Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraReklama, marketingE-marketing

Artykuł: Jak napisać zpytanie o możliwość przesłania oferty handlowej lub reklamy

Dodaj zlecenie

Jak napisać zpytanie o możliwość przesłania oferty handlowej lub reklamy

 Jak napisać zpytanie o możliwość przesłania oferty handlowej lub reklamy
Autor: QSMART   |   12 paź 2011, 14:25   |   Dział: Artykuły
Kategoria: E-marketing

Podstawowe wytyczne dotyczące przesłania prośby o zgodę na otrzymanie oferty handlowej/reklamy do potencjalnych klientów. Najczęstsze błędy i przykładowe, najprostsze zapytanie. Jakich zapisów należy się wystrzegać by nie narazić swojej firmy na przykre konsekwencje prawne?

Jak przygotować zapytanie o możliwość przesłania oferty handlowej/reklamy by nie narazić się przykre konsekwencje prawne?

W 2003 roku weszła w życie ustawa ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Art. 10 wymienionej ustawy mówi wyraźnie "Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej" mało tego, wysyłanie ofert handlowych bez uprzedniego uzyskania zgody stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Co teraz? Jak uzyskać zgodę na przesłanie oferty handlowej?

Można zastanowić się nad telemarketingiem i telefonicznie pytać każdego klienta czy możemy przesłać swoją ofertę. Rozwiązanie to jest jednak kosztowne i czasochłonne. Można także wykupić mailing - to rozwiązanie jest mniej czasochłonne jednak równie kosztowne.

Firmy w takim wypadku najczęściej tworzą własną bazę mailową i przesyłają prośbę o zgodę na przedstawienie oferty. Jak to jednak zrobić by takie zapytanie nie nosiło znamion oferty handlowej lub reklamowej?

Na początek kilka bezprawnych praktyk które trafiają na naszą skrzynkę:

Miejsce trzecie " Otrzymujesz tego maila, ponieważ Twój adres mailowy został zapisany do naszej subskrypcji w wyniku rejestracji na jednej z naszych witryn" No cóż zapytaliśmy o którą witrynę chodzi- brak odpowiedzi. Nie będziemy się czepiać ale gdybyśmy chcieli być złośliwi...

Miejsce drugie " Prosimy o wyrażenie zgody na przesłanie oferty handlowej..... następuję szereg promocji i korzyści cenowych dostępnych produktów/usług." Czyli przesłanie tak naprawdę reklamy.

Nasz zwycięzca, miejsce pierwsze "Jeśli wyrażają Państwo zgodę prosimy odpowiedzieć na tego maila klikając TAK. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na otrzymywanie od nas ofert handlowych prosimy odpowiedzieć na tego maila klikając NIE." Jest to działanie bezprawne, ponieważ brak zgody, każda firma automatycznie musi potraktować jako odpowiedź odmowną. "Nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści".

Jak więc takie zapytanie powinno wyglądać?

Szanowni Państwo,

Nasza firma zajmuje się świadczeniem usług X. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa by przesłać informację handlową, konieczna jest Państwa zgoda. Jeżeli w najbliższym czasie planujecie skorzystać z profesjonalnych usług X, proszę wyrazić swoją zgodę klikając na poniższy link.

link do odpowiedzi TAK

z poważaniem, imię i nazwisko, dane kontaktowe

Niniejsze zapytanie nie jest informacją handlową, lecz jedynie pytaniem o zgodę na przesłanie informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z art. 10 Ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r. Nr 144, poz. 1204 z późniejszymi zmianami). Brak odpowiedzi traktowany jest automatycznie jako odpowiedź nie.


To jest tylko najprostsze, przykładowe zapytanie o zgodę na przesłanie oferty handlowej.

Powyższy artykuł nie może być traktowany jak porada prawna, ma charakter wyłącznie informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez naszej zgody-zabronione.

KOMENTARZE
  • Daniel   23 paź 2012, 16:02
    Jeśli będzie link to większość do razu trafi do spamu, więc skuteczność marna :).
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU