Co to jest pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła. Rodzaje pompy ciepła powietrze-woda. Programy dofinansowań do pompy ciepła
Pompa Ciepła
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, inaczej źródło ciepła budynku. Dostarcza ciepło do ogrzewania domu i ciepłą wodę użytkową. Pompa Ciepła Powietrze/Woda zużywa energię odnawialną pozyskaną ze środowiska naturalnego, czyli energię powietrza zewnętrznego. Jest to ekologiczne rozwiązanie – wykorzystuje do 75% energii odnawialnej z otoczenia. Tym samym pompa ciepła nie tylko zapewnia wydajne ogrzewanie budynku, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko, zmniejszając emisję zanieczyszczeń.
Czy pompa ciepła to nowe, nieznane, innowacyjne urządzenie? Odpowiedź jest bardzo prosta: oczywiście, że nie. Pompa ciepła to urządzenia znane i sprawdzone od wielu lat. Są wykorzystywane w milionach budynków: domach, zakładach produkcyjnych, biurach, halach itd. Idąc krok dalej – każdy z nas ma codziennie styczność z pompą ciepła. Mamy przecież lodówki w domu, korzystamy z klimatyzacji w biurze.
Pompa ciepła wykorzystuje do swojej pracy układ chłodniczy. Układ chłodniczy jest to zamknięty, hermetyczny układ, wewnątrz którego krąży czynnik chłodniczy (roboczy). Posiada on cztery podstawowe elementy: sprężarkę, dwa wymienniki – parownik i skraplacz oraz zawór rozprężny.
Zasada Działania Układu
1. PAROWNIK – powietrze ze środowiska jest zasysane z zewnątrz przez wentylator i przepływa przez wymiennik ciepła – parownik (dzieje się to w jednostce zewnętrznej). W urządzeniu zewnętrznym znajduje się czynnik roboczy w stanie ciekłym (czynnik chłodniczy). Podczas przejmowania ciepła z powietrza zewnętrznego paruje on i zwiększa swą objętość, również w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego.
2. SPRĘŻARKA – czynnik chłodniczy ma teraz postać gazową. Jest zasysany przez sprężarkę i sprężany. W trakcie tego procesu dynamicznie rośnie jego temperatura i ciśnienie. Sprężarka jest zasilana energią elektryczną.
3. SKRAPLACZ – za sprężarką czynnik chłodniczy płynie jako gorąca para pod dużym ciśnieniem. Trafia do kolejnego wymiennika ciepła, który nazywamy skraplaczem. Wymiennik ten jest łącznikiem i miejscem oddawania ciepła do wodnej instalacji grzewczej budynku. To w tym miejscu czynnik chłodniczy o bardzo wysokiej temperaturze ogrzewa wodę, która dalej trafia do kaloryferów w budynku.
Skraplacz – łącznik pomiędzy pompą ciepła a systemem grzewczym (grzejniki, podłogówka, ciepła woda użytkowa). Umiejscowienie skraplacza jest w jednostce zewnętrznej lub wewnętrznej, w zależności od konstrukcji- split czy monoblok.
4. ZAWÓR ROZPRĘŻNY – w skraplaczu czynnik chłodniczy ulega skraplaniu, przez co zmniejsza się jego ciśnienie i rozpręża się w zaworze rozprężnym. Następnie płynie z powrotem do parownika. Tutaj obieg zaczyna się od początku.
W skrócie proces wygląda następująco:
1. W parowniku czynnik chłodniczy przejmuje energię z otoczenia.
2. Sprężarka spręża czynnik chłodniczy, podnosząc jego ciśnienie i temperaturę
3. W skraplaczu jest przekazywane ciepło do systemu grzewczego budynku
4. W zaworze rozprężnym następuje rozprężenie czynnika i obieg zaczyna się od początku.
SPLIT VS MONOBLOK
Rozróżniamy pompy ciepła:
Split to pompa składająca się z jednostki wewnętrznej, która zainstalowana zostaje w budynku i zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku.
Monoblok to pompa ciepła, składająca się wyłącznie z jednej jednostki, która zawiera kompletny układ chłodniczy oraz zainstalowany wewnątrz budynku sterownik.
Słowo „SPLIT” oznacza dzielony. Fachowo ujmiemy to w taki sposób, że w pompie ciepła tego typu układ chłodniczy jest rozdzielony na agregat i hydrobox. Czyli: pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej (agregatu) i jednostki wewnętrznej (hydroboxa).
Jednostka zewnętrzna zawiera parownik, sprężarkę i zawór rozprężny, a w jednostce wewnętrznej znajduję się skraplacz, który jest łącznikiem z instalacją wodną budynku. Podzielenie układu na dwie jednostki wymaga wykonania połączenia między jednostkami – jest to połączenie freonowe. Instalator musi wykonać część układu chłodniczego, aby go zamknąć w jeden obieg.
