Odebranie dyplomu to bardzo ważna chwila w życiu każdego studenta. Tuż po zakończeniu studiów wielu absolwentów szkół wyższych rozpoczyna poszukiwania pierwszego zatrudnienia. Dla części z nich zadanie to może okazać się dużym wyzwaniem, szczególnie jeśli nie posiadają doświadczenia zawodowego. Przeczytaj nasz poradnik, w którym przedstawiamy jak skutecznie wejść na rynek pracy.
Szukanie pracy po studiach, czyli czego oczekują od absolwenta pracodawcy?
Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed studentem tuż po zakończeniu studiów jest poszukiwanie pierwszej pracy. Może okazać się to dużo bardziej kłopotliwe, gdy nie podejmowaliśmy w tym czasie zatrudnienia na żadnym stanowisku i nie korzystaliśmy z oferty praktyk czy staży. Wykształcenie, doświadczenie i kwalifikacje – to jedne z najważniejszych aspektów, na które zwracają uwagę przyszli pracodawcy. Jak więc przekonać do siebie rekruterów?
Wielu doradców zawodowych wskazuje na rolę kwestii osobowościowych. Kompetencje miękkie mogą mieć bezpośredni wpływ na autoprezentację absolwenta oraz pomyślny przebieg rekrutacji. Jakie cechy są kartą przetargową na rynku pracy po studiach? Poza doświadczeniem pracodawcy zwracają uwagę na:
• Chęć rozwoju, zaangażowanie i elastyczność
Część kierunków pozwala na zdobycie pracy po studiach w odrębnych zawodach. Pracodawcy oczekują od kandydatów motywacji i chęci nauki również na stanowiskach niezwiązanych z wyuczoną branżą. Warto więc postawić na poszerzanie różnorodnych kompetencji we własnym zakresie.
• Umiejętności praktyczne
Najlepszym sposobem na wykazanie wykorzystania wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach w praktyce są staże i praktyki. W życiorysie warto również uwypuklić wszelkie dodatkowe aktywności czy wolontariaty.
• Znajomość języków obcych
Jeśli nie możesz znaleźć pracy po studiach, to nauka języków obcych może Ci zdecydowanie w tym pomóc. Odbyte kursy czy certyfikaty, to wielki atut w oczach przyszłych pracodawców.
• Inicjatywa i motywacja
Tylko osoby odpowiednio zmotywowane będą mogły znaleźć zatrudnienie i utrzymać je na dłużej. Warto już na rozmowie kwalifikacyjnej wykazać się pomysłowością, kreatywnością, chęcią działania i dążeniem do realizacji celu.
• Komunikatywność
Umiejętności personalne to bardzo ważny element pierwszego CV po studiach. Im lepiej będziesz porozumiewał się z ludźmi, tym większa szansa na lepszą autoprezentację.
• Zainteresowania
Gdy w życiorysie brakuje informacji o doświadczeniu zawodowym studenta, to warto zwrócić uwagę rekrutera na inne aspekty np. pasje. Spraw, aby pracodawca zapamiętał właśnie Twoje CV i dał Ci szansę.
Praca po studiach – jak znaleźć zatrudnienie bez doświadczenia?
Przed wejściem na rynek pracy warto zastanowić się nad swoim celem zawodowym. Proces poszukiwania zatrudnienia po studiach może okazać się męczący i długotrwały. Warto więc w takiej sytuacji uzbroić się w cierpliwość oraz motywację. Musisz również przygotować odpowiedni plan i wdrożyć go w życie. Zazwyczaj zawiera on następujące etapy:
1. Określenie wymagań i oczekiwań: jest to jeden z najważniejszych kroków, jakie należy podjąć, aby zdobyć pierwsze zatrudnienie bez doświadczenia. Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, warto być elastycznym, ale i wiedzieć, jaki rodzaj stanowiska nas interesuje. Musisz więc zwrócić uwagę na tryb oraz system czasu pracy, obowiązki i prawa, charakter umowy czy wysokość wynagrodzenia.
2. Stworzenie dokumentów aplikacyjnych: jednym z czynników decydujących o tym, czy znajdziemy pracę po studiach w zawodzie, jest dobrze napisane CV i list motywacyjny. Wspomniane dokumenty są często pierwszą formą kontaktu między rekruterem a kandydatem i przedstawiają umiejętności, zainteresowania oraz posiadane kompetencje.
3. Aktywne poszukiwania: ofert pracy po studiach jest wiele, ale przede wszystkim musimy wiedzieć, gdzie ich szukać. Jednym z najbardziej skutecznych źródeł są portale ogłoszeniowe. Za ich pośrednictwem otrzymujesz informacje o najnowszych rekrutacjach. Możesz również skorzystać ze wsparcia agencji pracy i zatrudnienia. Ciekawą formą są również portale społecznościowe – szczególnie wartościowy może okazać się w tym przypadku LinkedIn. Pamiętaj, aby poszukiwać nowych propozycji regularnie i na bieżąco.
4. Przygotowanie do kolejnych etapów rekrutacji: z czasem pojawią się pierwsze zaproszenia na rozmowy kwalifikacje. Również one wymagają właściwego nastawienia i przygotowania. Zadbaj o odpowiednią prezencję na spotkaniu i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami o firmie, do której aplikujesz. Zaprezentuj swoją wiedzę na temat branży, wykaż zainteresowanie pracodawcą poprzez pytania i pokaż swoją motywację.
Wiesz już, jak szukać pracy po studiach. Pamiętaj, że istnieją na rynku pewne deficytowe profesje, w których pracownicy są wyjątkowo potrzebni i poszukiwani. Poznaj najpopularniejsze zawody przyszłości.