Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneUbezpieczeniaNa życie

Artykuł: Jak określić sumę ubezpieczenia na życie - 3 praktyczne wskazówki

Dodaj zlecenie

Jak określić sumę ubezpieczenia na życie - 3 praktyczne wskazówki

Jak określić sumę ubezpieczenia na życie - 3 praktyczne wskazówki
Autor: JacekGedlek   |   23 paź 2013, 10:39   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Na życie

Największą trudność przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia na życie z reguły sprawia ludziom wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia. W wielkim skrócie jest to ta kwota, która w wyniku wystąpienia szkody w ubezpieczeniu na życie (najczęściej w razie śmierci ubezpieczonego, choć nie zawsze) wypłacona zostanie osobie uposażonej. Jak więc dobrać ją odpowiednio do potrzeb... i możliwości? Dzisiaj się nad zastanowimy.

Wysokość sumy ubezpieczenia w dużej mierze rzutuje na wysokości składki. Niektórzy popadają w skrajność i ustawiają jak najmniejszą, żeby płacić możliwie najniższą raty ubezpieczenia. Inni z kolei chcą zapewnić od razu najbliższym kompleksową ochronę, wskutek czego w dłuższej perspektywie nie są w stanie opłacać składek. Niczym to nie grozi, zważywszy, że można zakres i przedmiot ubezpieczenia na życie dostosowywać do potrzeb w trakcie trwania umowy... nie jest natomiast przyjemne i dobre dla naszych portfeli.

Jak więc ustalić dobrą sumę ubezpieczenia na życie? Ponieważ w tym artykule analizujemy przede wszystkim ubezpieczenie terminowe, to sugerujemy, że powinieneś przejść trzy kroki.

Po pierwsze, przeanalizuj, jak dużo pieniędzy potrzebują Twoi najbliżsi, aby w razie Twojej śmierci nie odczuć problemów finansowych. Pod uwagę powinieneś wziąć:
koszty pogrzebu;

- regularne wydatki – np. czynsz, spłata kredytu, itp.;
- comiesięczne wydatki nieregularne;
- liczbę osób na Twoim utrzymaniu;
- ewentualne oszczędności;

i wybrać taką sumę ubezpieczenia, która pozwoli utrzymać Twoim najbliższym poziom życia taki, jak dotychczas.

Po drugie, przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Jak pisaliśmy wyżej, od sumy ubezpieczenia zależy w dużej mierze wysokość składki na ubezpieczenie.

Po trzecie, i tak udaj się do doradcy finansowego. Biorąc pod uwagę każdy z wyżej wymienionych czynników, doradca taki będzie w stanie wyliczyć Ci odpowiednią sumę ubezpieczenia. Generalnie przyjęło się, że minimalna wysokość sumy ubezpieczenia nie powinna być mniejsza, niż suma trzyletnich zarobków, ale w wielu przypadkach okazuje się, że nie jest to kwota wystarczająca.

Artykuł powstał przy merytorycznym wsparciu serwisu http://www.polisynazycie.com.plpolisynazycie.com.pl.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy