Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaSzkoły rodzenia i położne

Artykuł: Jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami

Dodaj zlecenie

Jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami

Jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami
Autor: karolinau   |   30 mar 2015, 16:50   |   Dział: Artykuły

Mdłości, zaparcia, zgaga, problemy ze snem to tylko niektóre dolegliwości ciężarnych kobiet. Sprawdź jak można sobie z nimi poradzić.

Chociaż mdłości występują częściej w godzinach porannych i wczesnych etapach ciąży, mogą się pojawić o każdej porze dnia i w każdym etapie ciąży. Zwykle zaczyna się około szóstego tygodnia i może trwać przez około 14 do 16 tygodni. Przyczyna jest nieznana, choć niewątpliwie wiąże się to ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży.
Można sobie z tym poradzić jedząc małe posiłki i przekąski , ale często. Uczucie pustki w żołądku lub głód mogą dodatkowo wywołać nudności. Należy pić dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia: soki, zupy, lub galaretki, lemoniadę, wody mineralne. Niektóre kobiety w czasie ciąży lubią ssać kostki lodu. Unikać wszystkiego, co może powodować nudności, takie jak: pikantne lub tłuste potrawy, mocna herbata i kawa, dym tytoniowy, gwałtowne ruchy. Jeżeli pomimo to nudności nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Hormony ciążowe mogą spowolnić pracę jelit, powodując zaparcia u niektórych kobiet. Aby tego uniknąć trzeba spożywać potrawy bogate w błonnik: świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo i płatki śniadaniowe, owoce suszone, orzechy i rośliny strączkowe. Do tego picie dużej ilości wody i innych płynów. Pomocne okażą się także ćwiczenia. Stosowanie środków przeczyszczających lepiej skonsultować z lekarzem. W wypadku gdyby zaparcie nie ustąpiło także należy zaalarmować to lekarzowi.

Znane są już i osławione u ciężarnych zachcianki żywieniowe, zwykle bardo specyficzne. Wiąże się to z nieco zaburzonym uczuciem smaku, dlatego kobiety jedzą na przykład czekoladę z ogórkami. Na wiele, dotąd uwielbianych przekąsek reagują obrzydzeniem. Po urodzeniu powracają do nich, a to co im smakowało podczas ciąży już przestaje. W ciąży rośnie zapotrzebowanie na niektóre związki, na przykład witaminę C, wapno, dlatego powinny zadbać o dietę bogatą w te składniki.

Zgaga jest częściowo spowodowana zmianami hormonalnymi, a potem przez dziecko rosnące na brzuchu. Zgaga to uczucie pieczenia w klatce piersiowej, któremu towarzyszy gorzki smak płynu w jamie ustnej. Zaradzić temu może jedzenie częstych, małych posiłków, unikanie tłustych, smażonych potraw, spanie w pozycji pół – pionowej (na poduszkach). Jeśli zgaga pomimo to nie przejdzie skonsultować się z lekarzem.

Większość kobiet w ciąży wystąpić problemy ze snem w późnym okresie ciąży. Na tym etapie sen jest łatwo zakłócany częstymi wizytami w toalecie, zgagą, kopnięciami dziecka lub uczuciem dyskomfortu w pozycji leżącej. Niektóre kobiety mogą odczuwać niepokojące sny i koszmary w, które mogą być spowodowane lękiem o zbliżającym się porodu i rodzicielstwie. Aby sen nie sprawiał kłopotu najlepiej usadowić się na jednym boku z poduszkami pod brzuchem i między kolanami. Unikać herbaty, kawy i alkoholu przed snem. Dobrze wpływa także wieczorna, gorąca kąpiel, a także masaż, medytacja, słuchanie muzyki.

We wczesnej ciąży, częste oddawanie moczu jest spowodowane zmianami hormonalnymi, ale w późniejszym okresie ciąży może być związane z wzrostem wielkości dziecka naciskającego na pęcherz. W ostatnich tygodniach ciąży kobiety mogą „popuszczać” kiedy kaszlą, kichają lub jadą windą.
Można robić ćwiczenia mięśni dna miednicy z położną lub lekarzem. Jeżeli podczas oddawania moczu czuje się ból i pieczenie, należy udać się do lekarza. Może to być infekcja.

Osiemdziesiąt procent ciężarnych kobiet doświadcza obrzęku nóg. To z powodu dodatkowego płynu w tkankach ciała w czasie ciąży, który czasem gromadzi się w nogach, zwłaszcza pod koniec ciąży. Podczas dłuższego stania, szczególnie w czasie upałów, płyn może spowodować obrzęk w okolicy kostek i stóp. Jest to bardziej widoczne pod koniec dnia i zazwyczaj spada w nocy podczas snu.
Aby zmniejszyć obrzęki należy często zmieniać pozycje, odpoczywać z nogami opartymi o coś i nosić wygodne obuwie. W razie czego należy skontaktować się z lekarzem.

Większość kobiet doświadcza bólu pleców na pewnym etapie ciąży. Przyczyny to zmiana postawy, kiedy dziecko już rośnie i zmiany hormonalne prowadzące do rozluźnienia więzadeł i większej retencji wody w tkankach. Ból pleców jest często gorszy w nocy, przyczyniając się do trudności w zasypianiu, zwłaszcza w późniejszych etapach ciąży. W celu zapobiegania bólu pleców nie wolno podnosić ciężkich rzeczy i wykonywać ciężkich zadań, często zmieniać pozycję, często odpoczywać, używać krzeseł z solidnym, wygodnym oparciem.

Niektóre ciężarne kobiety mogą mieć uczucie omdlenia. Dzieje się to wtedy, gdy wykonuje się gwałtowne ruchy, lub za długo stoi. Należy usiąść lub położyć się przy pierwszych oznakach osłabienia. Skontaktować się z lekarzem lub położną, jeśli występują częste zawroty głowy lub omdlenia.

U 90 procent kobiet podczas ciąży pojawiają się rozstępy. Są zwykle na całej jamie brzusznej, a także na udach, biodrach, piersiach i ramionach. Jest to spowodowane rozciąganiem się skóry wraz z przyrostem wagi matki i wzrostem dziecka. Chociaż czerwone smugi są widoczne w czasie ciąży, po porodzie znikają i stają się blade. Niestety, nie ma sposobów aby je usunąć.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy