Najpewniejszym sposobem na potwierdzenie ojcostwa jest prawidłowo wykonany test DNA. Na jego wyniki musimy jednak trochę poczekać. Co zrobić, jeśli nie lubimy trwać w niepewności? Możemy wysnuć własne wnioski, opierając się na obserwacjach i prostych badaniach.
Widoczne cechy
“O, jaki podobny do taty”, “Włoski to ma pewnie po mamie, takie kręcone” - nie raz pewnie słyszeliśmy takie zdania dotyczące nas lub naszych dzieci. Lubują się w nich szczególnie członkowie dalszej rodziny i znajomi. Na podstawie ich opinii staramy się więc dostrzec wspomniane podobieństwo i na tej podstawie wnioskujemy o ojcostwie. Sposób ten nie jest jednak skuteczny. Dominujące u nas geny nie muszą się bowiem uaktywnić także u dziecka. Jeśli więc ojciec ma brązowe oczy, ale jednocześnie posiada gen recesywny warunkujący niebieską barwę, potomek może odziedziczyć drugi kolor tęczówek. http://rex.pl/testy-dna-na-ojcostwo.htmlTest na ojcostwo został więc zaliczony prawidłowo, mimo że na pierwszy rzut oka podobieństwa brak.
Grupa krwi
Dzięki oznaczeniu grupy krwi możemy jedynie wykluczyć ojcostwo. Jego potwierdzenie wymaga bardziej szczegółowych badań. Czasem jednak ojcowie decydują się na przeprowadzenie testu z grupy krwi - zwłaszcza, gdy liczą na wynik negatywny.
Badania w ciąży
Zbadanie grupy krwi ma rację bytu, gdy dziecko jeszcze się nie narodziło. W szpitalu pobierane są próbki od matki i ojca. Dzięki temu, że w żyłach matki jest już obecne DNA dziecka, można - poprzez badanie genetyczne - z dużą dozą prawdopodobieństwa potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.
Badania DNA
Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym sposobem na ustalenie ojcostwa jest badanie DNA. Polega ono na pobraniu próbek krwi lub materiału genetycznego od ojca i dziecka (czasami również od matki). Sterylnie zapakowane próbki wysyła się następnie do laboratorium i oczekuje na wyniki. Ze względu na prawie stuprocentową sprawdzalność ten rodzaj badania jest w pełni akceptowany przez sądy, a wyniki przedstawiane jako dowody w sprawie.