W pracy istotna jest nie tylko wysokość wynagrodzenia i atmosfera w zespole. Nie mniej ważny element to dobry szef. Taki, który jest otwarty na rozwój pracowników i ich potrzeby. W jaki sposób rozpoznać go już na rozmowie kwalifikacyjnej?
Nastawienie na rozwój
Pytanie o awans na rozmowie o pracę nie jest mile widziane przez szefów. Możemy jednak dyskretnie wybadać, jak potencjalny przełożony podchodzi do zmiany stanowisk na wyższe. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy mamy szansę na rozwijanie swoich kompetencji, czy też utkniemy na dłuższy czas w jednym miejscu, bez możliwości awansu.
Jakie pytania możemy zadać?
Czy w firmie istnieje możliwość szkoleń? W jakim szkoleniu uczestniczyli ostatnio pracownicy?
Czy ktoś w firmie zapracował sobie na awans?
Czy obowiązki na moim stanowisku mogą się zmienić?
Zrozumienie
Każdy pracownik, oprócz życia zawodowego, posiada także osobiste. Dobry szef wie o tym, że wypoczęty pracownik jest bardziej efektywny i akceptuje prywatność zespołu. Możemy zatem być pewni, że nieplanowane nadgodziny, telefony podczas urlopu i wymaganie dostępności 24 godziny na dobę nas ominą.
Jakie pytania możemy zadać?
Jakiego rodzaju dyspozycyjności Pan wymaga?
W jakich godzinach pracownicy przebywają w firmie?
Otwartość na innowacje
Chodzi tutaj przede wszystkim o sposób, w jaki przełożony przyjmuje pomysły pracowników. Czy jest otwarty na ich sugestie, czasem konstruktywną krytykę pewnych rozwiązań w firmie? Czy może uważa, że do niego należy wymyślanie i realizacja planów, a pracownicy mają tylko wykonywać swoje obowiązki?
Jakie pytania możemy zadać?
Jak zachęcają Państwo pracowników do dzielenia się swoimi pomysłami?
Czy zespół wprowadził ostatnio jakieś ciekawe innowacje?
Zaufanie
Kluczowym elementem dobrze funkcjonującej firmy oraz pozytywnych relacji między szefem i pracownikami jest wzajemne zaufanie. Jeżeli przełożony kontroluje każdy ruch zespołu i sprawdza wykonanie zadań na wszystkich etapach, wzrasta poziom stresu i spada efektywność zespołu.
Jakie pytania możemy zadać?
W jaki sposób i komu będę raportował wykonanie zadania?
Jak mogę zasłużyć na zaufanie?
Dzięki umiejętnemu przeprowadzeniu rozmowy z rekruterem dowiemy się, czy potencjalny szef odpowiada naszym wymaganiom w pracy. Częstochowa czy Kraków - miejsce nie ma znaczenia. W każdym mieście kryją się wzorowi przełożeni, wystarczy tylko dobrze ich poszukać.
Zobacz również oferty z działu: http://www.gowork.pl/praca/czestochowa;lpraca Częstochowa. Zdobądź pracę marzeń w swoim mieście.