Aby skutecznie zacząć obniżać rachunki za prąd trzeba dowiedzieć się co pożera najwięcej energii w naszym domu. Musimy pamiętać, że oszczędzanie na polega na zrezygnowania z używania prądu czy urządzeń ale na umiejętnym korzystaniu z nich.
Sprzęt RTV i AGD
Już na etapie kupna nowego sprzętu należałoby zastanowić się nad jego efektywnością energetyczną. Ważne są informacje o klasie energetycznej oraz o zużyciu energii. Warto zainwestować w energooszczędny sprzęt np.: A+ czy A++, którego koszt nie jest dużo wyższy od urządzeń niższej klasy energetycznej.
Według badań lodówki są urządzeniami, które zużywają najwięcej energii w domu. Nie ma się co dziwić, skoro działają 24/7. Trzeba pamiętać o tym, aby ulokować lodówkę w miejscu dalekim od urządzeń wytwarzających ciepło nap.: kaloryfera, otwierać ja na krótko oraz nie wkładać do niej ciepłych potraw.
W przypadku telewizorów do najbardziej oszczędnych należą telewizory LED. LCD i plazmowe wykazują znacznie większy pobór energii.
Funkcja stand-up.
Największym błędem podczas próby oszczędzania energii jest korzystanie z funkcji stand-up czyli funkcji czuwania, która pozwala nam na szybkie włączenie sprzętu. Jeśli przestajemy korzystać z danego urządzenia należy go od razu wyłączyć. Można również zainwestować w listwę z wyłącznikiem ( najlepiej żeby miała również filtr przepięciowy), dzięki czemu szybko odłączymy od zasilania nieużywany sprzęt.
Zmiana dostawcy prądu
W ostateczności można pomyśleć o zmianie dostawcy energii. Płacąc rachunki za prąd płacimy za dwie usługi : za energię elektryczną oraz za jego dostawce, którego nie można zmienić, ponieważ jest przypisany do danego obszaru. Można natomiast zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. Dzięki zmianie ustawy i liberalizacji rynku energii w 2007 roku pojawiło się mnóstwo mniejszych podmiotów, które oferują konkurencyjne ceny i korzystniejsze warunki.
Zmiana taryfy
Jeśli dla niektórych zmiana sprzedawcy jest zbyt radyklanym posunięciem, dlatego też można pomyśleć o zmianie taryfy u obecnego. Gospodarstwa domowe mogą kupować energię w taryfie jedno- lub dwu strefowej. Warto zastanowić się w jakich godzinach zużywamy najwięcej prądu. W taryfie jednostrefowej G11 płacimy przez całą dobę stałą stawkę za 1kWh. W taryfie dwustrefowej G12 stawka ta różni się w zależności od pory dnia czy tygodnia. Prąd droższy jest w tzw. godzinach szczytu, zazwyczaj między godziną 6:00 – 22:00 oraz 13:00 i 15:00. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają ogrzewanie na prąd i mogą sobie zaprogramować piece na konkretne godziny.
Najefektywniejszym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach jest po porostu zmiana naszych przyzwyczajeń. Nie gaszenie świateł w pomieszczeniach w których nie przebywamy lub pozostawianie włączonych kilku urządzeń jednocześnie to najczęściej popełniane błędy, które kosztują nas bardzo dużo.