Podczas wykańczania lub remontu należy dobrze rozważyć wybór materiałów budowlanych i postawić na te, które wpasują się w estetykę pomieszczeń, ale również posłużą przez wiele lat. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli podłogowych. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, są odporne na ścieranie i łatwe w montażu. O czym należy pamiętać przy układaniu paneli?
Dlaczego panele podłogowe to dobry wybór?
Przystępując do remontu bądź wykańczania podłóg we wnętrzach, większość ludzi staje przed wyborem pomiędzy tradycyjnym parkietem lub panelami podłogowymi. Wiadomo, że naturalne drewno cechuje się wysoką wytrzymałością i estetyką, ale jest również znacznie droższe. Z kolei główną zaletą paneli podłogowych jest ich atrakcyjna cena. Ponadto nowoczesne egzemplarze doskonale imitują naturalne drewno i wpasują się w klimat niemal każdego wnętrza.
Bogata gama kolorystyczna i mnogość faktur sprawiają, że każdy jest w stanie wybrać produkt idealnie dopasowany do jego wizji. Co ważne, produkowane obecnie panele podłogowe cechują się dużą odpornością na ścieranie i odbarwienia, a wilgoć nie spowoduje ich uszkodzenia. Są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na działanie większości środków myjących. Układanie paneli podłogowych to także dość łatwy i szybki proces, dzięki czemu prace remontowe w krótkim czasie wkroczą w kolejny etap.
O czym należy pamiętać przy układaniu paneli?
Przed przystąpieniem do układania paneli podłogowych warto zadbać o odpowiednią aklimatyzację produktu. Dobrze, aby materiał pozostawić w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej na 2 doby w pomieszczeniach o wilgotności nie większej niż 70%. Należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, w niektórych przypadkach idealnie sprawdzi się samopoziomująca masa wyrównawcza. Panele powinny zostać ułożone na folii paroizolacyjnej i izolacji akustycznej. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie podjąć się tego zadania, możesz skorzystać z pomocy firmy Rem-Art oferującej usługi remontowo-wykończeniowe.
Ważne, aby panele układać równolegle do kąta padania światła i zachować odpowiedni odstęp od ścian. Zapewne niezbędne będzie również docięcie niektórych elementów. W tym celu doskonale sprawdzi się tarczówka stolarska bądź gilotyna do paneli. Z kolei otwory na rury grzewcze wykonasz, używając sękownika. Na sam koniec prac pozostało jedynie zamontowanie listew przypodłogowych i listew przejściowych. Aby cieszyć się idealnie wykonaną podłogą, warto postępować zgodnie z instrukcją i nie popełniać najczęstszych błędów. Nierówna podłoga i źle założona izolacja mogą znacznie skrócić żywotność pokrycia.