Język nie istnieje bez słów i gestów. Gramatyka jest najmniej potrzebna, żeby porozumieć się z drugą osobą. Jednakże w szkołach w Polsce ciągle kładzie się nacisk przede wszystkim na naukę gramatyki. A to właśnie znajomość słów i zwrotów pozwala na najskuteczniejszą komunikację w języku obcym.
Zrozumienie języka jest kluczową umiejętnością i właśnie na zrozumienie powinniśmy kłaść największy nacisk zaczynając uczyć się języka obcego.
Ile muszę się nauczyć słów, żeby dobrze rozumieć tekst w obcym języku?
Mówi się, że jeśli nauczysz się 1000 najbardziej popularnych słów w danym języku, to jesteś w stanie zrozumieć pond 80% czytanego tekstu. Ale czy tak jest naprawdę? Ciężko powiedzieć, aczkolwiek zacząć naukę od nauczenia się tych słów może być dobrym startem. Trzeba przy tym pamiętać, że suche wkuwanie słówek nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Jak uczyć się słówek?
Dobrze jest, kiedy regularnie uczymy się małej partii materiału. Możesz np. mniej więcej codziennie uczyć się 8-10 słówek, co w przeciągu 3-5 miesięcy pozwoli ci na przyswojenie 1000 słów. Nauczone słówka trzeba ciągle powtarzać i odświeżać pamięć. Warto przy nauce słówek wykorzystywać skojarzenia. Jak to zrobić? Możesz codziennie wziąć kartkę i napisać na niej 10 słówek, których zamierzasz się nauczyć. Obok zapisać swoje skojarzenia do danego słowa. Nie bój używać do tego kolorów. Warto także używać rysunków, wtedy jeszcze szybciej zapamiętasz wybrane słówka.
Czy nauka słówek to wszystko?
Oczywiście, że nie. Ważne jest, żebyś słuchał i obserwował ludzi, których dany język jest językiem ojczystym. Dobrym pomysłem jest oglądanie filmów i seriali z napisami oraz słuchanie nagrań i audycji w języku, którego chcesz się nauczyć. Ważne jest, żeby mieć dużo kontaktu z językiem. Z czasem załapiesz pewne zwroty i zaczniesz powoli rozumieć. Nauka z tekstów piosenek też jest dobrą opcją. Możesz łatwo nauczyć się na pamięć tekstów ulubionych zagranicznych piosenek. Nauczysz się w ten sposób jeszcze więcej słówek oraz całych fraz. Jednakże najlepszym sposobem na nauczenie się języka jest immersja.
Co to jest immersja?
Immersja, to inaczej zanurzenie w języku. Dlatego właśnie dłuższe wyjazdy za granice dobrze wpływają na twoją znajomość języka obcego. Przebywanie w „naturalnym” środowisku, gdzie posługuje się danym językiem sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej się go nauczyć. Ale jak to zrobić, jeśli mieszkasz w Polsce? Wystarczy, żebyś przebywał „w języku” przynajmniej 4 godzinny dziennie. To znaczy, żebyś słuchał języka obcego kiedy tylko masz chwilę czasu. Dobrze jest nagrać sobie jakieś audycje na telefon bądź iPoda i słuchać jadąc samochodem, biegając czy czekając w kolejce do lekarza. Warto także włączyć obcojęzyczne kanały w telewizji i słuchać ich np. robiąc porządki w domu.
Po pewnym czasie zobaczysz, że język obcy już wcale nie jest taki obcy :)