Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKredyty, pożyczki

Artykuł: Jak unikać nieuczciwych kontrahentów?

Dodaj zlecenie

Jak unikać nieuczciwych kontrahentów?

Jak unikać nieuczciwych kontrahentów?
Autor: favkasia   |   10 gru 2015, 15:00   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Kredyty, pożyczki

Prowadzenie dużego, średniego lub małego przedsiębiorstwa działalności wiąże się zawsze z ryzykiem. Oprócz typowego ryzyka rynkowego, związanego z niedopasowaniem oferty firmy do potrzeb rynku, istnieje również ryzyko związane z nieuczciwymi kontrahentami niepłacącymi za dostarczone towary czy wykonane prace lub usługi. Jak zatem unikać takich partnerów biznesowych?

Ostrożność nie zaszkodzi

Superokazje są podejrzane. I to zarówno podczas prywatnych zakupów, jak i podczas prowadzenia firmy. Nagłe, bardzo korzystne zlecenie od nieznanego dotychczas kontrahenta? Bardzo opłacalna oferta zakupu towarów w cenach znacznie niższych od rynkowych? Uwaga, to może być pułapka. Z jednej strony możemy paść ofiarą hochsztaplera, który nie zamierza zapłacić za wykonane usługi czy dostarczyć zakupione towary. Z drugiej, możemy mimowolnie uczestniczyć w czymś znacznie poważniejszym – oszustwie skarbowym.

Ponadto szczególną ostrożność powinniśmy zachować, zawierając współpracę z firmami bardzo krótko funkcjonującymi na rynku.

Sprawdź płynność finansową

Pomocne przy sprawdzaniu rzetelności potencjalnego kontrahenta mogą się okazać rejestry dłużników prowadzone przez biura informacji gospodarczej. http://verif.pl/p/rejestr_dluznikowRejestr dłużników uratował już niejednego przedsiębiorcę przed kontaktami z firmami niemającymi w zwyczaju opłacać faktur czy też osobami nieregulującymi rachunków. Taki rejestr jest więc swego rodzaju tarczą chroniącą przed partnerami biznesowymi, którzy w przeszłości zachowali się nieuczciwie.

A może wywiadownia gospodarcza?

Przy poważniejszych transakcjach warto szerzej sprawdzić kontrahenta. Można na przykład zlecić zebranie informacji o nim specjalistycznej wywiadowni gospodarczej. Detektywi „prześwietlą” takie przedsiębiorstwo pod kątem jego sytuacji finansowej i to zarówno bieżącej, jak i historycznej, powiązań udziałowców lub akcjonariuszy, pochodzenia i struktury kapitału, wcześniejszych problemów z prawem itp. Informacje takie zapobiegają pojawieniu się ewentualnych, poważnych problemów – finansowych i karnych w kontaktach z przyszłym kontrahentem.

Giełdy wierzytelności

Giełdy takie powstały i działają w celu publikowania ogłoszeń sprzedaży długów. Wierzyciel, który samodzielnie nie mógł odzyskać swoich należności, sięga po pomoc giełdy. Ponadto dzięki tego typu ogłoszeniom pozostali uczestnicy rynku zyskują łatwo dostępne źródło informacji na temat zadłużenia danego przedsiębiorcy, co stanowi przestrogę przed nawiązaniem z nim współpracy.

Wyspecjalizowane portale

Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem okazuje się jednak skorzystanie z wyspecjalizowanych portali udostępniających szereg możliwości weryfikacji kontrahentów. Takim serwisem jest np. verif.pl. Daje on możliwość sprawdzenia danych firmy, weryfikacji na Giełdzie Wierzytelności VERIF, czy nie posiada ona długów oraz pobrania raportu na jej temat z Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. oraz wywiadowni gospodarczej.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy