Favore.plBaza wiedzyRzemiosło i przemysłPrzemysł (inne)Spożywczy

Artykuł: Jak zrobić listę zakupów? Wskazówki!

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak zrobić listę zakupów? Wskazówki!

Jak zrobić listę zakupów? Wskazówki!
Autor: zamazaneMBV92   |   20 kwi 2022, 14:02   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Spożywczy

Lista zakupów jest niezmiernie pomocna przy robieniu zakupów. Nie wiesz, co powinna zawierać? Jakie produkty spożywcze wziąć pod uwagę, dowiesz się z naszego tekstu. Sprawdź, co dobrze jest przechowywać w lodówce i jak się zorganizować. Czy data ważności albo porównanie cen ma tutaj jakieś znaczenie? Odpowiadamy w naszym artykule!

Lista zakupów jest niezmiernie pomocna przy robieniu zakupów. Nie wiesz, co powinna zawierać? Jakie produkty spożywcze wziąć pod uwagę, dowiesz się z naszego tekstu. Sprawdź, co dobrze jest przechowywać w lodówce i jak się zorganizować. Czy data ważności albo porównanie cen ma tutaj jakieś znaczenie? Odpowiadamy w naszym artykule!

Co dobrze jest mieć w lodówce?

W lodówce znajdują się produkty spożywcze, a zwłaszcza te, które są używane na co dzień. Dlatego istotna jest właściwa organizacja. W lodówce zwykle znajdują się: mięsa, przetwory, nabiał, soki, napoje, owoce czy warzywa. Należy się zawsze kierować datą ważności. Najlepiej przeprowadzać to raz w tygodniu, a nawet raz na kilka dni. Dobrze jest poza tym zwracać na to uwagę w sklepie. Warto także utrzymać w lodówce czystość.

Tworzenie tygodniowej listy zakupów w 3 krokach

Tworzenie listy zakupów spożywczych zacznij od ocenienia stanu lodówki. Przeprowadź w piątek jej kontrolę. Sprawdź daty ważności produktów. Ustaw je tak, aby były widoczne i zjadane w pierwszej kolejności. Następnie zaplanuj menu na tydzień. W tym celu wykonaj listę ulubionych i szybkich potraw. Weź pod uwagę lodówkę, spiżarnię czy zamrażarkę. Następnie zaplanuj listę zakupów. Możesz do tego wykorzystać kartkę papieru lub szablon, który znajdziesz w Internecie. Wpisz na nią zdrową żywność: przetwory warzywne, tłuszcze, przekąski, przyprawy i zioła, nabiał, mięso.

Porównanie cen i promocji w sklepach

Tylko 10% Polaków porównuje ceny produktów między sklepami. Jeśli masz już gotową listę zakupów, to koniecznie porównaj ceny konkretnych produktów w różnych sklepach. Najlepsze będzie zapoznanie się w tym celu z promocyjnymi gazetkami i skorzystaniu z aplikacji z listami zakupów do sprawdzenia w telefonie komórkowym. W ten sposób ustalisz, gdzie jest najtaniej i gdzie możesz kupić wszystkie potrzebne produkty.

Zaplanowanie ilości produktów

Jak wynika z ostatnich badań, 11% Polaków na zakupy chodzi z listą zakupów. Reszta osób jest podatna na promocje w sklepach. Poza produktami należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak: liczba domowników – ilość artykułów spożywczych najlepiej dobrać do liczby domowników czy apetytu. W ten sposób zapobiegniesz wyrzucania nadmiaru jedzenia, ilość dni – warto pamiętać, że najlepsze są i najzdrowsze świeże produkty. Lepiej nie kupować towarów na zapas. Wędliny, nabiał, owoce czy warzywa można przechowywać tylko kilka dni, dlatego opłaca się zakupienie mniejszej ilości produktów. Na bieżąco następnie uzupełnia się lodówkę lub spiżarkę. Dobrze także, abyś odpowiednio przechowywał jedzenie w lodówce, preferencje – weź pod uwagę potrzeby domowników. Upewnij się, że lubią produkty, które zamierzasz kupić. W innym przypadku lepiej kupić ich mniejszą ilość. Zamiast tego możesz dokupić inną rzecz.

Przeczytaj również: Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

W jaki sposób planuje się zakupy spożywcze? Wnioski

Przed zrobieniem listy zakupów na tydzień, warto, abyś zaplanował posiłki na najbliższe dni. Wówczas wystarczy jedynie spisać produkty spożywcze, których potrzebujesz. Dotyczy to tych, których brakuje w domu lub które się kończą. Dzięki temu w trakcie gotowania nic Cię nie zaskoczy. Możesz również wpisać na listę zakupów dodatkowe produkty spożywcze, które mogą się przydać w niedługim czasie lub są objęte promocją. Jednak najważniejsze są bieżące potrzeby, dlatego to na nich głównie się skoncentruj.
Źródło: Open Source

KOMENTARZE
  • brak komentarzy