Złoto złotu nierówne i doskonale wie to każdy, kto kupował obrączki ślubne lub pierścionek zaręczynowy. Wyroby jubilerskie powstają z różnych prób złota, które determinują czystość kruszcu. Która z tych prób jest najbardziej popularna, a która najbardziej wartościowa? Zaraz wszystko wyjaśnimy!
Czym w zasadzie jest „próba złota”?
Próba złota to informacja zawarta na każdym wyrobie wykonanym z tego drogocennego kruszcu. Określa liczbę jednostek czystego złota w tysiącu jednostek stopu bądź ilość karatów. Trzeba zaznaczyć, że złoto jako metal jest materiałem bardzo miękkim, dlatego miesza się je z różnymi dodatkami stopowymi, by nadać mu określoną twardość i odporność mechaniczną. Złotnicy i jubilerzy posługują się trzema podstawowymi próbami złota – 333, 585 i 750. Ta pierwsza zawiera 33,3% czystego złota, co czyni ją najtańszą na rynku. Złoto próby 333 charakteryzuje się dużą twardością i niską plastycznością, ale jest podatne na śniedzenie. Źle reaguje na kontakt z substancjami chemicznymi, które obecne są np. w kosmetykach. Dlatego też największą popularnością cieszy się złota biżuteria próby 585 (58,5% zawartości czystego złota). Jest odporna na odkształcenia, zarysowania i przez długie lata zachowuje piękny kolor i połysk. Nie jest jednak najdroższa. Jak przekonuje pracownik https://www.diamonddistrict.pl/lombardu Diamond District - najbardziej wartościowe jest złoto próby 750 (75% czystego złota). Wykonuje się z niego ekskluzywne obrączki i pierścionki zaręczynowe oraz biżuterię na wyjątkowe okazje.
Wszystkie odcienie złota
Kiedy myślimy o złocie, przed oczami pojawia się nam żółta biżuteria z charakterystycznym połyskiem. Choć jest ona zdecydowanie najbardziej powszechna, to warto wiedzieć, że https://www.diamonddistrict.pl/oferta/skup-zlota-i-srebrazłoto występuje też w innych odcieniach. W ostatnich latach prawdziwym jubilerskim hitem stało się tak zwane białe złoto, czyli stop złota z niklem i palladem. Obecnie bardzo modne jest również złoto różowe, które powstaje z połączenia złota ze srebrem i miedzią. Niezwykle unikatowa jest zaś biżuteria z czarnego złota. Tego typu kruszec uzyskuje się poprzez pokrycie białego złota ciemną warstwą rodu i rutenu. W popkulturze można się też spotkać z określeniem „ruskie złoto”. W ten sposób nazywa się wyroby jubilerskie produkowane w ZSRR w latach 1922-1991. Były one tworzone ze złota próby 585 lub 583 i miały niezbyt eleganckie czerwono-różowe zabarwienie. Poszczególne kolory złota można ze sobą łączyć w jednym wyrobie biżuteryjnym. Jest to dość popularna praktyka, która pozwala na tworzenie oryginalnych błyskotek o zróżnicowanym wybarwieniu.