Do malowania wcale nie potrzeba fachowca! Kiedy już kupimy farbę w wymarzonym kolorze, zastanówmy się, czy nie lepiej będzie zaoszczędzić parę groszy i przystąpić do pracy samemu. Lektura tego artykuły wprawdzie nie sprawi, że od razu będziesz ekspertem w malowaniu ścian, ale na pewno posiądziesz odpowiednią wiedzą, która pozwoli na szybką zmianę wnętrza mieszkania.
Czym malować?
Ze względu na to, że w mieszkaniu mamy najczęściej gładkie ściany (gładzie lub płyty kartonowo-gipsowe), do malowania najlepiej wybrać wałek o długości włosia od 6 do 10 mm. Wałki z dłuższym włosiem przeznaczone są do powierzchni o innej strukturze. Wałek będzie idealnym narzędziem dla początkujących malarzy, ponieważ w przeciwieństwie do pędzla, nie pozostawi smug na naszych ścianach. To jednak nie znaczy, że pędzel jest niepotrzebny. Przyda się bowiem przy malowaniu ścian w trudno dostępnych miejscach, takich jak: przestrzeń za kaloryferem i rurkami od ogrzewania, czy chociażby w narożnikach.
Od czego zacząć?
Ściana powinna być przede wszystkim odpowiednio przygotowana do malowania, czyli po prostu czysta. Zakurzoną ścianę zawsze powinniśmy odkurzyć przed malowaniem. Jeśli ściana jest pokryta starą farbą, najlepiej będzie sprawdzić, czy nie odpadnie ona w trakcie malowania. Możemy zatem wcześniej namoczyć gąbkę i przetrzeć przeznaczoną do malowania ścianę. Jeżeli farba zacznie się łuszczyć, to należy ją usunąć – w przeciwnym razie będzie zbierała się na wałku, a na ścianach pojawią się nieestetyczne bąble i jej pozostałości.
Następnie powinniśmy zabezpieczyć podłogę specjalną folią malarską oraz wszystkie elementy, które mogą ulec zabrudzeniu podczas malowania: listwy, framugi i gniazdka elektryczne możemy po prostu obkleić dookoła taśmą malarską.
Kiedy malować?
Malowanie ścian najlepiej przeprowadzić w dzień. Jeśli jednak posiadamy odpowiednie oświetlenie, możemy to także robić w nocy. Pamiętajmy, że malowanie musi odbyć się w sprzyjających do tego warunkach. Idealna temperatura powietrza do malowania to od 18 do 25°C, a jego wilgotność nie powinna spaść poniżej 60%, gdyż wówczas szybko wysychająca farba sprawi, że nasze nowo pomalowane ściany pokryją się nieestetycznymi smugami.
Etapy malowania
Przed przystąpieniem do pomalowania naszych ścian pamiętajmy, żeby najpierw użyć farby podkładowej lub gruntu. Można także wymieszać grunt z farbą przeznaczoną do malowania – w ten sposób uzyskamy pierwszą warstwę. Nigdy nie zapominajmy o wcześniejszym wymieszaniu naszej farby – koniecznie czystym narzędziem. Wbrew obiegowym opinią zwykle korytka i tacki do odsączania farby z wałka nie są potrzebne. Nabierajmy po prostu farbę na wałek i malujmy ściany pionowymi pasami. Ścianę powinniśmy pomalować zwykle dwa razy. Podczas pierwszego jej malowania zacznijmy od narożników, a następnie malujmy kolejne ściany. Przy nanoszeniu drugiej warstwy nie możemy jednak postąpić w ten sposób, ponieważ wówczas po wyschnięciu farby pojawi się na niej widoczna ramka – lepiej malować wtedy po kolei całe ściany.