Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściPsycholodzy, psychiatrzy

Artykuł: Inteligencja palaczy, czyli przed czym minister zdrowia nie ostrzega

Dodaj zlecenie

Inteligencja palaczy, czyli przed czym minister zdrowia nie ostrzega

Inteligencja palaczy, czyli przed czym minister zdrowia nie ostrzega
Autor: madeinmedia1   |   10 gru 2013, 15:34   |   Dział: Artykuły

Na każdej paczce papierosów zauważymy ostrzeżenie ministra zdrowia o skutkach palenia wyrobów nikotynowych. A co jeśli palenie wpływa również na obniżoną inteligencję u palaczy?

Na każdej paczce papierosów zauważymy ostrzeżenie ministra zdrowia o skutkach palenia wyrobów nikotynowych. A co jeśli palenie wpływa również na obniżoną inteligencję u palaczy?

Palący? Niepalący? A może to nie ma znaczenia? Poszukując partnera życiowego użytkownicy portalu Randkologia.pl wypełniają szczegółowy formularz odnośnie swoich preferencji. Czy to możliwe, że poza aspektem estetycznym i zdrowotnym chodzi o coś więcej – większy iloraz inteligencji?

Randkologia.pl jest portalem randkowym dla osób wykształconych, mających sprecyzowane potrzeby. Użytkownicy wiedzą, czego chcą i co równie ważne – czego nie chcą – mówią specjaliści z portalu. Poza formularzem użytkownicy wypełniają test inteligencji oraz test inteligencji emocjonalnej i test osobowości. Biorąc pod uwagę wszystkie wyniki i preferencje użytkownicy mają szansę znaleźć idealne dopasowanie. Specjaliści portalu Randkologia.pl dostrzegli ciekawą zależność – osoby niepalące posiadają średnio wyższy iloraz inteligencji niż osoby palące. Skąd taka zależność?
Wyniki badań szkockich badaczy potwierdziły tezę o tym, że nikotyna obniża iloraz inteligencji. Podobne wyniki uzyskali izraelscy badacze w zespole naukowym Marka Weislera z Tel Aviv University oraz Sheba Hospital (Focus.pl – „Palenie a poziom IQ”, 13 kwietnia 2010). W Polsce osoby niepalące mają średnio o 7 punktów większe wyniki testów inteligencji. W ujęciu globalnym różnice nie były już tak duże – zauważają specjaliści portalu Randkologia.pl - różnica między rezultatami osób palących i niepalących to 2 punkty. Skąd takie rozbieżności?

Poza oczywistym wpływem nikotyny na organizm, a w tym nasz cenny organ – mózg, istnieje wiele czynników społecznych i ekonomicznych, które mogą wpływać na rezultaty. W Polsce zaistniała wyraźna zmiana podejścia do palenia. Zauważalne jest to nie tylko na każdej paczce papierosów, gdzie minister zdrowia ostrzega przed skutkami nałogu, ale również w zmianach prawnych. Wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych, kawiarniach, czy nawet własnym samochodzie jest niespotykane nadal w wielu krajach europejskich. Edukacja na temat szkodliwości palenia, a także modny zdrowy styl życia wśród osób wykształconych skłania do rzucenia nałogu – mówią specjaliści portalu Randkologia.pl. Okazuję się, że osoby wykształcone palą coraz rzadziej – a właśnie one uzyskują najlepsze wyniki testów inteligencji.

W przypadku innych krajów – wyniki również przemawiają na korzyść osób niepalących, ale nie są już tak rozbieżne. Palenie nikotyny w wielu krajach jest ściśle związana z kulturą. Oznacza, to, że nigdy nie wychodzi z mody – nawet pomimo negatywnego oddziaływania na kondycję zarówno ciała i umysłu. Specjaliści portalu Randkologia.pl wskazują więc, że należy rozróżnić dwa aspekty rozważań: naukowy i ekonomiczno-społeczny. Nikotyna wpływa negatywnie na pracę mózgu, co zostało potwierdzone naukowo podczas wieloletnich badań naukowych. Jednak wpływ ten jest trudno zmierzyć ze względu na sytuację ekonomiczną, kulturową i panujące trendy w społeczeństwie.

Źródło: http://...www.randkologia.pl
http://...www.blog.randkologia.pl

KOMENTARZE
  • brak komentarzy