Część zjawisk atmosferycznych może stanowić zagrożenie zarówno dla człowieka, jak i gospodarstw czy mieszkań. Nawałnice mogą pojawić się nawet w kilka chwil i spowodować ogromne szkody. W okresie letnim jesteśmy szczególnie narażeni na gwałtowne burze. Jak uniknąć niepożądanych skutków złej pogody? Sprawdź, w jaki sposób uchronić dom przed uderzeniem pioruna.
Burze nad Polską – zagrożenie
Powodzie, pożary, uszkodzenia budynków, sprzętów czy instalacji elektrycznych – to popularne następstwa silnych wyładowań atmosferycznych. Zmieniający się klimat powoduje, że nawałnice nad Polską są coraz groźniejsze i częstsze. Występują one w naszym kraju przede wszystkim w miesiącach letnich. Warto więc wiedzieć, na czym polega ochrona domu przed burzami i jej negatywnymi skutkami.
Zastanawiasz się, co przyciąga błyskawice? Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyładowania elektryczne zawsze szukają najkrótszej drogi do powierzchni ziemi. Dlatego też najbardziej narażone są wysokie budynki oraz obiekty znajdujące się na wzniesieniach. Poza tym pioruny często uderzają również w drzewa, anteny telewizyjne, słupy energetyczne czy maszty i wieże przekaźnikowe.
Co może uszkodzić wyładowanie atmosferyczne? Zazwyczaj uderzenie błyskawicy w dom wywołuje pożar, rozerwanie murów, zniszczenie urządzeń lub spalenie instalacji telekomunikacyjnej i elektrycznej. Okazuje się więc, że warto zainwestować w zabezpieczenia przed burzą – a dokładniej przed związanymi z nią konsekwencjami.
Ochrona domu przed burzą – najlepsze sposoby
Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie domu przed piorunami. Poza śledzeniem specjalnych aplikacji np. łowcy burz warto postawić na najczęściej polecane metody:
1. Ubezpieczenie mieszkania
Wiesz już, że nie da się uchronić budynku przed uderzeniem pioruna. Można jednak zadbać o swój dobytek poprzez ubezpieczenie domu. W polisie warto uwzględnić wszystkie przypadki i zdarzenia, które mogą zagrozić Twojemu mieszkaniu. Dzięki temu możesz odzyskać pieniądze za ewentualnie poniesione szkody.
2. Instalacja odgromowa
Najskuteczniejszym i jednocześnie najdroższym sposobem na ochronę domu przed burzą jest instalacja odgromowa. Jej montaż obejmuje zabezpieczenia wewnętrzne oraz części zewnętrzne. Elementy poza budynkiem to tzw. piorunochron, który przyjmuje uderzenie i odprowadza prąd piorunowy do ziemi.
Zgodnie z prawem budowlanym nie każdy obiekt musi zapewnić sobie tego rodzaju zabezpieczenia. Powinny być to na przykład domy położone w strefie ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Ze względu na gwarantowany zakres ochrony warto jednak taką inwestycję rozważyć.
3. Urządzenia zabezpieczające
Jedno z najważniejszych pytań podczas nawałnic dotyczy zabezpieczeń sprzętu przed burzą. Kluczowe jest zazwyczaj samo zachowanie domowników podczas nawałnicy. Można jednak niebezpiecznym skutkom wyładowań zapobiec. Skuteczną ochronę zapewnią nam odpowiednie urządzenia takie jak:
• Ograniczniki przepięć: zapobiegają wystąpieniu pożaru w wyniku uderzenia pioruna w sieć elektryczną i chronią przed przepaleniem sprzęty RTV i AGD podpięte do gniazdek. Możemy znaleźć je na rynku za kilkaset złotych.
• Listwy antyprzepięciowe: popularny sposób na ochronę sprzętów i tańsza alternatywa dla ograniczników. Zabezpieczają domową elektronikę przed nagłym skokiem napięcia w sieci elektrycznej. Podobne działanie wykazują zasilacze UPS.
4. Jak zachowywać się w trakcie burzy?
Przebywanie w domu podczas nawałnicy, to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na jej przetrwanie. Warto jednak nawet w tym przypadku, pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas burzy:
• Zabezpiecz taras, balkon oraz otoczenie i zabudowania wokół domu – podczas nawałnic zagrożeniem są nie tylko pioruny, ale również grad czy silny wiatr. Warto więc zabrać z otwartych powierzchni przedmioty, które mogą zostać przewrócone lub zdmuchnięte.
• Trzymaj się z dala od okien i drzwi – zamknięcie wszystkich okien i drzwi to jeden z pierwszych kroków, jakie należy wykonać podczas burzy. Zabezpieczy nas to również przez zalaniem. Nie zbliżajmy się do wspomnianych miejsc, dopóki pogoda się nie uspokoi.
• Nie dotykaj urządzeń podpiętych do gniazdka – korzystanie z części urządzeń elektrycznych podpiętych do zasilania jest podczas burzy zabronione. Przede wszystkim powinniśmy unikać suszarek i prostownicy do włosów czy wiertarek.
• Odłącz wszystkie sprzęty elektryczne od prądu – jeżeli nie zabezpieczyliśmy odpowiednio domu przed burzą np. poprzez listwy antyprzepięciowe, to powinniśmy uchronić nasz sprzęt przed uderzeniem pioruna, wyciągając wszelkie wtyczki z gniazdek w całym budynku. Pamiętaj również o odłączeniu wszelkich anten zewnętrznych.
• Szybko reaguj na zagrożenie – w czasie burz powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz. Jeśli nie jest to możliwe, to musimy unikać wysokich obiektów, zachować szczególną ostrożność i udzielić pomocy potrzebującym.
Lato to czas, w którym często występują ekstremalne warunki pogodowe. Obok nawałnic i burz bardzo popularnym problemem są nieznośnie wysokie temperatury. Sprawdź, czego nie można zostawiać w samochodzie podczas upałów.
E-mail: publicprovidentfundscheme@gmail.com