Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaPozostałeE-learning

Artykuł: Jak zorganizować miejsce do nauki w domu?

Dodaj zlecenie

Jak zorganizować miejsce do nauki w domu?

Jak zorganizować miejsce do nauki w domu?
Autor: KarolinaRoksela   |   1 paź 2021, 14:56   |   Dział: Artykuły
Kategoria: E-learning

Człowiek uczy się przez całe życie, jak mówi jedna z życiowych sentencji. Uczniowie i studenci ogromną część wiedzy wyniesionej ze szkoły czy uniwersytetu utrwalają w domu. Potrzebują zatem przestrzeni, by zapewnić sobie możliwość skupienia i spokojnej pracy. Sprawdź, jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce do nauki w domu.

Miejsce do nauki w domu – jak urządzić?

W ostatnim czasie wykłady i lekcje za pośrednictwem komputera podłączonego do sieci stały się dla wielu codziennością. Ogromny wpływ na jakość naszej nauki ma miejsce, w którym możemy zdobywać i utrwalać wiedzę. W takich warunkach mądre planowanie przestrzeni i czasu staje się jeszcze ważniejsze niż zwykle. Oto kilka wskazówek, jak zaaranżować kreatywny kącik do nauki w domu.

1. Wygospodaruj prywatną przestrzeń

Funkcjonalność i bezpieczeństwo to absolutna podstawa odpowiednio zorganizowanej strefy do nauki w domu. Warto więc w pokoju dziecka i nieco starszych uczniów zagospodarować przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do utrwalania wiedzy. Taki kącik powinien sprzyjać koncentracji i rozwojowi pasji. Odrabianie lekcji wspomaga spokojne, ciche i pozbawione obecności osób trzecich miejsce.

Efektywna edukacja zdalna wymaga własnej przestrzeni. Najlepiej, jeśli uczeń może szlifować swoje umiejętności w zamkniętym pokoju, do którego nikt nie będzie wchodził. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku najmłodszych – maluchy często potrzebują bowiem pomocy opiekunów w szkolnych zadaniach.

2. Postaw na komfort – odpowiednie krzesło i biurko do nauki

Wiesz już, że homeschooling wymaga, aby strefa ucznia znajdowała się daleko od wszelkich rozpraszaczy. W miejscu do nauki ogromnie ważny jest również komfort. Ten zaś może zagwarantować odpowiednie wyposażenie. W sklepach meblowych znajdziemy sprzęty, które zadbają o wygodę oraz bezpieczeństwo użytkownika. Wśród najważniejszych elementów wyróżniamy:

• Krzesło do nauki

Dla zachowania prawidłowej postawy podczas nauki w domu należy zainwestować w ergonomiczne krzesło. Taki rodzaj wyposażenia powinien posiadać regulowaną wysokość i oparcie, wygodne podłokietniki oraz odpowiednie nakładki. Ostatnie nie tylko zapewnią prawidłowe ułożenie kręgosłupa, ale również podparcie dla odcinka lędźwiowego. Świetnym rozwiązaniem jest również fotel obrotowy.

Biurko do nauki

Kluczowym elementem aranżacji miejsca do nauki dla dziecka czy studenta jest dobór odpowiedniego biurka. Jego najważniejszym parametrem jest wysokość, którą należy dopasować do wzrostu użytkownika. Pamiętajmy, że wyposażenie powinno być również przestrzenne. Niech pulpit mierzy co najmniej 130 cm. Mebel musi posiadać ponadto szuflady i szafki, które posłużą przechowywaniu artykułów biurowych. Najlepiej ustawić go blisko okna i nie tyłem do drzwi.

3. Zadbaj o porządek

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać miejsce do nauki w domu? Już od dawna nie jest to tylko biurko, krzesło, lampka i stos książek. Dziś uczniowie i studenci mogą korzystać z ciekawych gadżetów ułatwiających zdalną edukację. Wśród najciekawszych rozwiązań znajdziemy: tablice kredowe, organizery na przybory szkolne czy ścienne wieszaki na notatki.

Designerskie dodatki sprawiają, że nauka staje się prostsza i dużo ciekawsza. Nie można jednak przy tym zapominać o sprzyjającym przyswajaniu wiedzy porządku. Książki, biurowe artykuły oraz pomoce naukowe należy odpowiednio przechowywać. W przestrzeń świetnie wkomponują się wszelkie szafy, półki, skrzynie, pudła i schowki.

4. Zainwestuj w dobre oświetlenie

Wiemy już, że biurko powinno znaleźć się jak najbliżej naturalnego światła. Warto jednak zadbać dodatkowo o sztuczne oświetlenie w miejscu do nauki dla studenta czy dziecka. Niezbędnym elementem pokoju są więc lampki biurkowe oraz sufitowe.

Obecnie dużą popularnością cieszą się żarówki halogenowe, LED lub świetlówki – gwarantują neutralny i subtelny kolor, który nie męczy wzroku podczas długotrwałej nauki. Dystans pomiędzy oświetleniem biurkowym a pulpitem mebla powinien wynieść około 35-50 cm.

Istnieje wiele sposobów na urządzenie miejsca do nauki. Pamiętaj, że zarówno w przypadku zdalnej edukacji, jak i zwykłego odrabiania lekcji po szkole przyda się sprawny komputer, materiały edukacyjne oraz internet. W pokoju ucznia powinny znaleźć się również strefa sypialniana czy miejsce do rozwijania zainteresowań.

Podczas nauki pamiętaj o usunięciu rozpraszaczy oraz zapewnieniu sobie błogiego relaksu podczas przerw. Efektywny odpoczynek sprawia, że dużo lepiej przyswajamy nowo zdobyte informacje. W kąciku do pracy powinno znaleźć się więc wygodne siedzisko. Możesz w tym czasie przewietrzyć pokój, posłuchać muzyki czy zjeść coś pożywnego.

Zobacz też: jak sprawnie napisać dobrą pracę dyplomową?

KOMENTARZE
  • brak komentarzy