Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliści

Artykuł: Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu w upały?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu w upały?

Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu w upały?
Autor: KarolinaRoksela   |   5 lip 2021, 11:55   |   Dział: Artykuły

Wakacje kojarzą się nam z błogim wypoczynkiem, wysokimi temperaturami i nieustającym słońcem. Należy jednak pamiętać, że upał nie zawsze jest dla nas korzystny. To właśnie w tym czasie nasz organizm traci więcej wody niż w chłodniejsze dni. Jest to jedna z głównych przyczyn odwodnienia. Jak temu zapobiec? Sprawdź, jakie są objawy dolegliwości i poznaj najlepsze sposoby na nawodnienie latem.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Może być wynikiem gorączki, wymiotów, biegunek czy też choroby nerek i Parkinsona. Jednak bardzo często do odwodnienia organizmu dochodzi podczas upałów. Wysokie temperatury prowadzą do wzmożonej potliwości (niezbędnej do schłodzenia ciała). Co ciekawe człowiek może stracić latem nawet 10 litrów wody. Lekarze i dietetycy podkreślają, że ryzyko wystąpienia dolegliwości jest największe wśród małych dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych oraz ludzi z nadwagą. To właśnie na te grupy zagrożonych należy zwrócić szczególną uwagę w wyjątkowo ciepłe dni.

Gdy tracimy więcej płynów, niż przyjmujemy, to w organizmie pojawia się deficyt wody lub elektrolitów. Stąd też, ze względu na jaki element jest największe zapotrzebowanie, wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia: hipertoniczne (woda), hipotoniczne (elektrolity) oraz izotoniczne (oba składniki jednocześnie). Istnieje wiele symptomów przypadłości, które niestety mogą również sugerować inne choroby.

Wśród pierwszych objawów odwodnienia u dorosłych wyróżniamy:

• wzmożone pragnienie;
• zmiany w ilości i kolorze oddawanego moczu;
• zmęczenie i senność;
• bóle głowy i problemy z koncentracją;
• brak apetytu i wzdęty brzuch;

Specjaliści twierdzą, że utrata już 1% wody może być zauważalna. W takim momencie odwodniony organizm wysyła sygnały i jednocześnie domaga się nawodnienia. Warto więc słuchać swojego ciała, bacznie je obserwować i stale reagować na jego potrzeby. Gdy nie dojdzie w tym czasie do uzupełnienia wody i elektrolitów, to mogą pojawić się inne oznaki dolegliwości jak:

• utrata jędrności skóry;
• gorączka;
• przyśpieszona akcja serca;
• zmniejszenie pocenia.

Jeśli chcesz przed wizytą u lekarza przekonać się, czy pijesz wystarczającą ilość wody, to istnieje prosty test na odwodnienie. Wystarczy uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni i przytrzymać ją przez kilka sekund. Jeśli powraca do swojego kształtu natychmiast – to organizm jest wystarczająco nawodniony.

Jak odpowiednio nawadniać organizm?

Jeśli nie chcemy doprowadzić do poważnych skutków odwodnienia np. wyczerpania cieplnego, udaru słonecznego czy problemów z nerkami, to powinniśmy nie tylko leczyć, ale i zapobiegać niedoborowi wody i elektrolitów. Wystarczy już kilka prostych nawyków, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu – szczególnie latem.

1. Pij wodę zgodnie z zapotrzebowaniem

Według Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności dzienne zapotrzebowanie dla kobiety wynosi 2 litry wody dziennie, dla mężczyzn zaś 2,5 l. Jeśli chodzi o dzieci, to istotna jest przede wszystkim waga ciała. Przyjmuje się, że na 1 kg przypada od 100 do 190 ml wody każdego dnia.

Pamiętajmy przy tym o systematyczności i stopniowym nawadnianiu organizmu. Liczą się małe, ale częste porcje. Alternatywą dla wody mogą być soki, herbaty oraz kawy. Latem można postawić na zdrowe i jednocześnie orzeźwiające koktajle czy napoje. Nie zapominajmy, że ilość wody zależy również od naszych zajęć i aktywności.

2. Pamiętaj o elektrolitach

Potas, magnez, sód i wapń – to jedne z najważniejszych elektrolitów dla naszego organizmu. Tym samym to właśnie wspomniane składniki mineralne zapobiegają odwodnieniu. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku wody wysokozmineralizowane, woda kokosowa (będąca naturalnym izotonikiem!) czy sok pomidorowy. Możemy również stworzyć własny napój izotoniczny, dodając do wody odrobinę soli.

3. Przyjmuj nie tylko płyny

Skuteczne nawadnianie organizmu nie powinno być przykrym obowiązkiem. Dlatego też warto postawić na zróżnicowanie i wybór napojów, które lubimy. Poza tym część dziennego zapotrzebowania można spokojnie zaspokoić pokarmami. Szczególnie latem warto więc sięgać po produkty bogate w wodę np. zupy, jogurty czy owoce i warzywa. Śmiało możesz spożywać arbuzy, ogórki, a nawet pieczywo.

Poza tym, aby zapobiec odwodnieniu u dziecka i dorosłych warto przestrzegać kilku zasad:

• pij, zanim poczujesz pragnienie i nie ignoruj potrzeb organizmu;
• unikaj kawy i alkoholu, które sprzyjają odwodnieniu oraz słodkich napojów czy energetyków;
• noś ze sobą butelkę z wodą lub inne płyny;
• ochraniaj głowę przed słońcem i unikaj wychodzenia z domu w godzinach 10-14.

Lato to wymagający czas dla naszego organizmu. Poza skutecznym nawodnieniem warto również zadbać o ochronę naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym. Poznaj zasady bezpiecznego opalania.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy