Stosowane na zewnątrz wyposażenie ma umilić spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Aby meble ogrodowe mogły zachować estetyczny wygląd i wysoką jakość, to należy o nie odpowiednio zadbać. Przez cały sezon są bowiem narażone na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy, jak należy pielęgnować poszczególne elementy wypoczynkowego zestawu.
Jakie czynniki wpływają na pielęgnację mebli ogrodowych?
Jeżeli dopiero planujesz aranżację ogrodu lub właśnie wybierasz się do sklepu meblowego po odpowiednie wyposażenie działki, to musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Podejmując decyzję, warto bowiem kierować się walorami estetycznymi oraz własnym budżetem, ale to inne czynniki mają wpływ na to, w jaki sposób będziemy musieli zadbać o wybrane meble do ogrodu. Są to przede wszystkim:
• Materiał: to, z jakiego tworzywa wykonane są meble to absolutna podstawa – inaczej zadbamy o wyposażenie ogrodowe drewniane, inaczej o meble rattanowe, czy wykonane z metalu.
• Mobilność: w przypadku mebli tarasowych i ogrodowych jest to bardzo istotna cecha. Ułatwia przechowywanie wyposażenia szczególnie w okresie zimowym oraz ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
• Stopień narażenia na czynniki zewnętrzne: warto pamiętać, że część ogrodowego wyposażenia tworzona jest z wyłącznym przeznaczeniem na zadaszone przestrzenie. Ważne jest to, czy meble są chronione przed deszczem, wiatrem lub promieniowaniem słonecznym. Przy wyborze warto więc wziąć również pod uwagę czy akcesoria wymagają konserwacji i są proste w czyszczeniu. Im gorsze warunki przechowywania, tym więcej uwagi będzie trzeba poświęcić na utrzymanie odpowiedniego stanu poszczególnych egzemplarzy.
• Jakość: na rynku możemy zakupić bardzo zróżnicowane pod względem jakości wykonania meble na taras lub balkon. Wytrzymałość na czynniki takie jak deszcz i promienie słoneczne zapewnia zarówno materiał, jak i zastosowane technologie.
• Okoliczności: jeśli zastanawiasz się, jakie meble wybrać do ogrodu, to kieruj się własnymi możliwościami. Gdy nie możesz poświęcić wiele czasu na impregnację wyposażenia i nie masz miejsca na odpowiednie przechowywanie, to postaw na wysokiej jakości towary.
Konserwacja mebli do ogrodu
Właściwa impregnacja drewnianych mebli ogrodowych
Jednym z najtrudniejszych w konserwacji i najbardziej wymagających surowców jest drewno. Do ławek, krzeseł czy huśtawek wykonanych z takiego materiału należy zastosować wyjątkową pielęgnację. Jak zadbać o drewniane meble ogrodowe? Cały proces obejmuje:
1. Oczyszczanie i odtłuszczanie: należy wykonywać 2/3 razy w sezonie i powtórzyć również w okresie zimowym. Aby przejść do kolejnego etapu, musimy dokładnie wyczyścić całą powierzchnię mebla. Następnie przy użyciu wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń powinniśmy odtłuścić drewniany przedmiot.
2. Zastosowanie odpowiednich preparatów: do zabezpieczenia mebli tarasowych i ogrodowych z drewna wykorzystuje się oleje oraz woski. Środki te chronią wyposażenie przed wilgocią, nadmiernym zbieraniem się kurzu oraz przywracają utracony blask.
Po sezonie letnim egzemplarze z drewna powinny znaleźć się w suchym i niezbyt ciepłym pomieszczeniu z zapewnionym przepływem powietrza.
Jak dbać o meble z metalu?
Gdy zależy nam na niewymagającej i szybkiej pielęgnacji, to wybierajmy metalowe meble do ogrodu. Są bowiem wyjątkowo wytrzymałe na różnorodne warunki pogodowe i można je trzymać na zewnątrz przez cały rok. Wymagają w większości przypadków jedynie regularnego mycia. Do najpopularniejszych wariantów należą wersje aluminiowe i żeliwne. Pierwsze z nich są bardzo nowoczesne i lekkie, przez co ich konserwacja jest wyjątkowo łatwa. Meble z żelaza, co jakiś czas muszą być oczyszczane drucianą szczotką i pokrywane farbą.
Pielęgnacja mebli rattanowych i wiklinowych
Wiklina i rattan należą do materiałów popularnych, ale niezbyt trwałych. Stąd też trudno wpłynąć odpowiednią ochroną na przedłużenie żywotności wykonanych z nich mebli. Regularne oczyszczenie dostępnymi na rynku środkami to podstawa.
Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie przechowywanie – rattanowa huśtawka ogrodowa czy wiklinowy fotel na taras muszą być bezwzględnie umieszczane poza sezonem w suchych pomieszczeniach. W okresie letnim warto osłaniać wyposażenie przed nadmiernym słońcem i deszczem. Świetnym odpowiednikiem obu opcji są meble wykonane z technorattanu.
Jak zabezpieczyć plastikowe meble ogrodowe?
Podobnie jak np. metalowe wyposażenie również ich plastikowe odpowiedniki nie potrzebują wymagającej konserwacji. Są one zazwyczaj wykonywane z wytrzymałego materiału. Jak każde tworzywo może ono jednak ulec kruszeniu czy utracić kolor. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na odświeżenie przy pomocy farby lub zakup nowego zestawu mebli ogrodowych.
Jeśli chcesz nadać drugie życie swoim ulubionym elementom wyposażenia, to sprawdź również, jak rozpocząć swoją przygodę z renowacją mebli.