Samodzielne rozmnażanie iglaków poprzez sadzonkowanie jest łatwiejsze niż myślicie i bardzo opłacalne, jeśli nie mamy dostatecznych funduszy na urządzenie ogrodu, a mamy w zamian dużo czasu. Ukorzenienie dość długo trwa, ale potem iglaki w dobrych warunkach szybko rosną. Miną trzy lata, a będą nie do poznania.
Samodzielne rozmnażanie iglaków to zadanie łatwiejsze niż wielu osobom się wydaje. Co istotne ryzyko jest niewielkie i nie ponosimy jakichś szczególnych kosztów. Więc na pewno warto spróbować, jest to zadanie dla osób cierpliwych, ponieważ sam proces ukorzeniania nie następuje szybko. Po około 3 latach nasze rośliny nie będą się odróżniały od tych kupionych w sklepie wystarczy i im zapewnić korzystne warunki do wzrostu.
Najdogodniejszy termin do sadzonkowania to marzec, kwiecień czyli miesiące zaawansowanej wiosny, podczas roztopów nasze starania mogą się okazać daremne. By nasze sadzonkowanie okazało się jeszcze bardziej skuteczne warto zbudować niewielki tunel foliowy jeśli myślimy poważnie o rozmnażaniu roślin szklarnia będzie miejscem idealnym, bo znacznie przedłuży nam okres sadzonkowania i co istotne zwiększa naszą szansę na sukces.
Rośliny, które najlepiej się nadają do rozmnażania to żywotniki, cyprysiki, jałowce, ciekawe miniaturki iglaków, cisy. Warto rozmnażać te rośliny zwłaszcza gdy chcemy np. Zrobić sobie żywopłot z thuj i będziemy ich potrzebowali większą ilość. Narzędzia jakie będą nam potrzebne to sekator, ostry nóż, nożyczki, pamiętajmy by narzędzia jakich używamy były czyste. Oprócz tych narzędzi przydadzą się doniczki, ukorzeniacz do roślin zdrewniałych, konewka, torf i piasek oraz wspomniany wcześniej tunel foliowy.
Zaczynając odcinanie pędów od zdrowego matecznika powinniśmy pamiętać o tym by pędy były zeszłoroczne a matecznik miła około 5 lat. Sadzonki ze starszych roślin ukorzeniają się wolniej podobnie jak w przypadku chorych roślin. Planując pobór sadzonek należy szczególnie dbać o matecznik w sposób szczególny. Kolejny krok to oderwanie małych gałązek z piętką (fragment starego drewna). Kolejny krok to rozcięcie piętki mniej więcej do połowy potem zdejmujemy dolne igły do połowy, sadzonka powinna mieć około 10 cm wysokości. Sadzonki nie powinny mieć stożka wzrostu gdyż będzie on zabierał całą energię rośliny do utworzenia systemu korzennego. Dlatego skracamy zielony i młody wierzchołek sadzonki. Zanurzamy końcówkę rośliny w wodzie następnie w ukorzeniając do roślin zdrewniałych. Robimy dziurkę w donicy i delikatnie umieszczamy w niej sadzonkę następnie zraszamy roślinę. Donicę ustawiamy pod tunelem foliowym lub inspektem i czekamy. Należy unikać zbyt wilgotnego środowiska, dlatego od czasu do czasu wietrzymy roślinę, by nie została zaatakowana przez choroby grzybowe.
Rośliny ukorzeniają się w rożnym tempie najszybciej żywotniki najwolniej zaś cisy, średni czas wynosi około 3 miesięcy. Gdy widzimy, że sadzonki wypuszczają nowe przyrosty oznacza to, że roślina się ukorzenia, czekamy aż pojawi się ich znaczna ilość będzie to oznaczało, że roślina na dobre się przyjęła. Późnym latem rozsadzamy sadzonki do osobnych doniczek, ustawiamy je w zacisznym miejscu i osłaniamy korą przed zimnem. Wiosną korzenie iglaków powinny wypełnić doniczkę będzie to oznaczało, że roślina jest gotowa by rosną w ziemi samodzielnie.