Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweBiznes plany

Artykuł: Jak zarządzać domowym budżetem

Dodaj zlecenie

Jak zarządzać domowym budżetem

Autor: Kasiamer   |   28 sie 2015, 6:43   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Biznes plany

Rozporządzanie domowym budżetem polega na analizie wydatków i zestawieniem ich ze wszystkimi wpływami. Daje to możliwość zapobieganiu złej sytuacji finansowej w domu oraz najlepsze zarządzenie nadwyżkami budżetowymi.

Kartka i długopis

Najlepszą metodą na prowadzenie domowych rozliczeń są zwykłe kartka i długopis albo dokument komputerowy. W pierwszym kroku warto podliczyć wszystkie stałe obciążenia, takie jak rachunki za media czy raty kredytowe. Zestawiając je ze wszystkimi wpływami do budżetu domowego, otrzyma się pewną kwotę nadwyżki do zagospodarowania. Trzeba pamiętać, że ten nadmiar musi wystarczyć na wszystkie wydatki - zarówno te niezbędne, takie jak wyżywienie, jak i nieplanowane. Kwota wydawana z budżetu na zakupy spożywcze i przemysłowe jest mniej więcej taka sama w każdym miesiącu, łatwo więc oszacować i przyszłe wydatki w tym zakresie. Jeśli pozostanie jakakolwiek kwota nadwyżki budżetowej, można skusić się na jej zagospodarowanie w postaci nieplanowanych zakupów przedmiotów i usług niepotrzebnych w codziennym życiu.

Wpływy i wydatki

Jeśli wartość wpływów jest znacząco większa niż wydatki, warto zastanowić się nad jakimś sposobem oszczędzania i inwestowania pieniędzy. W przeciwnym wypadku trzeba się zastanowić nad ograniczeniem kosztów lub zwiększeniem dochodów. Brak kontroli nad budżetem domowym w szybki sposób może prowadzić do zadłużenia. Długi są problemem wielu polskich rodzin, które w tej sytuacji zaciągają jeszcze więcej zobowiązań w postaci pożyczek, zwłaszcza pozabankowych. Produkty finansowe tego typu są przydatne, jeśli nagle potrzeba większej sumy pieniędzy, ale z wyliczeń budżetu wynika, że kwota nadwyżki pozwala na bezproblemową comiesięczną spłatę raty.

Cała sztuka zarządzania domowym budżetem polega na kontrolowaniu całego przepływu finansowego, co pozwoli na ewentualną optymalizację. Kwota comiesięcznego wpływu do budżetu jest bez znaczenia, zarówno biedniejsi jak i zamożni powinni prowadzić taką książkę rozliczeń. Po więcej informacji zapraszam na stronę https://wierzycielidluznik.wordpress.com/2015/01/23/kruk-dlugi-zalety-korzystania-z-gieldy-dlugow/kruk długi

KOMENTARZE
  • brak komentarzy