Instalator do montażu pompy split musi posiadać specjalistyczne uprawnienia f -gazy. Pozwala to na montaż i wykonanie połączenia freonowego między jednostkami. Split eliminuje możliwość zamarznięcia połączenia między jednostkami w momencie długotrwałego zaniku dostawy energii elektrycznej.
ZALETY montażu jednostek typu SPLIT:
montaż tylko przez wykwalifikowane osoby, z którymi współpracujemy,
mniejsze wymiary modułu zewnętrznego w porównaniu z konstrukcją monoblokową,
maksymalna elastyczność we wszystkich istotnych kwestiach (rozmieszczenie, wymiary, wydajność),
brak zagrożenia zamarzaniem,
minimalizacja strat ciepła czynnika roboczego na przesyle pomiędzy jednostkami,
minimalistyczna kotłownia w przypadku jednostki zintegrowanej.
W pompach ciepła typu MONOBLOK układ chłodniczy znajduje się w całości na zewnątrz, w jednostce zewnętrznej. Jest wykonany w fabryce przez producenta. W jednostce na zewnątrz znajduje się kompletny układ chłodniczy: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny wraz z czynnikiem roboczym i pompą obiegową. A co jest w kotłowni? Najczęściej mały moduł z elektryką i sterowaniem.
Jednostka na zewnątrz jest połączona z budynkiem rurami hydraulicznymi, w których płynie woda. Z racji połączenia wodnego instalator nie musi mieć specjalistycznych uprawnień. Należy natomiast pamiętać o możliwości zamarznięcia wody na zewnątrz, gdyby zabrakło prądu na dłuższy czas. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w celu ochrony przez zamarznięciem jest montaż zaworów antyzamrożeniowych – takie rozwiązanie jest w zupełności wystarczające.
Ochronę przez zamarznięciem można również rozwiązać za pomocą podłączenia UPS–a do pompy obiegowej. UPS awaryjne zasilanie bateryjne – uruchomi pompę obiegową w przypadku braku prądu. Będzie ruch wody, więc nie będzie ona miała możliwości zamarznąć.
Ostatnim sposobem ochrony przed zamarzaniem może być napełnienie połączenia jednostka–kotłownia roztworem glikolu, czyli płynu odpornego na zamarzanie. Trzeba w takim przypadku pamiętać o utracie 15% sprawności z uwagi na zastosowanie płynu, jakim jest glikol.
ZALETY montażu jednostek typu MONOBLOK:
prosty montaż, niewymagane specjalistyczne uprawnienia
układ chłodniczy wykonany i zamknięty w fabryce
wszystkie ważne elementy znajdują się w jednym urządzeniu
„brak” jednostki wewnętrznej – zajmuje mniej miejsca w kotłowni
Podsumowanie SPLIT VS MONOBLOK – Co Lepsze?
Rozważania, co lepsze: pompa typu split czy monoblok, są niekończącą się historią. Jedni wolą monoblok, bo „wszystko jest w jednym urządzeniu”. Drudzy natomiast wybierają splita , bo nie ma możliwości zamarzania połączenia pomiędzy jednostkami. Prawda jest taka, że oba te rozwiązania są równie dobre. A dokładniej mówiąc są to te same urządzenia, które różni tylko konstrukcja.
Podstawowym warunkiem, aby użytkownik był zadowolony z pompy ciepła jest jej poprawne działanie, czyli właściwy dobór pompy i poprawny montaż. Te warunki spełnimy, żeby klient był zadowolony zarówno z rozwiązania split jak i z monobloka.
Długie rozważania split vs monoblok można podsumować następująco:
● są to te same pompy ciepła, różnica polega w konstrukcji;
● oba typy pomp mogą pracować równie efektywnie;
● za pompami ciepła typu split przemawia cena, jednak ich montaż wiąże się z pracami przy układzie chłodniczym i jego regularnymi kontrolami, co niesie za sobą dodatkowe koszty;
● monobloki mają wyższą cenę, lecz ich montaż jest szybszy i łatwiejszy; należy je zabezpieczyć przed ewentualnym uszkodzeniem układu w wyniku zamarznięcia przewodów.
OPINIA TECHNIKA ANSOLAR —> SPLIT! MONOBLOK najlepiej dla domów nowych przy zaworach antyzamrożeniowych.
Programy dofinansowań:
http://...https://ansolar.pl/dofinansowanie-czyste-powietrze-bialystok-ansolar/
http://...https://ansolar.pl/dofinansowanie-w-ramach-programu-moj-prad/
http://...https://ansolar.pl/dofinansowanie-w-ramach-programu-moje-cieplo-ansolar/