Nie tylko znalezienie dobrej pracy jest wyzwaniem. Także wyszukanie idealnego kandydata na dane stanowisko to bardzo trudne zadanie. Spośród wielu chętnych musimy dobrać osobę nie tylko posiadającą zadowalające nas kompetencje, ale także pasującą do zespołu. Jak tego dokonać?
Cechy idealnego kandydata
Kompetencje to rzecz wysoce istotna. Nie powiedzą nam jednak, czy ta osoba będzie się dobrze czuła na oferowanym stanowisku ani czy będzie wydajnym pracownikiem. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy posiada on cechy charakteru konieczne do tej właśnie pracy oraz pasujące do całokształtu firmy. Pamiętajmy, że introwertyk niekoniecznie sprawdzi się w kontakcie z klientem, a ekstrawertyk długo nie wytrzyma na stanowisku księgowego.
Działanie w grupie - bardzo ważne
Aby przekonać się, czy kandydaci będą efektywnie działali w zadaniach zespołowych, zlećmy im wspólne wykonanie jakiegoś prostego projektu. Obserwacja ich pracy pomoże nam przekonać się, który z nich wykazuje zdolności przywódcze, kto jest najbardziej chętny do działania i pomocy, a kto woli trzymać się na uboczu. Dzięki temu dowiemy się, czy potrafią zbudować zgrany zespół.
Na własną rękę
Czasami pilnie potrzebujemy pracowników do przeprowadzenia bardzo ważnego projektu i nie możemy czekać, aż sami się zgłoszą. Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie, aby rozpocząć samodzielne poszukiwania. Dobrym i coraz częściej stosowanym sposobem jest szukanie pracowników w innych firmach i oferowanie im atrakcyjnej pracy, a także śledzenie portali społecznościowych. Tam bowiem pokazują oni najczęściej swoją osobę, zainteresowania i kulturę, a my mamy szansę “wyłowienia” ludzi o takich cechach osobowości, jakie nam odpowiadają.
Rekrutacja to nie tylko zamieszczenie http://www.gowork.pl/ogłoszeń pracy i przeglądanie CV. Jeśli chcemy znaleźć pracownika idealnego, postawmy na kreatywny proces rekrutacyjny. Kiedy już zatrudnimy osobę, na której nam zależało, przekonamy się, że było warto.