Zima to ciężki okres dla naszego ogrodu. Jeśli odpowiednio zadbamy o niego przed przyjściem pierwszego śniegu, na wiosnę będzie nam łatwej go uporządkować, a nasze rośliny będą miały lepszy start.
Trawnik
Kosimy go tak długo, jak rośnie trawa. Jeśli miesiące jesienne są ciepłe to kosimy go nawet w listopadzie. Liście grabimy. Nie zostawiamy ich na trawniku, ponieważ tworzą nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, co powoduje pleśń śniegową.
Staw, oczka wodne
Przede wszystkim zbieramy liście, które osiadły na siatce rozciągniętej nad wodą. Jeśli je zostawimy, to po zetknięciu z woda zaczną gnić. Zanim nasze oczko wodne czy staw zacznie zamarzać, należy pamiętać o usunięciu z niego wszelkich filtrów, pomp wody, oczyścić z glonów i mułu. Jeśli nasze zbiorniki wodne są ruchome, możemy je wyciągnąć, umyć i schować w suche miejsce. Jeśli nie, to osuszamy je i wypełniamy słomą lub trocinami i przykrywamy. Rybki – jeśli takie hodujemy– przenosimy do akwarium. Ryby ze stawów przenosimy do akwarium, następnie wypuszczamy 1/3 wody, czyścimy brzegi i dno zbiornika, wybieramy muł, przycinamy rośliny wodne, uzupełniamy wodę i wpuszczamy ryby. Żeby ułatwić im oddychanie możemy zastosować styropianowe przeręble, dzięki którym powierzchnia stawu nie zamarznie całkowicie.
Dopływ wody i narzędzia
Bardzo ważne jest zamkniecie dopływu wody do kranów zainstalowanych na zewnątrz oraz o spuszczeniu wody z rur, żeby podczas mrozów nie rozsadziła ich.
Narzędzia naprawiamy, naoliwiamy, czyścimy i chowamy w suchym pomieszczeniu. Nie można zapomnieć o kosiarce do trawy – odkręcamy i konserwujemy noże.
Rośliny balkonowe
Jeśli nasze rośliny dobrze znoszą niskie temperatury może zostawić je na balkonie. Należy je jedynie zabezpieczyć np.: przykrywając folią a ich system korzeniowy możemy ochronić, wsadzając je do kartonu wypełnionego trocinami czy słomą.
Jeśli w naszym ogrodzie rosną jakieś specjalne okazy roślin czy kwiatów warto zaczerpnąć opinia fachowca jak przygotować ten konkretny rodzaj do zimy.