Wiele osób traktuje pożyczkę lombardową jako ostatnią deskę ratunku w sytuacji, gdy bank odmówi im udzielenia kredytu, kiedy ci pilnie potrzebują gotówki. Często jest to lepsze rozwiązanie niż sięgnięcie po wysoko oprocentowaną chwilówkę. Lombardy działają legalnie i udzielają pożyczek na przejrzystych zasadach. Jak wziąć pożyczkę pod zastaw? Czy za brak spłaty zadłużenia może nas nękać komornik? Zapraszamy do lektury!
Jak wziąć pożyczkę lombardową?
Pożyczka lombardowa, czyli pożyczka pod zastaw, to bardzo prosta transakcja. Może ją przeprowadzić każdy, kto posiada jakikolwiek wartościowy przedmiot w postaci sprzętu AGD, RTV, biżuterii, zegarka czy kolekcjonerskich monet. Kwota udzielonej pożyczki zależy przede wszystkim od wartości rynkowej zastawionego przedmiotu, a jej całościowy koszt wylicza się na podstawie:
- okresu spłaty,
- kwoty udzielonej pożyczki,
- prowizji lombardu,
- wartości zastawu,
- sposobu spłaty (jednorazowo czy w ratach),
- ewentualnego ubezpieczenia.
Jak informuje pracownik firmy https://www.diamonddistrict.pl/Diamond District w Warszawie, lombardy nie badają zdolności kredytowej swoich klientów ani nie interesują się tym, czy dana osoba figuruje w rejestrze dłużników. W momencie, gdy pożyczka lombardowa zostanie spłacona, zastawiony przedmiot wraca do właściciela. W przypadku, gdy tak się nie stanie, zastaw staje się własnością lombardu, który ma prawo wystawić go na sprzedaż.
Czy pożyczki lombardowe są bezpieczne?
Udzielenie pożyczki lombardowej powinno odbywać się w ramach umowy, która musi zawierać dane pożyczkobiorcy, dane pożyczkodawcy, rodzaj zastawionego mienia oraz kwotę udzielonej pożyczki. W dokumencie powinien figurować również całkowity koszt zobowiązania oraz ostateczny termin jego spłaty. Zawarcie takiej umowy gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Z racji tego, że do sporządzenia dokumentu potrzebny jest dowód osobisty, o pożyczkę lombardową mogą starać się jedynie osoby pełnoletnie. Czy za brak spłaty zobowiązania grozi postępowanie komornicze? Nie. Tak jak już wspomnieliśmy, lombard przejmuje mienie pożyczkobiorcy, który nie jest w stanie spłacić zadłużenia. Takiej osobie nie grożą więc żadne konsekwencje prawne. To kolejny powód, dla którego https://www.diamonddistrict.pl/oferta/pozyczki-pod-zastawpożyczki pod zastaw cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Zupełnie inaczej jest w przypadku chwilówek. O niespłaconą pożyczkę pozabankową na pewno upomną się wierzyciele. I to często w mało przyjemny sposób. Mowa tu o nękających telefonach, nachodzeniu klienta w domu i straszeniu go rosnącymi kosztami obsługi długu. Żaden lombard nie działa w ten sposób, dlatego jest to lepsza alternatywa dla osób pilnie potrzebujących gotówki.