Przez wiele lat była prawie wyłącznie związana z freelancerami. W trakcie pandemii, gdy zamknęliśmy się w domach, umożliwiła prawidłowe funkcjonowanie wielu firm. Praca zdalna, bo o niej mowa jest obecnie bardzo popularną formą świadczenia obowiązków zawodowych. Home office ma jednak wciąż zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Poznaj plusy oraz minusy takiego rozwiązania.
Jak wygląda praca zdalna?
Home office nazywany jest również e-pracą lub telepracą, ponieważ do kontaktu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem wykorzystuje się nowoczesne technologie oraz internet. Porozumiewanie się i wykonywanie obowiązków przebiega przy pomocy poczty elektronicznej oraz komunikatorów społecznościowych. Praca zdalna odbywa się w domu zatrudnionego i polega na zdalnym wykonywaniu obowiązków służbowych.
Taka forma zatrudnienia nie jest odpowiednia do realizacji każdego zawodu. Dodatkowo nie każdy pracownik będzie umiał się w niej odnaleźć. Kto może więc pracować zdalnie? Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku „wolnych zawodów”, czyli np. grafików, tłumaczy, redaktorów, specjalistów SEO, copywriterów czy programistów. Telepraca może mieć charakter doraźny lub regularny. W zależności od czasu spędzanego na zdalnym realizowaniu poleceń i zadań wyróżnia się home office:
• permanentny – gdy pracownik wykonuje pracę zdalną w pełnym wymiarze;
• uzupełniający – tylko w przypadku wyjątkowych sytuacji praca odbywa się poza biurem;
• naprzemienny – praca raz w domu, raz w miejscu zatrudnienia.
Do wykonywania pracy na odległość potrzebne jest silne łącze internetowe oraz służbowy sprzęt.
Plusy home office dla pracownika
Z perspektywy zatrudnionego przejście na home office pozwala przede wszystkim oszczędzić czas poświęcany wcześniej na dojazdy z i do pracy oraz na stanie w korkach. Ponadto zmniejszają się przy tym jego wydatki na transport. Dużym plusem jest również ogromna wygoda. Pracownik może wybrać dowolne miejsce, z którego chce wykonywać swoje obowiązki.
Kolejnym pozytywnym aspektem takiego rozwiązania jest również poczucie wolności. W tym przypadku podwładny ma swobodę działania i może pozwolić sobie na elastyczny czas pracy. Liczy się bowiem wynik, a nie moment wykonania zadania. Zatrudniony w trakcie pracy na odległość nie ma kontaktu z biurowymi rozpraszaczami – rozmowami z kolegami czy hałasem telefonów i stukaniem w klawiaturę. Kierownictwo nie ma w takiej sytuacji bezpośredniego nadzoru, więc wcześniejsza realizacja zleconych poleceń pozwala na zakończenie pracy przed czasem.
Wady home office dla pracownika
Największą trudnością dla zatrudnionego może okazać się samodzielna organizacja domowego biura. Aby pracować w skupieniu i sumiennie wykonywać polecenia, warto zorganizować odpowiednie miejsce do e-pracy. Brak wolnego pomieszczenia czy biurka może okazać się sporym utrudnieniem. Dla wielu kolejną wadą jest brak kontaktu z innymi pracownikami. Może to wpływać nie tylko na nastawienie, ale i na skuteczność komunikacji. Dodatkowo praca na odległość wiąże się z brakiem możliwości uczenia się od kolegów oraz wymiany doświadczeń.
Przejście na pracę zdalną może okazać się szczególnie trudnym zadaniem dla nowych członków załogi. Taka forma zatrudnienia może znacząco ograniczyć zawodowy rozwój. Brak bezpośredniej kontroli pracodawcy wymaga od podwładnego odpowiedniej organizacji pracy i czasu. Jeśli planowanie nie jest mocną stroną pracobiorców, to zdecydowanie może spaść efektywność realizowanych przez nich zadań. Dodatkowo home office wymaga umiejętności godzenia życia zawodowego z prywatnym.
Zasady pracy na odległość
Aby praca zdalna była efektywna, a plusy mogły zdecydowanie przykryć minusy, warto zastosować się do kilku zasad:
• zachowaj swój dotychczasowy tryb pracy;
• przygotuj swoje domowe biuro;
• planuj zadania na konkretnie dni;
• unikaj rozpraszaczy;
• zadbaj o regularne posiłki, ruch, relaks i sen;
Home office jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrafią koncentrować się na zadaniach i mają do tego odpowiednie warunki.