Są marzeniem wielu osób i idealnym miejscem na odpoczynek. Mogą okazać się również wyjątkowo korzystną inwestycją. Domy letniskowe, bo o nich mowa, to dobra opcja dla osób, które cenią sobie czas spędzony na łonie natury. Sprawdź, jak znaleźć odpowiednią daczę. Poznaj najpopularniejsze rodzaje domków i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przed wyborem tego rekreacyjnego budynku.
Rodzaje domków letniskowych
Pomysłów na domki letniskowe jest wiele, a sam rynek budowlany oferuje kilka ciekawych możliwości. Tylko od własnych preferencji zależy czy złożymy zlecenie u profesjonalnego stolarza, skorzystamy z usług biura projektowego czy wybierzemy używaną daczę rekreacyjną. Jednak który dom letni warto wybrać? Do najpopularniejszych typów należą:
1. Domki letniskowe mobilne: jeżeli zależy nam na mobilności domku wypoczynkowego, to taka wersja domku letniego będzie dla nas odpowiednia. Aby zapewnić sobie komfort, warto zamawiać opcje z wbudowanymi instalacjami i armaturą oraz wyposażeniem przystosowanym do bezpiecznego poruszania się tego turystycznego pojazdu. Wśród najpopularniejszych typów tego rodzaju letnich daczy wyróżnia się przede wszystkim:
• przygotowane do zamieszkania przyczepy campingowe;
• letnie domki holenderskie;
• drewniane domki z wbudowanymi kołami.
Szacowany koszt domku letniskowego rozpoczyna się zazwyczaj od 20 tysięcy złotych. Cena zależy przede wszystkim od jakości wykorzystanych materiałów oraz oferowanego wyposażenia.
2. Domki letniskowe stacjonarne: powszechne wyobrażenie o wypoczynkowym domku letnim poza miastem. Dają one największe pole do popisu, ale są jednocześnie najbardziej wymagającą opcją. Mogą posiadać fundamenty lub nie być na stałe przytwierdzone do podłoża. Dlatego tez w tej kategorii występuje podział na małe i duże domki letniskowe. Pierwsze nie posiadają fundamentów, więc nie są kwalifikowane jako obiekty budowlane. Drugą wersję użytkuje się jak domy całoroczne i jest wymagane pozwolenie na ich budowę. Najczęściej spotyka się stacjonarne domki letniskowe z tarasem lub antresolą. Średni koszt inwestycji wynosi w tym przypadku zazwyczaj od 35 do 45 tysięcy złotych.
3. Domki letniskowe holenderskie: często uważa się je za jeden z rodzajów mobilnych domków letnich, ponieważ posiadają kółka. Pamiętajmy, że pojazdy te nie podlegają rejestracji, więc nie mogą poruszać się po drodze. Zazwyczaj są one pozbawione termoizolacji i charakteryzują się lekką konstrukcją, przez co nie są polecane do użytkowania w trakcie zimowych miesięcy. Jest to praktyczne i modne rozwiązanie, które ze względu na swoją popularność coraz częściej pojawia się również w wersji całorocznych daczy. Niewątpliwą zaletą tej opcji jest jej stosunkowo niska cena, pełne wyposażenie oraz możliwość umieszczenia na różnej wielkości działkach rekreacyjnych.
Domek letniskowy murowany czy drewniany?
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić domek letniskowy, to musisz wziąć pod uwagę wykorzystany do jego stworzenia materiał. Rynek oferuje kupującym wersje murowane oraz drewniane. Pierwsze z nich są zdecydowanie trwalszymi obiektami, które dają poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo koszty stworzenia murowanych domków stacjonarnych są zdecydowanie niższe. Na ich korzyść przemawia również doskonała akustyka i sprawdzony typ budownictwa.
Co sprawia więc, że drewniane domki letnie są tak popularne? Przede wszystkim to, że wnętrza wykończone przy użyciu tego tworzywa są klimatyczne, dają schronienie przed upałem, a zimą panuje w nich przyjemne ciepło. Dobra konserwacja oraz prawidłowe zabezpieczenie pozwoli korzystać ze stacjonarnych daczy drewnianych przez długi czas. Ich ogrzewanie nie generuje tak wysokich kosztów, jak w przypadku murowanych wersji domków wypoczynkowych. Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz przez drewno pozwala budować domki letniskowe nad morzem i w pobliżu jezior. Na rynku dostępne są domki z drewna pochodzącego ze Skandynawii oraz polskich desek z drzew iglastych.
Zanim rozpoczniesz projektowanie własnego domku letniskowego, sprawdź, skąd biorą się różnice w cennikach usług budowlanych.