![Jakich prac wymaga adaptacja poddasza?](https://foto.favore.pl/2023/3/8/12/ui_1_0_1678274743047_n.jpg)
Adaptacja poddasza to bardzo popularny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej domu. Dodatkowo umożliwia poprawę komfortu mieszkania oraz standard energetyczny budynku. Adaptacja poddasza nie należy jednak do łatwych prac, zwłaszcza, jeżeli dotąd nie było przystosowane do stałego pobytu mieszkańców. Dlatego warto zadanie to zlecić specjalistom. Sprawdź, jakie prace najczęściej trzeba w tym celu wykonać?
Przed przystąpieniem do prac – sprawdź wymogi formalne
Jeśli planujesz aranżację poddasza i przystosowanie go do zamieszkania – musisz wiedzieć, jakie pozwolenia powinieneś otrzymać, aby móc przeprowadzić remont zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przede wszystkim konieczna jest zgoda właściciela budynku, a w przypadku domu wielorodzinnego wspólnoty lub administracji – która dotyczy pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania poddasza i na zaplanowane prace remontowe. O tym czy konieczne będzie pozwolenie na budowę, czy wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu, decyduje zakres prac oraz stopień ingerencji w konstrukcję budynku.
W razie, gdy obszar inwestycji nie wychodzi poza obszar Twojej nieruchomości i nie planujesz zmian w kształcie i nachyleniu dachu i konstrukcji przegród zewnętrznych, w zupełności wystarczy zgłoszenie. Pozwolenie na budowę natomiast jest konieczne, kiedy zamierzasz zmienić kształt lub kąt nachylenia dachu, a także w sytuacji, w której adaptacja poddasza zmieni odległości budynku do granicy sąsiedniej nieruchomości. Wszystkie dokumenty należy złożyć w urzędzie, który to ma na ich rozpatrzenie maksymalnie 30 dni. Jeżeli urząd nie zgłosi w tym czasie żadnych zastrzeżeń, już po miesiącu możesz rozpocząć prace budowlane.
Adaptacja poddasza – ułożenie docieplenia oraz postawienie ścianek działowych
Strych, który ma zostać przekształcony na pomieszczenie użytkowe, musi być komfortowy dla przyszłych użytkowników pod względem termicznym.Dlatego wykonanie odpowiedniej termo- i hydroizolacji dachu to pierwsze zadania, które należy podjąć, aby dostosować poddasze do zamieszania. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się pianki poliuretanowe lub wełnę mineralną, folie izolacyjne oraz płyty gipsowo-kartonowe. Prace dociepleniowe pozwalają także wyciszyć wnętrza poddasza użytkowego. To bardzo istotne, zwłaszcza, kiedy na dachu położona jest blachodachówka, która może głośna w tralcie intensywnych opadów deszczu.
Drugim istotnym krokiem przy adaptowaniu poddasza, jest stawianie ścian działowych. Stawiając ściany działowych na poddaszu bardzo ważne jest odpowiednie ich rozmieszczenie, nie tylko pod względem rozłożenia nowej ciężkości, ale i wykorzystania geometrycznego przestrzeni. Chcąc usprawnić prace remontowe oraz upewnić się, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo, należy zatrudniać doświadczonego fachowca, takiego jak Sebix Sebastian Jurkantowicz z Goleszowa w województwie śląskim. Firma ta oferuje również wykonywanie sufitów podwieszanych, montaż paneli, malowanie i tapetowanie oraz przeróbki elektryki.