Jesteś na etapie zakładania swojej działalności gospodarczej, ale wciąż nie wiesz jaką księgowość wybrać? W tym właśnie celu został napisany dzisiejszy artykuł, aby pomóc Ci w podjęciu tej decyzji, która odgrywa bardzo duże znaczenie w kwestii rozwoju przedsiębiorstwa.
W pierwszej kolejności należy wspomnieć, iż nie każdy przedsiębiorca jest zobligowany do prowadzenia firmowej księgowości. Zatem część z nich nie ma obowiązku prowadzenia KPiR, a więc najpowszechniejszej, a zarazem najłatwiejszej formy księgowości. Możliwość ta występuje w przypadku firm, które rozliczają się na zasadach karty podatkowej, jak również ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Bierze się to z tego, iż formy te wykluczają m.in. rozliczanie kosztów, co skutkuje tym, że KPiR nie jest wymagane. Należy jednak mieć na uwadze to, iż zarówno osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej, jak i ryczałtu ewidencjonowanego, mogą być zobligowani do prowadzenia różnorodnych ewidencji. Dodatkowo każdy właściciel takiej firmy ma obowiązek gromadzenia i odpowiedniego przechowywania dokumentacji księgowej.
Następną kwestią, którą warto poruszyć jest to, w jaki sposób przedsiębiorca chciałby prowadzić księgowość w swojej firmie. Ma on bowiem do wyboru:
- samodzielne prowadzenie księgowości firmy,
- nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym.
Poniżej przedstawimy każdą z tych opcji, aby każdy z przedsiębiorców wiedział na co może się zdecydować oraz jakie prawa i obowiązki będą wynikały z tej decyzji.
Pierwszym z rozwiązań jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, na które obecnie decyduje się znaczna większość przedsiębiorców. Nie każdy księgowy może takowe biuro prowadzić, ponieważ jest do tego celu konieczne posiadanie zarówno certyfikatu Ministra Finansów, jak również wykupienie polisy OC. Koszt za prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe jest uzależniony od wielu czynników, do których zaliczyć można formę prowadzonej działalności, ilość dokumentów księgowych, ilość pracowników itp.. Warto pamiętać o tym, iż oprócz podstawowej obsługi księgowej, Klient otrzymuje również wsparcie merytoryczne w kwestii księgowości oraz często prawa i podatków. Z całą pewnością można napisać, iż korzystanie z opcji, jaką są usługi biura rachunkowego, daje przedsiębiorcy znaczną wygodę oraz oszczędność czasu. Daje ona również gwarancję tego, iż rozliczenia księgowe są prowadzone w sposób staranny i prawidłowy.
Drugą opcją jest samodzielne prowadzenie księgowości, które dostępne jest dla każdego przedsiębiorcy. Nie wymaga to posiadania odpowiedniego wykształcenia ani certyfikatu. Wymagane jednak jest bieżące posiadanie wiedzy na temat często zmieniających się przepisów prawa, samodzielne sporządzanie dokumentów księgowych, a następnie przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Trzeba wiedzieć, iż samodzielne prowadzenie księgowości firmy rozliczającej się w oparciu o przepisy KPiR nie jest obowiązkiem trudnym ani skomplikowanym, ponieważ istnieje możliwość korzystania ze specjalnie w tym celu stworzonego oprogramowania, które jak się okazuje, automatycznie generuje dokumenty oraz nalicza kwoty podatków, generuje deklaracje podatkowe oraz rejestry VAT, jak również podaje aktualne składki do ZUS.
Po podjęciu ostatecznej decyzji na temat sposobu prowadzenia firmowej księgowości, należy zgłosić to na formularzu, który następnie należy złożyć w CEIDG. W trakcie wypełniania formularza CEIDG-1, należy szczególną uwagę zwrócić na wypełnienie:
- pkt. 20 - podanie rodzaju prowadzonej dokumentacji,
- pkt. 21 – podanie nazwy i NIP-u jednostki, która będzie prowadziła księgowość,
- pkt. 22 – podanie adresu, pod którym będzie przechowywana dokumentacja.
Również istotne jest to, aby pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy któraś z powyższych danych ulegnie zmianie, należy jak najszybciej dokonać aktualizacji we wspomnianym wcześniej rejestrze. Warto pamiętać, iż aktualizacji danych należy dokonać w terminie do 7 dni od daty jej wystąpienia.
Jeżeli zastanawiasz się http://generaloutsource.pl/pl/biuro-rachunkowejaką księgowość wybrać, to skontaktuj się z nami. Pomożemy!