Salon to bez wątpienia najbardziej reprezentacyjna i najważniejsza z punktu widzenia przyjmowania gości część domu. To tam bowiem będzie rozkwitało nasze życie towarzyskie. Chcąc mile spędzać czas w salonie czy to na oglądaniu filmów czy na pogawędkach z przyjaciółmi należy odpowiednio go zaaranżować. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń dużo będzie zależało od jego wielkości, konfiguracji całego mieszkania i naszych możliwości finansowych. Niemniej jednak nasz styl życia będzie równie istotny. Jeśli bowiem jesteśmy domatorami, uwielbiającymi oglądać filmy w domowym kinie to aranżacja salonu będzie wymagała innych rozwiązać niż w przypadku bardzo towarzyskich osób, uwielbiających urządzać imprezy dla przyjaciół. Projektując salon warto jednak kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą uniknąć nam poważnych błędów.
Wielofunkcyjny salon, spełniający zarówno rolę pokoju dziennego, wypoczynkowego, jadalni czy w razie konieczności sypialni dla gości, należy przede wszystkim umownie podzielić na odpowiednie strefy. Można to łatwo zrobić, stosując inne kolory ścian, inny materiał na podłogę, czy wykorzystując kilkustopniową różnicę poziomów.
Urządzając salon, z którego będą korzystać wszyscy domownicy, należy przede wszystkim zadbać o zapewnienie każdemu odpowiednio dużej przestrzeni. W tym celu trzeba zredukować ilość mebli do absolutnego minimum. Dobrym rozwiązaniem do salonu będą szafy wnękowe i meblościanki, pozwalające na dowolne łączenie segmentów. Odsunięcie mebli od ścian również może optycznie powiększyć salon o ile zastosujemy sofy i krzesła o niskich oparciach, nie zagracających pokoju.
Dobrym rozwiązaniem będą także modułowe sofy, które w zależności od potrzeby można dowolnie przestawiać. Lżejsze i bardziej użyteczne w elastycznym aranżowaniu salonu są natomiast fotele. Zmieniając wystrój domu, nie wyrzucajmy też wszystkich starych mebli – cześć z nich w połączeniu z nowymi sprzętami może odzyska dawną świetność i stworzy niepowtarzalny klimat, którego trudno szukać w meblach wprost z salonu. Antyki w połączeniu z nowoczesnymi meblami to eleganckie i ponadczasowe rozwiązanie.
Chociaż obecnie coraz więcej osób w ogóle rezygnuje z telewizora, to jeśli już się na niego zdecydujemy warto wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Jednym z głównych błędów jest zbyt wysokie jego umieszczanie. Ekran telewizora powinien znajdować się na wysokości oczu osoby siedzącej. Bardzo ważne w aranżacji pokoju telewizyjnego jest także odpowiednie oświetlenie, które zapewni komfort podczas seansu. Poza centralnie umieszczonym żyrandolem warto zdecydować się kinkiety czy boczne lampy stojące.
Wybierając kolor ścian do salonu należy mieć na uwadze preferencje wszystkich domowników – to w końcu pokój wspólny. Do salonów poleca się ciepłe barwy, decydujące o jego przytulności. Jeśli jednak dysponujemy niewielkim salonem lepiej zdecydować się na zimną paletę jasnych kolorów. Aby nieco urozmaicić wystrój wnętrza warto także zastosować dominanty w kontrastowych odcieniach.
Reprezentacyjny charakter salonu pozwala również na odrobinę szaleństwa w kwestii wyboru materiału na ściany. Dysponując dużą przestrzenią, możemy zdecydować się na pokrycie całej ściany dziełem sztuki np. w postaci płaskorzeźby czy wyłożenie jej ozdobnym kamieniem. Podobna dowolność panuje przy wyborze podłogi. Tu jednak należy zwrócić uwagę także na jej funkcjonalność. W małych mieszkaniach lepiej wszędzie stosować ten sam materiał, co da wrażenie przestronności. Natomiast w dużych o otwartym charakterze lepiej jest wydzielać poszczególne strefy, różnicując materiał.
Elementami decydującymi o charakterze każdego salonu będą osobiste drobiazgi, bibeloty i pamiątki. Może to być także miejsce eksponowania hobby i zainteresowań właściciela. Ogromne akwarium z egzotycznymi gatunkami ryb, okazała biblioteczka czy regały z kolekcją płyt będą wspaniałą ozdobą salonu i dumą właściciela. Natomiast doskonałym rozwiązaniem na chłodne zimowe wieczory będzie kominek.