Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Jak prawidłowo przygotować umowę cywilno-prawną?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak prawidłowo przygotować umowę cywilno - prawną?

Jak prawidłowo przygotować umowę cywilno-prawną?
Autor: monbys   |   18 lip 2014, 12:01   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

W ramach sporządzania umowy cywilno-prawnej powinniśmy skupić się przede wszystkim na właściwym stylu, dopiero później na samej treści umowy. Pamiętajmy również, że umowy cywilno-prawne powinny być pisane charakterystycznym dla systemu prawniczego językiem.

Wykorzystanie języka prawniczego w tworzeniu umowy ma na celu dokładne ustalenie zakresu umowy. W rzeczywistości mamy do czynienia z wieloma negatywnymi skutkami, wynikającymi z błędów stylistycznych umowy cywilno-prawnej. Dodatkowa nieczytelność umowy może przyczynić się do wydłużenia czasu jej przeczytania i prawidłowego zrozumienia. Na czym więc powinniśmy się skupić, aby nie utrudniać sobie i innym zadania?
Rozpoczynając pracę nad tworzeniem umowy trzeba mieć na uwadze jej prawidłowy układ. Bardzo istotny jest tytuł, poprawne oznaczenie stron i spisu treści (jeżeli wymaga tego długość umowy).

Na początku umowy powinny być zamieszczone najistotniejsze postanowienia dotyczące kontraktu. W jej dalszej części zazwyczaj ustalane są różnego rodzaju zabezpieczenia, określona zostaje odpowiedzialność, ustala się zabezpieczenia, możliwe rozwiązania w przypadku odstąpienia, czy wygaśnięcia umowy. W końcowej części umowy przedstawia się postanowienia uniwersalne. Są to postanowienia charakterystyczne dla każdej zawieranej umowy, np. ustalenie właściwości prawa i sądu.

W ramach poprawności stylu należy pamiętać o tym, by tekst był przejrzysty, a czcionka czytelna. Tekst powinien być wyjustowany. Język umowy powinien być jasny dla każdej ze stron i prezentować w najprostszy sposób postanowienia umowy. Pamiętajmy o używaniu zrozumiałego słownictwa i logicznego uporządkowaniu tekstu. Wystrzegajmy się zwrotów obcojęzycznych, wyrazów przestarzałych, czy zbyt „nowoczesnych”.
W umowie cywilnoprawnej chodzi przede wszystkim o prostotę i jasność zapisu. Tak sporządzona umowa nie wzbudza podejrzeń, rzutując tym samym pozytywnie na wizerunek firmy, czy osoby. sporządzanie umów cywilnoprawnych to zazwyczaj trudny temat dla początkujących, zatem warto skorzystać z porad profesjonalistów.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU