Choć Światowy Dzień Fotografii obchodzimy w sierpniu, to swoje umiejętności fotograficzne warto ulepszać cały rok. Jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia, to zapoznaj się z naszym poradnikiem dla początkujących. Zanim wybierzesz się na sesję, to sprawdź, jakie znaczenie ma dobre oświetlenie oraz idealna kompozycja. Poznaj najciekawsze triki na wykorzystanie możliwości każdego aparatu.
Od czego zacząć, aby robić lepsze fotografie?
Nie musisz być profesjonalnym fotografem, aby robić ładne i przyciągające uwagę zdjęcia. Coraz więcej pięknych fotografii powstaje już nawet przy użyciu telefonu komórkowego. Dzieje się tak, ponieważ istnieje kilka uniwersalnych zasad, które można zastosować, aby uzyskać ciekawe ujęcia lustrzanką, bezlusterkowcem, kompaktem czy smartfonem.
Sprzęt jest bardzo pomocny w uzyskiwaniu wyjątkowej jakości oraz efektu, ale nie jest jednak najważniejszy. Dobre zdjęcia robi bowiem osoba stojąca za aparatem, a nie samo urządzenie. Dodatkowo interesujące sceny i klatki mogą wpaść w nasz obiektyw niemal w każdej sytuacji oraz w dowolnym miejscu. Obserwacja, dostrzeganie detali czy emocji ludzi pozwala patrzeć na świat kadrami. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, to całkowicie odmienisz swoją codzienną fotografię.
Światło jako podstawa dobrej fotografii
Jedną z podstaw profesjonalnej i amatorskiej fotografii jest światło. To często właśnie oświetlenie stanowi klucz do ładnego ujęcia. Jeżeli nie posiadamy studia fotograficznego oraz odpowiednich akcesoriów, to wiele zależy również od pory dnia. Kiedy więc warto zdecydować się na sesję zdjęciową? Aby uzyskać piękne kadry, potrzebujemy miękkiego, delikatnego i rozproszonego światła. Z tego powodu najbardziej odpowiednimi momentami dnia mogą okazać się wczesny ranek lub wieczór. Chwile tuż przed zachodem słońca oraz pochmurna pogoda również sprzyjają pięknym fotografiom.
W przypadku oświetlenia należy również unikać najpopularniejszych błędów podczas sesji zdjęciowych. Przede wszystkim należy zrezygnować z kadrów uzyskanych pod światło. W przypadku amatorskich ujęć zdjęcia nie wyglądają wtedy zbyt efektownie. Pamiętajmy, że co do zasady: to obiekt, który jest uwieczniany, powinien być oświetlony – nie nasz obiektyw. W domowej fotografii postawmy na naturalne źródła światła oraz unikajmy ciemnych kątów i miejsc.
Pomysł na ciekawy kadr
Atrakcyjna grafika może być efektem uchwycenia wyjątkowego i niepowtarzalnego momentu lub cierpliwej oraz mozolnej obserwacji. Bardzo często dobra fotografia wymaga cierpliwości. Dlatego, aby uzyskać idealne ujęcie, warto wykonać ich całą serię. Możliwości udoskonalenia kadrów oraz pomysłów na nie jest wiele. Ważną regułą uporządkowanych zdjęć jest zasada trójpodziału. Jej główne założenie zakłada uwypuklenie mocnych punktów uchwyconych obiektów. Dokonasz tego, dzieląc w pionie i poziomie kadr na trzy równe części i umieszczając kluczowe elementy fotografii w punkach przecięcia się powstałych linii.
Sposób kadrowania warto dopasować do koncepcji zdjęcia. W przypadku portretów lub pojedynczych obiektów należy postawić na kompozycję centralną. Dzięki takiemu zabiegowi kładziemy mocny akcent na główny motyw ujęcia. Jest to popularna metoda wykorzystywana do tworzenia postów na portale społecznościowe np. Instagram. Inną ciekawą opcją jest również fotografowanie obiektów z góry. Taki wariant szczególnie dobrze sprawdzi się, kiedy do naszej sesji zdjęciowej wykorzystujemy aparat telefonu.
Rola szczegółu, czyli dobre piony i poziomy oraz detale
Poziomy horyzont to bardzo ważny element dobrego zdjęcia. Dopasowanie odpowiedniego kąta ułatwią poziome i pionowe linie. Wyrównanie kadru zdecydowanie wspomoże włączenie siatki w naszym sprzęcie fotograficznym. Podczas obróbki zdjęcia w aplikacjach do retuszu możemy naprawić ewentualne błędy.
W każdej fotografii poza głównym obiektem bardzo ważne są również tło oraz detale. Postarajmy się, aby w kadrze nie znalazły się żadne nieprzewidziane i niechciane przedmioty. Zadbajmy o to, aby motyw nie przyćmiewał najmocniejszych punktów. Nawet tak małe szczegóły, mogą bowiem popsuć najlepsze ujęcia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do sesji zdjęciowej.