Delegowanie zadań to nie tylko rola kierownika. To również rola matki czy ojca. Jak sprawić, aby efektywnie delegować zadania?
Delegowanie zadań jest najważniejszym elementem pracy kierownika. Rodzice też muszą nauczyć się delegować zadania dzieciom. Dlaczego? Ponieważ nieumiejętne delegowanie zadań prowadzi do spadku efektywności i nadmiarze obowiązków na przełożonych.
Delegowanie zadań to taki podział obowiązków, który sprawia, że pracownicy uczą się samodzielnego działania. Poprzez otrzymanie części odpowiedzialności pracownicy wykonują swoje zadania i są ściśle z nich rozliczani.
Jak poradzić sobie z delegowaniem zadań?
Działaj szybko!
Przede wszystkim kiedy jest do wykonania określone zadanie nie odkładaj go na później. Nie czekaj aż nazbiera się kilka dodatkowych zadań, po to aby każdy z pracowników dostał coś nowego do zrobienia. Zleć wykonanie zadania jak najszybciej. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Dodatkową korzyścią jest to, że zadanie zostanie wykonane dużo szybciej.
Szukaj liderów!
Rozdzielając zadania między pracowników staraj się wyszukać osoby, które są w stanie wykonać określone obowiązki. Nie przekazuj zadań osobom, które nie są w stanie wykonać danych działań. W podziale zadań chodzi o to, aby efektywnie wykonywać swoją pracę.
Ustalaj deadline!
Zawsze informuj osobę, której powierzasz zadanie o terminie, do którego ma być wykonane. Staraj się podawać wcześniejszy termin. Jeżeli zadanie ma być wykonane na środę to podaj podwładnemu termin na poniedziałek. Dzięki temu będziesz mieć czas na zapoznanie się z wykonaniem zadania i będziesz mieć czas na ewentualne poprawki.
Stawiaj na zaangażowanie!
Przydzielając określone zadanie nie mów od razu w jaki sposób ma być ono wykonane. Staraj się zaangażować pracownika w przygotowanie do zadania. Zadawaj mu pytania. Niech pracownik wie, że jego zdanie jest ważne. Być może razem znajdziecie inne rozwiązanie określonego problemu.
Stosując się do powyższych wskazówek wejdziesz na wyższy poziom zarządzania ludźmi. Pamiętaj, aby zawsze chwalić pracownika publicznie, natomiast karać go prywatnie. Po zakończonym zadaniu nie zapomnij podziękować! To bardzo ważne, aby zbudować odpowiednie relacje w przedsiębiorstwie.