Przy budowie domu, albo przy gruntownym remoncie kiedy zdecydujemy się na wymianę podłogi pierwszy dylemat przed jakim stajemy to wybór materiału. Gdy po rozważeniu wszystkich wad i zalet postawimy na tradycyjny parkiet, pojawia się kolejny problem - na który rodzaj się zdecydować? Obecnie na rynku mamy ogromny wybór rodzajów drewna i wzorów parkietu.
Wybierając parkiet należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia w którym będzie ułożony. Do małych ciemnych pomieszczeń najlepiej wybrać jasne drewno bez wyraźnych słojów, aby je optycznie powiększyć i rozjaśnić. Kiedy natomiast mamy do dyspozycji duże jasne pomieszczenie możemy zdecydować się na ciepłe, brązowe drewno, które ociepli optycznie pokój albo drewno czerwone, które nada mu wytworności.
Kiedy mamy już wybrany kolor drewna pora zdecydować się na wzór ułożenia parkietu. Istnieją cztery podstawowe wzory układania parkietu: cegiełka regularna, cegiełka nieregularna, jodełka i kwadraty. Można je oczywiście modyfikować poprzez układanie klepek w różny sposób. Trzeba jednak zawsze brać pod uwagę kierunek padania światła i kierunek włókien drzewnych w deszczułkach. Jeśli będą one ułożone równolegle do kierunku padania światła, bardziej widoczna będzie każda nieregularność ułożenia. Natomiast jeśli prostopadle, to bardziej widoczne staną się różnice między włóknami a słojami. Poza tym klepki ułożone równolegle do dłuższej ściany optycznie wydłużają pomieszczenie, natomiast ułożone po skosie nie zmieniają jego proporcji.
Do wnętrz nie do końca regularnych lepiej wybrać parkiet z bordiurą, która pomoże zatuszować niedoskonałości. Wtedy środek podłogi można ułożyć w dowolny wzór.
Poza wyborem koloru i wzoru parkietu warto także przynajmniej orientować się w charakterystycznych cechach poszczególnych gatunków drewna. Udając się do marketu budowlanego będziemy mogli wybierać między parkietem krajowym, egzotycznym, a gotowym.
Parkiet krajowym poleca się tradycjonalistom, ale odpowiednio dobrany będzie także pasować to wnętrz nowoczesnych. Dąb jest najtwardszy i najbardziej odporny na zmiany temperatury i wilgotności. Jesion jest nieco mniej twardy, ale ma bogatsza kolorystykę niż dąb. Parkiet egzotyczny zachęca ogromną ilością kolorów i odcieni. Poza tym jest bardzo twardy, ale cieńszy od krajowego. Można z niego ułożyć tez tylko jeden wzór - panel przemienny na wprost lub na skos. Jest także droższy od krajowego. Do wyboru mamy także deskę barlinecką, inne tzw. gotowe parkiety. Są one tańsze od tradycyjnych parkietów i mniej kłopotliwe w montażu, ponieważ zwykle mają system na „zatrzask”. Wielu jednak uważa że cechuje je także gorsza od nich jakość.