Chwasty są nieestetycznym elementem naszych działek oraz trawników. Dodatkowo niekorzystnie wpływają na ozdobne kwiaty czy uprawne warzywa. Mogą więc zniweczyć cały wysiłek włożony w odpowiednią aranżację oraz pielęgnację ogrodu. Sprawdź, jak walczyć z niepożądanymi roślinami różnymi metodami. Poznaj również ich najpopularniejsze rodzaje i odmiany.
Czym są chwasty? Podział i najczęściej spotykane gatunki
Każdy właściciel działki czy początkujący lub profesjonalny ogrodnik musi mierzyć się z problemem tępienia uciążliwych chwastów. Większość z nich rośnie bardzo szybko i jednocześnie zabiera pozostałym roślinom dostęp do wody, składników pokarmowych i promieni słonecznych oraz ogranicza przestrzeń do wzrostu. Są również niepożądane ze względów estetycznych.
Samosiewy to dzikie odmiany, które nie mają wysokich wymagań i ze względu na swoje właściwości zostały uznane za szkodliwe dla kwiatów, warzyw, krzewów ozdobnych czy trawników. Pamiętajmy jednak, że z botanicznego punktu widzenia chwasty nie istnieją w warunkach naturalnych. Termin ten donosi się do roślin zielonych oraz paproci, mchów i traw.
Pielęgnacja ogrodu wymaga więc właściwego odchwaszczania. Zanim jednak do niego przejdziemy, warto poznać najpopularniejsze rodzaje uporczywych roślin. Najczęściej występujące chwasty możemy podzielić ze względu na poniższe kryteria:
• Sposób rozmnażania – odmiany korzeniowe i nasienne;
• Długość cyklu życiowego – gatunki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie;
• Miejsce występowania – rośliny polne oraz ogrodowe;
• Liczba liści wytwarzana podczas kiełkowania – chwasty jednoliścienne i dwuliścienne.
Wśród powszechnie występujących odmian samosiewów można wskazać:
• Gatunki jednoliścienne: chwastnicę, tomkę ościstą czy perz właściwy.
• Gatunki dwuliścienne: mniszek pospolity, pokrzywa zwyczajna, gwiazdnica pospolita, oset czy skrzyp polny;
Warto zaznaczyć, że rośliny te posiadają również sporo zalet. Możemy spotkać chwasty lecznicze oraz ozdobne. Wzbogacają one również różnorodność biologiczną i część z nich może wykazywać pozytywny wpływ na warzywa.
Metody zwalczania chwastów
Bez względu na rodzaj chwastów usunięcie dziko rosnących roślin można wykonać mechanicznie lub przy użyciu specjalnych chemicznych preparatów. Najważniejszą metodą jest w takich przypadkach odpowiednia profilaktyka. Teren pod ogród kwiatowy, warzywny lub trawnik trzeba przygotować poprzez dokładne i najlepiej dwukrotne przekopanie. W ten sposób możemy pozbyć się wszelkich chwastów wraz z korzeniami, aby nie mogły ponownie wyrosnąć. Pamiętajmy również o zbilansowanym nawożeniu ziemi oraz regularnym koszeniu trawników.
Jak zwalczać chwasty? Aby pozbyć się niepożądanych roślin z kwitnącego ogrodu, można zastosować:
1. Mechaniczne sposoby wytępienia chwastów
• Pielenie: wykonywane regularnie i konsekwentnie jest najlepszą metodą na pozbycie się uporczywych roślin. Można wykonywać je ręcznie lub mechanicznie przy użyciu narzędzi ogrodowych np. wyrywacza do chwastów. Jest to jednak wariant praco i czasochłonny.
• Ściółkowanie gleby: wyrastanie dzikich odmian w ogrodzie można zablokować poprzez wyłożenie terenu dodatkową warstwą igliwia, kory czy innych organicznych materiałów.
• Metoda termiczna: ten sposób na chwasty ogrodowe bazuje na wypalaniu dzikich roślin poprzez np. gorące powietrze czy parę wodną. Proces ten należy jednak często powtarzać.
• Metoda chemiczna: bazuje na wykorzystaniu specjalnych preparatów na chwasty. W większości przypadków są to herbicydy. Sposób ten należy zawsze traktować jako ostateczność.
2. Domowe preparaty na chwasty:
• Boraks: specyfik, który można nabyć w aptece świetnie, sprawdza się przy usuwaniu niepożądanych samosiewów w trudno dostępnych miejscach.
• Ocet: spryskiwanie chwastów rosnących w ogrodzie rozcieńczonym octem najlepiej stosować jeszcze wiosną, aby zniszczyć dzikie rośliny, zanim się rozsieją. Najlepiej wykorzystać wersję spirytusową.
• Sól kuchenna: domową metodą walki z uporczywymi chwastami jest również sól. Można z niej skorzystać na dwa sposoby: posypać nią dzikie gatunki i spryskać wodą lub stworzyć solny roztwór.
• Soda oczyszczona: stosujemy ją podobnie jak boraks czy sól, dzięki czemu zyskujemy rabaty pozbawione niechcianych intruzów.
• Alkohol: stworzony na bazie wódki lub spirytusu roztwór to skuteczny oprysk na chwasty. Wystarczy do niego dodać wodę oraz płyn do naczyń i spryskać najlepiej w słoneczny dzień liście niechcianej rośliny.
Nieodpowiednie lub nieregularne usuwanie chwastów może wpłynąć na estetykę naszego ogrodu. Poznaj również inne popularne błędy popełniane podczas pielęgnacji roślin, warzyw czy trawnika.