Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeKlimatyzacja, wentylacja

Artykuł: Jaki zapobiec parowaniu szyb w domu

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jaki zapobiec parowaniu szyb w domu

Jaki zapobiec parowaniu szyb w domu
Autor: kwitkacy   |   7 wrz 2015, 14:59   |   Dział: Artykuły

Zjawisko parowania szyb najczęściej występuje w okresie jesienno wiosennym. Ma to związek z różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń oraz większą wilgotnością powietrza. Warto zaznaczyć, że parowanie szyb nie jest winą okien czy też szyb.

Parowanie szyb okiennych od strony pomieszczenia to dowód wysokiej szczelności okna. Przyczyną tego zjawiska jest nadmierna wilgotność powietrza wewnętrznego oraz złej wentylacji w pomieszczeniu. Co z zrobić, aby temu zapobiec? Najlepiej po prostu częściej wietrzyć dane pomieszczenie, ale na szczęście to nie jedyny sposób.

Aby poradzić sobie z zaparowanymi szybami można kupić okna z okuciami z mikrowentylacją, które zmniejszają docisk skrzydła do ramy okiennej (powoduje tzw. rozszczelnienie okna). Dzięki temu zwiększymy dostęp świeżego powietrza.

Jeśli sposób ten nie okaże się skuteczny można zastanowić się nad wyposażeniem okna w specjalne urządzenie nawiewne. Jest to urządzenie montowane w oknie (najczęściej w jego górnej części) lub w ścianie. Dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczenia nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Są różne rodzaje nawiewników, różnią się one między sobą wydajnością oraz izolacją akustyczną (ochroną przed hałasem dochodzącym z zewnątrz). Wyróżniamy: nawiewniki higrosterowane (sterowane automatycznie w zależności od poziomu wilgotności powietrza), nawiewniki ciśnieniowe (samoregulujące się), nawiewniki sterowane ręcznie.

W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności np.: w łazience można zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła – Ug, z ciepłą ramką dystansową, która pochłania wilgoć z wnętrza szyby i eliminuje powstawanie wyroszenia wewnątrz niej. Dużym plusem będzie ramka wykonana ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, gdyż zmniejszy to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. mostka termicznego (miejsca, przez które ucieka ciepło).

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy zauważymy parę pomiędzy szybami okna. W tym przypadku doszło do rozszczelnienia pakietu, czyli okno straciło część swoich zdolności termoizolacyjnych. Okno staje się nieprzejrzyste, pojawiają się plamy i zacieki. W tym wypadku nie ma żadnej rady jak tylko kupić nowe lub (jeśli posiadasz jeszcze gwarancje) zgłosić je do reklamacji.

Zaparowane szyby to duży problem, ponieważ mogą przyczynić się do powstawania pleśni i grzybów na ścianach oraz pogorszenia się stanu okien, szczególnie tych wykonanych z drewna.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU