Jak w warunkach domowych poradzić sobie z instalacją miedzianej konstrukcji hydraulicznej.
Wybór miedzi.
Zależy od rodzaju naszej instalacji w przypadku instalacji zewnętrznej należy wybrać twarde rury miedziane. Gdy mamy do czynienia z instalacją wewnętrzną pod tynkiem należy użyć miedzi miękkiej. Zanim zamontujesz rury w ścianie powinieneś założyć na nie otulinę.
Średnica rury powinna być dostosowana do rodzaju urządzenia jakie chcemy zainstalować.
By doprowadzić wodę do umywalki będą potrzebne kształtki łączące poszczególne odcinki przewodów. Rury czy kształtki wykonane z miedzi łączy się za pomocą odpowiednio przystosowanych złączek. Jak należy zacząć: najpierw odcinamy odpływ wody. Zanim przetniesz rurę przyłóż do niej trójnik by ustalić miejsce przyłączenia. By doprowadzić przewód do górnej rury należy wykonać odsadzkę, przyłączając ją do trójnika. Po czym odchylamy trójnik pod kątem 45 stopni i wsuwamy odsadzkę, całą instalację ustawiamy tak by znalazła się w pozycji równoległej do ściany.
Następną czynność jaką wykonamy jest lutowanie, jak należy się do tego przygotować. Po pierwsze dokładnie zaokrąglamy krawędzie rury, by usunąć wszelkie nierówności jakie powstały podczas cięcia. Następnie oczyszczamy tę część rury którą będziemy lutować papierem ściernym lub włókniną czyszczącą. Pamiętaj, że dokładne oczyszczenie decyduje o jakości spoiny. Zanim zaczniesz lutować osłoń ścianą matą przeciw ogniową. Dwa elementy (rurę i łącznik) powlecz topnikiem, a następnie połącz ja kielichowo przekręcając łącznik aż do ustawienia go w wybranej pozycji. (topnik chroni oczyszczane elementy przed utlenieniem w skutek podgrzania zapewnia dobre zwilżenie tych powierzchni stopionym spoiwem).
W tym momencie możemy zabrać się do lutowania. Najpierw uregulujmy lampę lutownicy w taki sposób by dała odpowiedni płomień (delikatny). Ogrzewamy łącznik, gdy widzimy kolor czerwony to znaczy, że na łącznik można kłaść spoiwo (stop cyny). Oddalamy płomień i nakładamy spoiwo wzdłuż całej przeznaczonej do lutowania części. Spoiwo topi się i wpływa pomiędzy łączone elementy, teraz czekamy aż połączenie ostygnie. Nie ruszamy spoiwem. Od tego momentu nie nagrzewamy miejsca połączenia, może to doprowadzić do osłabienia naszej instalacji.
Gdy rura ostygnie mokrą szmatką usuwamy resztki topnika. Następnie odkręcamy wodę by usunąć z wnętrza przewodu resztki spoiwa, które mogłoby uszkodzić armaturę. Następnie zakładamy uchwyt mocujący. Kolejnym już znacznie łatwiejszym krokiem jest podłączenie do naszej instalacji kranu. W tym miejscu mamy dwie opcje do wyboru: podłączenie na wężyk elastyczny lub podłączenie na sztywne rury. Jako pierwsze omówię przyłączenie na wężyk elastyczny. Należy przylutować śrubki do miedzianych rur następnie zakładamy uszczelki i przykręcamy nakrętki wężyków. Następnym krokiem jest lutowanie, postępujemy dokładnie tak samo jak w omówionym wyżej sposobie. Kolejny sposób to podłączenie na sztywne rury. Krok pierwszy jest dokładnie taki sam jak w przypadku rur giętkich. Następnie wykonujemy roztłaczanie odcinka rury odchodzącej od umywalki. Nakładamy na rurę nakrętkę zaczynając od gładkiej części. Następnie ogrzewany końcówkę rury i zanurzamy ją w zimnej wodzie. Teraz należy przełożyć rurę przez matrycę tak by pozostawić po drugiej stronie 2-3 mm krawędź. Pomagając sobie rozbijakiem ze stożkową końcówką i młotkiem rozszerzamy rurę do wylotu. Pomiędzy złączką a nakrętką umieszczamy uszczelkę. Zanim ostatecznie dokręcimy nakrętkę powinniśmy odczekać 24 godziny w czasie których uszczelka "pracuje".
Na podsumowanie kilka dodatkowych porad, By wykonać kolano w przypadku dużych instalacji najlepiej używać giętarki przeznaczonej do rur. Powinniśmy dociskać kolanem i naciskać jednocześnie na uchwyt prowadząc w dół. W przypadku rur z miękkiej miedzi można je giąć bezpośrednio, natomiast rury z miedzi twardej zanim zaczniemy giąć podgrzewamy.