W pierwszych tygodniach ciąży należy wyjątkowo troskliwie dbać o swój stan, ponieważ jest to najbardziej niepewny etap, dlatego należy dążyć do jego stabilizacji.
Czego unikać:
Alkohol – należy go odstawić podczas ciąży i karmienia piersią
Palenie tytoniu - palenie zwiększa ryzyko poronienia i szkodzi rozwojowi dziecka
Multiwitaminy zawierające retinol - retinol jest rodzajem witaminy, która mogą być szkodliwa w dużych ilościach.
Zredukować:
Kofeina - Herbata, kawa i napoje typu cola zawierają dużą ilość kofeiny. Zaleca się ograniczenie spożycia do dwóch filiżanek kawy lub czterech filiżanek herbaty dziennie. Popularne napoje energetyczne zawierają w swoim składzie taurynę, guaranę oraz kofeinę i nie powinny być spożywane przez ciężarne kobiety.
Narkotyki-Narkotyki powinno się bezwzględnie wyeliminować, nawet jeśli nie zachodzi się w ciążę. Jeżeli trudno jest poradzić sobie z tym nałogiem trzeba koniecznie zgłosić do do Centrum Leczenia Uzależnień.
Leki i suplementy-Spożywanie niektórych leków podczas ciąży może być szkodliwe. Nie należy przyjmować żadnych leków uzupełniających, w tym preparatów multiwitaminowych bez sprawdzenia, czy są one bezpieczne w czasie ciąży i karmienia piersią. Każdy z nich należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym, najlepiej by znalazł dla nich zamienniki i alternatywy i osobiście wypisał na nie receptę.
Aktywność fizyczna-Wszelkiego rodzaju ćwiczenia powinno się wykonywać w granicach wytrzymałości. Nie powinny być forsujące, mocno obciążające. Najlepszymi sportami do uprawiania będą pływanie, joga, chodzenie. Unikać sauny, natomiast powinno się pić dużo wody.
Wywiad rodzinny, czyli historia choroby całej rodziny
Jeśli któreś z partnerów w swojej rodzinie miał przypadek poważnej choroby genetycznej, należy je koniecznie omówić z lekarzem na samym początku ciąży. Już nawet we wczesnym stadium ciąży można niektóre z nich wykryć i ewentualnie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Tak samo należy omówić wszelkie dolegliwości, takie jak ciśnienie krwi, padaczki, choroby serca, cukrzyca i inne.
Dieta
Ciąża stwarza dodatkowe wymagania wobec niektórych składników odżywczych, w tym żelaza, wapnia, jodu i wielu witamin, więc należy upewnić się, że dieta jest zróżnicowana i zawiera odpowiednie ilości.
Wegetarianizm
Soczewica, fasola, tofu, jaja i mleko sojowe może zastąpić pokarmy zwierzęce w diecie wegetariańskiej. Jednak w trakcie ciąży należy dodatkowo znaleźć zamienniki mięsa bogate w witaminy B12, która jest konieczna do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka.
Kwas foliowy
Kwas foliowy jest witaminą dostępną w różnych produktach spożywczych. Zaleca się, aby spożywać zwiększone dawki kwasu foliowego, jako suplementu na dwa miesiące przed planowanym zajściem w ciąże, a następnie przez kolejne trzy miesiące ciąży. Związek ten pomaga uniknąć problemów z układem kostnym matki i dziecka.
Jod w ciąży
Jod jest kolejnym składnikiem odżywczym, który jest ważny dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości jodu należy jeść ryby, nawet trzy razy w tygodniu; do przyprawiania używać soli jodowanej i stosować multiwitaminy wzbogacone o ten związek.
Witamina D
Witamina D jest obecna w skórze i produkowana jest dzięki działaniu promieni słonecznych. Niewielka jej ilość znajduje się w pożywieniu – w jajkach, rybach, żółtym serze, margarynie i tłustym mleku. Ta witamina pomaga w rozwoju kości i zębów dziecka, w pewnym stopniu niweluje także ból mięśni i osłabienie u matek. Warto zatem uzupełnić dietę o powyższe składniki.
Bezpieczeństwo i higiena żywienia
Bardzo ważne jest utrzymywanie higieny, ponieważ mogą rozwinąć się groźne infekcje, takie jak listeria i toksoplazmoza, które mogą zostać przekazane nienarodzonemu dziecku. Aby zmniejszyć ryzyko należy dokładnie myć ręce, deski do krojenia i naczynia podczas przygotowywania posiłków. Tak samo każdy owoc lub warzywo lub inne produkty. Listeria jest zabijana podczas gotowania, dlatego dobrze byłoby jeść gotowane potrawy. Tak samo można pozbyć się toksoplazmozy – poprzez gotowanie, mycie rąk, jedzenia i naczyń. Zaleca się niekiedy używanie jednorazowych rękawic.
Depresja
Choć wahania nastrojów w ciąży są normą, może niekiedy pojawić się dłuższy okres przygnębienia i marazmu. Może to oznaczać depresję, zwykle wiąże się ona z brakiem poczucia bezpieczeństwa i samotności. W takim wypadku należy zdecydować się na terapię do dobrego psychologa.
Przemoc
Choć jest to już skrajny przypadek, nie jest jednak odosobniony. Jakakolwiek przemoc, czy to słowna czy fizyczna ma ogromnie negatywny wpływ na matkę, rozwój dziecka a w przyszłości na funkcjonowanie rodziny. W takim wypadku niezbędne jest znalezienie grupy wsparcia, która pomoże poradzić sobie z osobą wyrządzającą krzywdę, zorganizuje opiekę i pomoże w spokoju przejść okres ciąży a następnie wychowywać dziecko. Przemoc, czy to słowna lub fizyczna, może mieć ogromny wpływ na ciebie, ciąży, dziecka zdrowia i dobrego samopoczucia innych dzieci. Twoja położna lub lekarz może dostarczyć Ci z poufnych wsparcia i konsultacji, tak aby można było zacząć myśleć o sposobach plan dla twego urodzenia i opieki nad rodziną.