Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKredyty, pożyczki

Artykuł: Jak działa piramida finansowa?

Dodaj zlecenie

Jak działa piramida finansowa?

Autor: LenaMikorosk   |   28 sie 2015, 11:00   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Kredyty, pożyczki

Oszustwa finansowe nie są niczym nowym i co jakiś czas wybucha afera w związku z upadkiem jakiejś struktury lub firmy finansowej. Prawdą jest, że potencjalna możliwość dużego zysku często sprawia, że ludzie przestają realnie myśleć i dają się skusić na mocno podejrzane inwestycje. Niestety, w świecie finansów cudów nie ma i zamiast wysokich zwrotów pozostają jedynie długi. Najnowsza historia pokazuje, że naprawdę wielu oszustów finansowych swobodnie działało w naszym kraju i to na wielką skalę, przede wszystkim tworząc piramidy finansowe.

Na czym polega piramida finansowa?

Jest to rodzaj struktury, w której zyski konkretnego uczestnika są uzależnione od wpłat nowych uczestników. Najczęściej, w celu wzbudzenia zainteresowania potencjalnych inwestorów, informuje się o dokonywanych inwestycjach w złoto, nieruchomości, sztukę oraz inne aktywa. Nie ma jednak to pokrycia w faktach, ponieważ pieniądze wpłacane przez kolejne osoby nie są nigdzie inwestowane. Istotą tego schematu jest swoisty marketing polegający na przyciąganiu nowych klientów. Działalność skupia się więc na ofercie atrakcyjnych promocji oraz szeroko roztaczaną wizją wysokich zysków, które mają skusić kolejne osoby do zainwestowania swoich pieniędzy.

I dopóki napływ nowych osób jest bardzo dynamiczny, to piramida działa, a nawet może wypłacać jakieś zyski, co tym bardziej usypia czujność inwestorów. Niestety, po jakimś czasie przyrost kolejnych klientów mocno spada, co automatycznie skutkuje brakiem funduszy na wypłaty zysku. Ci, którzy uczestniczą w piramidzie tracą oczywiście całe swoje oszczędności.

Tak się stało w roku 1989, kiedy to obietnica oprocentowania wkładów do 300% rocznie oraz chwytliwa nazwa, bardzo kojarząca się ze znanym polskim bankiem, zwabiła prawie dziesięć tysięcy osób do Bezpiecznej Kasy Oszczędności założonej przez Lecha Grobelnego. Sielanka nie trwała długo, ponieważ już po kilku miesiącach cały system się załamał, a ludziom zostały jedynie poważne długi. Czy ta historia nauczyła czegoś potencjalnych inwestorów? Niekoniecznie, o czym świadczą kolejne afery, m.in. z przekrętami finansowymi Amber Gold.

Jak ustrzec się przed piramidą finansową?

Przede wszystkim warto poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekonomii i finansów (strona: http://moj-dlug.pl/tag/kruk-windykacja-forum/kruk windykacja forum), co pozwoli inwestować jedynie w to, co się rozumie. Trzeba także pamiętać, ze nie ma ponadprzeciętnych zysków bez żadnego ryzyka. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest w stanie wypracować wyjątkowo wysoki zysk, to powinien się włączyć sygnał ostrzegawczy. Należy zawsze się też upewnić, skąd mają być czerpane zyski. Jeśli ma to być złoto, to musi oznaczać złoto fizyczne, a nie jakieś papiery wartościowe lub certyfikaty. No i przydatne może się okazać sprawdzenie firmy lub osoby, czy ma zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego oraz zapoznanie się z aktualną listą ostrzeżeń KNF zawierającą nazwy podejrzanych firm.
Potencjalnie wysokie zyski nigdy nie powinny przytłumiać zdrowego rozsądku, a długi osób już pokrzywdzonych przez piramidy finansowe niech stanowią poważne ostrzeżenie dla wszystkich ludzi.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy