Choć jesteśmy do niego przyzwyczajani już od pierwszych dni naszego życia, zdarza się, że mleko i jego przetwory wywołać mogą u nas reakcje alergiczne lub też nietolerancje pokarmowe. Choć na alergię na mleko zazwyczaj choruje się w pierwszych latach życia, skutki tej choroby odczuwane są także w późniejszym i dorosłym życiu.
Szybko zastosowane leczenie powoduje, że z biegiem czasu przechodząc jednocześnie dietę eliminującą z jadłospisu mleko, organizm zaczyna tolerować te produkty. Z kolei u małych dzieci, u których mleko jest potrzebne do prawidłowego wzrostu kości można stosować tzw. mieszanki mlekozastępcze. Właściwości alergizujące tych mieszanek są obniżone 500-1000-krotnie w stosunku do mieszanek tradycyjnych i powinno podawać się je dzieciom w takich samych ilościach jak typowe mieszanki mleczne, które są podawane dzieciom zdrowym. Warto zwrócić uwagę na to, że producenci tych produktów oferują mieszanki w wersji zawierającą soję. Jednakże większość dzieci uczulonych na białko mleka krowiego uczula się także na białko soi. Jak już zostało wspomniane mleko jest niezbędnym składnikiem zapewniającym prawidłowy wzrost, należy więc zastępować je innymi źródłami białka, jak: mięso kurcząt, indyka, królika, warzywa, owoce. Warto zwrócić uwagę na ewentualny dodatek mleka do innych gotowych produktów.
Nietolerancja laktozy, czyli nietolerancja cukru mlecznego jest częstą chorobą występującą przy nietolerancji mleka w ogóle i w takim samym stopniu dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Może być ona związana z takimi chorobami jak celiakia, alergia przewodu pokarmowego i objawia się przewlekłymi biegunkami fermentacyjnymi, wzdęciami, bólami brzucha. Z kolei powstawanie nietolerancji pokarmowej na mleko u dorosłych związane jest z niepiciem mleka we wczesnym okresie życia.
Jak zatem powinna wyglądać dieta osoby cierpiącej na nietolerancje mleka? Przede wszystkim powinno zadbać się o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Jego źródłem są mleczne napoje fermentowane, warzywa zielone, warzywa strączkowe, sardynki. Najlepiej jednak jadłospis dla takiej osoby rozpisze gastrolog lub dietetyk, który dokładnie wskaże listę produktów mlekozastępczych lub też wytwarzanych na bazie mleka modyfikowanego.