia steruje otwieraniem drzwi wyposażonych w zamek elektryczny.
Instalacja wideodomofonu może wydawać się skomplikowanym zadaniem, jednakże wystarczy trochę zacięcia i cierpliwości i można cieszyć się z posiadania w mieszkaniu nowego, wyszukanego gadżetu.
Kupiłeś wideodomofon i nie możesz doczekać się jego instalacji? Zacznijmy więc!
Na początek sprawdzić trzeba, czy w opakowaniu są wszystkie części wymagane do zainstalowania urządzenia. System składa się z:
monitora z mikrofonem
stacji video instalowanej na zewnątrz (zawiera kamerę, głośnik, mikrofon i panel z przyciskami)
zasilacza
Ponadto, jeśli chcesz, aby Twój wideodomofon był bardziej rozbudowany, możesz zainstalować w nim:
dodatkowe kamery
dodatkowe monitory
przystawkę pamięci, dzięki której przekaz z kamery zostanie zapisany na nośniku pamięci, co przydatne jest, kiedy nie ma cię w domu
Jeśli jesteś zwolennikiem personalizowania swoich urządzeń, kupując wideodomofon masz do wyboru różne rodzaje kamer. W zależności od preferencji dostępne są rejestratory czarno-białe oraz kolorowe, wybrać można również materiał, z którego zrobiona jest obudowa kamery (metal, aluminium lub plastik). Ponadto niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje:
regulacja kąta widzenia
możliwość rejestrowania obrazu w nocy, dzięki podświetleniu podczerwieni
alarm uruchamiający się, gdy ktoś próbuje zdemontować urządzenie.
Kiedy już upewnisz się, że masz wszystkie wymagane części możesz przystąpić do instalacji wideodomofonu.
Istotne jest, aby monitor oraz kamery nie zostały zainstalowane w miejscach, które narażone są na szkodliwe czynniki typu: promieniowanie słoneczne, kurz, opady, i tym podobne.
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest połączenie monitora z kamerą za pomocą przewodu. Producent poleca zakup przewodu czterożyłowego, parowanego oraz dołączenie dodatkowych dwóch żył służących do obsługi zamka elektrycznego. Standardowa polecana długość przewodu wynosi 50 metrów, jednakże jest to uzależnione od preferencji użytkownika.
W sytuacji, w której wymagane jest umieszczenie przewodu pod ziemią, istotne jest, aby zakupić odpowiedni kabel zewnętrzny, który lepiej znosi warunki zewnętrzne. Część prowadzącą przez ścianę do urządzenia umieszczona zostaje w wykutej wcześniej bruździe i zagipsowana.
Czas na zamontowanie na ścianie monitora. Zanim to zrobisz, musisz przyłączyć do niego przewód i słuchawkę oraz przymocować do ściany uchwyt montażowy. Pamiętaj o wywierceniu pośrodku uchwytu otworu, który służył będzie do poprowadzenia przewodów elektrycznych. Pozostaje tylko zainstalować monitor na uchwycie i podłączyć go do gniazdka elektrycznego.
Następną czynnością jest zamontowanie kamery zewnętrznej. Zalecane jest, aby umieścić ją na wysokości około 160 centymetrów od podłoża. Jeżeli chcesz, by kamera przez długi czas nie uległa uszkodzeniu, powinieneś zainstalować nad nią specjalną osłonę chroniącą przed zaciekami i opadami.
Dostępne są dwa modele kamer: natynkowa oraz podtynkowa. W przypadku pierwszej należy jedynie nawiercić odpowiednie otwory pod kołki montażowe, jednakże druga wymaga wydrążenia odpowiednio dużego otworu w ścianie. W tym momencie zostało ci jedynie zamocowanie kamery, podłączenie przewodów oraz wyregulowanie pola widzenia kamery. Umieszczasz główne urządzenie w obudowie i gotowe.
Od teraz możesz cieszyć się nowym gadżetem, który uchroni cię przed wizytami niechcianych gości.