Zakup samochodu wiąże się z szeregiem formalności, których należy dopełnić w określonym terminie. W artykule przedstawimy jakie, oraz kolejność dokumentów, które trzeba wypełnić .
Pierwszą rzeczą, która musimy zrobić (jeśli kupiliśmy pojazd od osoby prywatnej) to w ciągu 14dni od zakupu zapłacić podatek od wzbogacenia. Wynosi on 2% od wartości samochodu. Należy udać się do Urzędu Skarbowego, wypełnić odpowiedni dokument. Jeśli zaniżymy cenę pojazdu w celu zaoszczędzenia na tym podatku to może nas spotkać rozczarowanie. Z tego względu, że urzędnicy sugerują się też cenami rynkowymi i samochodu. Gdy cena będzie zdecydowanie niższa to nie będzie podstawą do wyliczenia podatku. Urzędnik weźmie pod uwagę średnią wartość rynkową. Jest również możliwość odwołania się jeśli nie zgadzamy się z decyzją – wtedy na nas koszt możemy powołać rzeczoznawcę, który określi prawdziwą wartość pojazdu.
Po opłaceniu podatku otrzymamy stempel na umowie kupna-sprzedaży, dzięki czemu możemy przerejestrować samochód. Należy udać się do wydziału komunikacji. Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą oprócz umowy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, OC, tablice rejestracyjne, dowód osobisty i kartę pojazdu (jeśli została wydana). Zostaną nam wydane nowe tablice oraz dowód rejestracyjny, który jest ważny 30dni.
Warto pamiętać, że jeśli poprzedni właściciel samochodu miał wykupione ubezpieczenie OC i AC, to ta pierwsza polisa przechodzi dalej, natomiast polisa AC jest rozwiązywana w momencie sprzedaży pojazdu. Musimy się udać do firmy, w której było brane ubezpieczenie i mamy dwa wyjścia – albo przepisujemy polisę OC na siebie, albo ją rozwiązujemy. Jeśli zdecydujemy się przepisać to warto pamiętać, że konieczne będzie przeliczenie zniżek. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jednak będzie wykupienie nowej polisy OC.