Czy wiesz na czym polega i jak działa rekuperacja? ANSOLAR wyjaśnia jak działa rekuperacja.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja nazywana jest inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Opiera się na ruchu powietrza, które to wytwarzane jest przez urządzenie zwane rekuperatorem. Jego działanie polega na kontrolowaniu ruchu powietrza nawiewanego usuwanego z pomieszczeń, a także na odzyskiwaniu ciepła z nagrzanego, ale zanieczyszczonego powietrza.
Inaczej można powiedzieć, że rekuperacja działa jako złożony system, służący do wymiany zużytego, brudnego, ale ciepłego powietrza na czyste i świeże.
Zasada działania rekuperacji:
Zainstalowany rekuperator jest centralną i najważniejszą częścią całego systemu rekuperacji. Jego zadanie polega na wyciąganiu powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień jest powietrzem zimnym, całkowicie świeżym i czystym. Drugi strumień natomiast to powietrze ciepłe i wilgotne, ale już zużyte i brudne. Wymienione strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła (rekuperatorze). Istotnym jest zwrócenie uwagi na to, że strumienie nie mieszają się ze sobą, gdyż każdy płynie oddzielnym kanałem dla niego przeznaczonym. Ciepłe i brudne powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła zostawia w nim tylko ciepło, a ziemne i czyste powietrze przyjmuje to ciepło z powrotem. Rekuperator wyposażony jest w kanały wentylacyjne, które to rozprowadzają czyste powietrze po całym domu, a brudne wyciągają na zewnątrz.
Rekuperacja jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla domowników. Oczyszcza powietrze, którym oddychamy z wszelkich zanieczyszczeń i alergenów.
Z czego składa się rekuperator:
Rekuperator wyposażony jest w 4 kroćce przyłączeniowe, do których to podłącza się kanały wentylacyjne:
Kanał 1 (czerpnia)- odprowadza zimne powietrze z zewnątrz do rekuperatora
Kanał 2 (wyrzutnia)- odprowadza brudne powietrze z rekuperatora na zewnątrz
Kanał 3 (nawiew do pomieszczeń)- doprowadza oczyszczone i ciepłe powietrze z rekuperatora do wszystkich pomieszczeń w domu
Kanał 4 (wyciąg z pomieszczeń)-odprowadza powietrze z wszystkich pomieszczeń w domu do rekuperatora.
Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie otwarcie okna (tzw. przewietrzenie domu) nie wiąże się z napływem czystego, rześkiego powietrza. Wręcz przeciwnie- powszechnie w powietrzu czuć wszelkie spaliny, smog, czy smród papierosów, wydostający się z ogródka czy domu sąsiada. Wiele osób także jest alergikami na pyłki roślin. Montaż rekuperacji pomaga zwalczać ten problem, ponieważ rekuperator oczyszcza całkowicie zużyte powietrze. Między innymi dlatego Ekspert ANSOLAR poleca montaż rekuperacji.
Jakie są zatem zalety posiadania rekuperacji?:
– z rekuperacją zawsze stawiasz na oddychanie świeżym powietrzem
-rekuperacja jest ochroną przed zanieczyszczeniami takimi jak np. smog, alergeny, pyłki
-rekuperacja jest oszczędna, ze względu na to, że wytworzone jeden raz ciepło wykorzystuje się ponownie. Dom wyposażony w rekuperację ma także dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło, co warto uwzględnić przy ewentualnym zakupie i montażu źródła ciepła np. pompy ciepła
-dzięki rekuperacji inwestor nie musi martwić się przeciągami, otwieraniem okien (tzw. przewietrzaniem domu), co w efekcie oznacza muchy, komary i inne owady, wlatujące przez otwarte okno. Podczas gotowania nie odczuwa się uciążliwych zapachów, a znaczne obniżenie wilgotności powietrza eliminuje problem pleśni i grzybów. Rekuperacja oznacza czyste i świeże powietrze.
Sprawdź jakie możesz uzyskać dofinansowanie: http://...https://ansolar.pl/dofinansowanie-czyste-powietrze-bialystok-ansolar/
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu: http://...https://ansolar.pl/kontakt/