Każdy posiadacz ogrodowego basenu wie, ile wysiłku kosztuje utrzymanie czystej i klarownej wody w zbiorniku. Szczególnej uwagi wymagają baseny stelażowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Ze względu na możliwość składania i względnie nieduży rozmiar, można je spotkać na działkach rekreacyjnych i na prywatnych posesjach. Jak zadbać o wodę w takim basenie? Pomoże technika i chemia basenowa.
Po pierwsze – dobry filtr
Woda w basenie ogrodowym jest stale narażona na zanieczyszczenie. Trafiają do niej pyłki drzew, owady, źdźbła traw oraz inne nieczystości, które wnosimy do zbiornika, zażywając kąpieli. Codzienna wymiana wody w basenie nie wchodzi w grę, dlatego warto pomyśleć o zakupie dobrej pompy filtrującej, jeśli nie było jej w zestawie. Specjaliści polecają pompy piaskowe, które są wydajne, a przy tym niedrogie. Urządzenie filtruje wodę w sposób naturalny dzięki zawartości kruszywa krzemowego. Pompa filtrująca w znacznym stopniu przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji zbiornika w sezonie letnim. W czasie, kiedy z basenu nie korzystamy, warto przykryć go siatką lub folią. Szeroki wybór urządzeń filtrujących oraz przykryć oferuje firma Chemoform Polska.
Po drugie – odpowiednia korekcja pH
pH wody w basenie powinno mieścić się w granicach między 7,4 a 7,0. Niższa wartość może spowodować rdzewienie metalowych elementów i spoin, wyższa natomiast będzie sprzyjać rozwojowi glonów i zmniejszy skuteczność środków dezynfekujących. Jak skontrolować poziom pH w basenie? Służą do tego specjalne zestawy do analizy wody oraz tabletkowe testery pH. Każde odchylenie pH od normy to sygnał, by zacząć działać. W zależności od uzyskanego wyniku powinniśmy zastosować środki zmniejszające lub zwiększające pH wody. Tego typu chemia basenowa sprzedawana jest w postaci granulatów, co ułatwia dozowanie. Poziom pH wody basenowej sprawdzamy regularnie, najlepiej raz w tygodniu.
Po trzecie – uzdatnianie wody basenowej
Kiedy rozprawimy się już z większymi zanieczyszczeniami, glonami i nieodpowiednim pH, czas na dezynfekcję. W tym celu warto posłużyć się chlorowymi środkami chemicznymi, które skutecznie niszczą wszelkie patogeny. Preparaty do uzdatniania wody w basenie dostępne są pod postacią tabletek o różnej gramaturze. Wielkość tabletki dobiera się do wielkości zbiornika. Osoby, którym przeszkadza specyficzny zapach chloru, powinny zainteresować się środkami z aktywnym tlenem. Są droższe niż tradycyjna chemia basenowa, ale gwarantują długotrwałe działanie i zapewniają maksymalny komfort wypoczynku w basenie.