Favore.plBaza wiedzyPozostałeEkologiaOdpady, utrzymanie czystości

Artykuł: Jak ograniczać odpady, czyli kilka kroków do bycia zero waste

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak ograniczać odpady, czyli kilka kroków do bycia zero waste

Jak ograniczać odpady, czyli kilka kroków do bycia zero waste
Autor: KarolinaRoksela   |   25 maj 2021, 10:04   |   Dział: Artykuły

Czy wiesz, że statystyczny Polak produkuje ponad 300 kilogramów odpadów rocznie? To ogromny problem, który przyczynia się do zaśmiecania planety. Minimalizowanie ilości śmieci jest głównym założeniem filozofii zero waste, czyli trendu, którego główny cel stanowi ochrona środowiska naturalnego. Sprawdź, na jakich zasadach się opiera i na czym polega ten ekologiczny ruch.

Czym jest filozofia zero waste?

Choć pojęcie zero waste od dawna nie jest niczym nowym, to wciąż wiele osób nie zna podstaw tej coraz popularniejszej filozofii. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego termin oznacza „brak odpadów”. Określa styl życia oparty na świadomym ograniczeniu produkcji odpadów. Za prekursorkę idei uważana jest Bea Johnson – autorka książki „Pokochaj swój dom”, w której opisuje, jak udało się jej zminimalizować ilość wytwarzanych przez czteroosobową rodzinę śmieci do jednego słoika w ciągu roku.

Styl życia zgodny z filozofią zero waste to nie tylko redukcja zanieczyszczeń i zaawansowany recykling. Idea obejmuje również przemyślane zakupy, ograniczenie konsumpcjonizmu czy niemarnowanie jedzenia. Ruch oparty jest na 5 podstawowych zasadach:

1. Refuse, czyli odmawiaj: polega na rezygnacji z przedmiotów lub towarów, które nie są nam potrzebne, a mogą generować dodatkowe śmieci np. wykorzystanie bawełnianej torby na zakupy zamiast jednorazowych reklamówek.

2. Reduce, czyli ograniczaj: kolejna zasada zero waste nakłania do minimalizmu oraz ograniczenia zakupów i liczby niepotrzebnych przedmiotów, które nas otaczają. Mowa szczególnie o rzeczach niskiej jakości czy jednorazowych produktach. Celem jest wybieranie towarów, które można w przyszłości przetworzyć.

3. Reuse, czyli wykorzystaj ponownie: trzecia reguła idei zero waste zakłada zastąpienie jednorazowych przedmiotów, towarami wielokrotnego użytku. Nakłania do naprawiania przedmiotów zamiast ich wyrzucania oraz do nadawania starym rzeczom nowych funkcji. Doskonałym przykładem tej zasady w życiu codziennym są zakupy w sklepach z używaną odzieżą.

4. Recycle, czyli segreguj: głównym założeniem jest w tym przypadku odpowiednia segregacja produkowanych śmieci. Ruch zero waste promuje przetwarzanie odpadów i odzyskiwanie surowców. Jednoznacznie zasada recycle łączy się z ideą DIY, czyli „zrób to sam”.

5. Rot, czyli kompostuj: aby ograniczyć odpady, warto nabywać produkty, które w sposób naturalny ulegają rozpadowi. Warto zgodnie z założeniami zero waste zainwestować w domowy kompostownik na organiczne odpady nadające się do ponownego wykorzystania.

Wszystkie wymienione reguły mocno się ze sobą łączą. Wielu zwolenników idei zero waste dołącza do podanego zestawu kolejne dwie zasady: naprawiaj (repair) oraz pamiętaj (remember).

Od czego zacząć, czyli pierwsze kroki do bycia zero waste

Chcąc przyłączyć się do ekologicznego ruchu zero waste, nie musimy całkowicie zmieniać swojego dotychczasowego stylu życia. Warto szczególnie na początku swojej przygody z ograniczaniem śmieci, postawić na metodę małych kroków. Pamiętajmy, że zmniejszenie produkcji odpadów niesie za sobą ważne korzyści nie tylko dla środowiska.

Dzięki kilku prostym krokom możemy zwiększyć nasze oszczędności, zmniejszyć ilość zmarnowanej żywności czy stworzyć bardziej przemyślaną garderobę. Co możesz zrobić, aby wprowadzić w swoje życie zasady zero waste? Przede wszystkim kieruj się poniższymi regułami:

1. Kupuj świadomie

Racjonalne zakupy wymagają przede wszystkim rezygnacji z jednorazowych i foliowych torebek czy rękawiczek. Warto zaopatrzyć się we własną materiałową siatkę oraz woreczki wielorazowego użytku na pojedyncze produkty jak np. owoce czy warzywa. Możesz również zdecydować się na produkty bez opakowań.

2. Ogranicz niepotrzebne zakupy

Walka z konsumpcjonizmem to jedno z ważniejszych założeń trendu zero waste. Idea namawia do unikania zakupów na zapas czy pod wpływem impulsu. Z tego powodu warto planować posiłki oraz wyprawy do sklepu i tworzyć listę najpotrzebniejszych produktów. Możesz również nauczyć się gotować z resztek. To pozytywnie wpłynie na stan środowiska i Twojego portfela. Ogranicz również kupowanie ubrań – stawiaj na towary wyższej jakości, które posłużą dłużej. Korzystaj również z zalet odzieży z drugiej ręki.

3. Pielęgnacja w duchu zero waste

Chronić środowisko można również podczas zakupów kosmetyków. Cześć z nich posiada bowiem szkodliwe dla ludzi, jak i przyrody składniki. Warto więc zrezygnować z produktów posiadających w składzie niebezpieczne silikony czy parabeny. Unikaj również firm kosmetycznych, które testują na zwierzętach. Żyjąc zgodnie z zasadami zero waste, wybieraj naturalne produkty pielęgnacyjne lub twórz domowe kosmetyki.

Wskazane kroki to tylko początek drogi do bycia zero waste. Rozpoczynając swoją przygodę z ekologią, warto przede wszystkim kierować się zasadą less waste. Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ograniczających ilość odpadów? Sprawdź, jak wygląda renowacja starych mebli.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy