Co z tego, że fotele są wygodne, a auto świetnie się prowadzi, skoro dokucza nam drażniący fetor? Źródeł przykrego zapachu może być wiele, a jego skutki nie tylko nieprzyjemne. Na szczęście są sposoby na to, by sobie z nim radzić.
Nieprzyjemny zapach potrafi zrujnować komfort jazdy nawet w najlepszym aucie. Samochód może być wart wiele pieniędzy, jednak niewłaściwie użytkowany lub zaniedbany przesiąknie trudnym do usunięcia zapachem. Niestety w niektórych samochodach jest to problem wręcz powracający, lub przewlekły. Przyczyn można doszukiwać się zarówno w czynnikach zewnętrznych (np. ingerencji ze strony człowieka), jak i mechanicznych, wynikających ze stanu technicznego auta. Co ważne – z nieprzyjemnym zapachem warto walczyć na bieżąco, gdyż zdarzają się przypadki, że może on mieć wpływ nie tylko na komfort podróżujących nim pasażerów, ale również ich samopoczucie, a nawet zdrowie i bezpieczeństwo.
Przyczyny nieprzyjemnych zapachów
Najczęstszym i najbardziej oczywistym źródłem przykrego zapachu w aucie jest dym papierosowy. Nawet w dzisiejszych czasach wiele osób pali w aucie lub daje na to przyzwolenie. Dym papierosowy wnika w materiały i jest trudny do usunięcia. Inną, równie niebezpieczną dla naszego zdrowia przyczyną są grzyby, bakterie i roztocza. Resztki jedzenia, sierści, podmokłe elementy – to wszystko pozostawione samemu sobie może nie tylko być szkodliwe, ale i wydzielać nieprzyjemny zapach. Często winna jest również nieoczyszczona i nieodgrzybiona klimatyzacja.
Mniej oczywiste są przykre zapachy w autach nowych, prosto z salonu. Zwłaszcza te, wykonane z tańszych materiałów. Producenci, chcąc chronić produkt np. przed właśnie bakteriami lub uszkodzeniami mechanicznymi stosują wiele chemii przy produkcji komponentów stanowiących wyposażenie auta. Zapach „nowości” może więc przytłaczać i również wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie. Innym ważnym czynnikiem są również kwestie mechaniczne. Jeśli jednak wyczujemy w aucie podejrzany zapach spalenizny, gazu lub palonego plastiku – sprawa może okazać się dużo poważniejsza, niż tylko związana z kwestią komfortu jazdy.
Masz te objawy? Winny może być zapach w aucie
Bóle głowy, problemy z koncentracją, reakcje alergiczne, mdłości – to tylko niektóre z reakcji naszego organizmu, na drażniące lub niekorzystne dla zdrowia czynniki. Winne mogą być nie tylko intensywne zapachy, ale również roztocza, bakterie i grzyby. Regularne, długie przebywanie w takim środowisku może przyczynić się nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale również stanu naszego zdrowia oraz większej skłonności do alergii. Zapachem w aucie warto więc zainteresować się nie tylko pod kątem komfortu, ale również potencjalnej szkodliwości dla organizmu.
Nieprzyjemny zapach w aucie? Jest na to sposób
Pierwszą deską ratunku w przypadku drażniących zapachów jest oczywiście dokładne wietrzenie oraz staranne sprzątanie wnętrza samochodu. Regularne otwieranie okien i drzwi jest kluczowe zwłaszcza w przypadku aut nowych z salonu lub tych, w których w przeszłości palono papierosy. Jeśli jednak ten zabieg nie jest wystarczający – dobrze jest wykonać pranie tapicerki. Pracę tą możemy wykonać sami (używając specjalistycznych preparatów kupionych w sklepie) lub zlecić ją specjalistom.
Jednym z najskuteczniejszych tego typu zabiegów jest również tzw. ozonowanie auta, polegające na wypełnieniu go ozonem, który zabija bakterie i wirusy i pleśń, także utlenia inne związki odpowiedzialne za brzydki zapach. W niektórych warsztatach spotkać możemy się również z dezynfekcją kabiny samochodu przy pomocy ultradźwięków.