Jeżeli przymierzamy się do zakupu mebli kuchennych przeglądamy setki stron internetowych i odwiedzamy kolejne salony meblowe. Szukamy tego co nam się podoba. Niestety jesteśmy tak skonstruowani że pierwsze na co zwracamy uwagę to wygląd. Jednak przy wyborze mebli kuchennych trzeba też zwrócić uwagę walory funkcjonalne podzespołów z jakich meble są zrobione. Główny i najbardziej widoczny element mebli który tak naprawdę decyduje o charakterze i stylu przyszłej naszej kuchni są fronty meblowe. Musimy pamiętać że meble kuchenne będą dość intensywnie eksploatowane. Będziemy otwierać i zamykać szafki. Będziemy je dotykać. Szafki będą narażone na działanie wilgoci tłuszczu i wysokiej temperatury. Taki opis uświadamia nam że muszą też że fronty muszą być wytrzymałe i wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Na rynku mamy możliwość wyboru frontów:drewnianych, fornirowanych,lakierowanych z płyty meblowej, czy akrylowych i szklanych.
Fronty drewniane
Drewno jest najlepszym i najtrwalszym materiałem na fronty. Odwiedzając stare pałace czy skanseny widzimy tam meble które mają po kilkaset lat. Samo to świadczy o trwałości drewna.
Obecnie na fronty wykorzystuje się drewno drzew iglastych jest tanie jednak jest to drewno miękkie więc łatwo może się obić. Najlepsze są fronty z dębu lub buku jednak ich cena może odstraszyć nie jednego kupca. Fronty drewniane można lakierować na połysk i mat. Wyglądają bardzo ładnie widać strukturę słoja. Takie fronty mogą przeżyć niejedne korpusy wykonane z płyty meblowej i okucia.
Fronty fornirowane
Fornir to cieńką bo tylko 2 mm warstw drewna naniesiona na płytę meblową. Wizualnie wygląda tak samo jak drewno. Można go lakierować na połysk i mat. Jedyna różnica to taka że jeżeli wykonamy zamiast uchwytów frezy to nie będziemy mieli wzoru drewna w środku frezu. Technicznie nie można nałożyć forniru na tej powierzchni. Cena forniru jest dużo niższa od drewna . Dlatego fronty fornirowane najczęściej wygrywają z frontami drewnianymi. Zarówno fronty drewniane i fornirowane są doskonale odporne na warunki panujące w kuchni podczs gotowania.
Fronty drewnopodobne czyli z płyty wiórowej i MDF.
Fronty z płyty wiórowej mogą mieć tylko prosty kształt nie zrobimy w niej frezów czy ramek. Płyta wiórowa jest krucha nie oporna na wilgoć. Dopiero jej polakierowanie zwiększa jej właściwości. Fronty z płyty MDF są dużo trwalsze można je wyginać i frezować. Jeżeli je polakierujemy to są odporne na wilgoć. Płyta MDF jest produkowana z zmielonego drewna z dodatkiem żywic poliestrowych. Ta mieszanka poddawana jest prasowaniu co nadaje jej dużej wytrzymałości. Jeżeli frontów nie poddamyhttps://modnestol.pl/fronty-lakierowane/lakierowaniu tylko ich brzegi okleimy taśmą pcv to pod wpływem wilgoci mogą puchnąć
Fronty foliowane.
Fronty takie otrzymuje się poprzez nałożenie foli PCV na płytę MDF. Wyglądają bardzo podobnie jak fronty lakierowane w macie. Jednak są dużo tańsze. Niestety za ceną podąża też jakość
. Fronty foliowane znajdujące się w pobliżu zmywarki lub piekarnika bardzo szybko zaczynają „obłazić” z foli. Na brzegach folia się odkleja. Większość firm nie chce udzielać na takie fronty gwarancji.
Fronty szklane.
Multum kolorów i wzorów. Fronty takie mogą mieć szprosy. Ładnie prezentują się w nowoczesnych kuchniach. Oczywiście ich powierzchnia może być tylko gładka.
Fronty akrylowe.
Mogą być tylko płaskie. Nie zrobimy w nich frezów. Jeżeli ktoś nie chce tradycyjnych uchwytów musi zastosować zamiast frezów specjalne listwy nakładane na górę frontów.
Fronty akrylowe mogą być w dużym bogactwie kolorów i przypominają fronty lakierowane w macie lub w jednolitej płycie meblowej. Różnica polega na wykończeniu kotów. Które wygląda podobnie jak we frontach z płyty. Fronty z akrylu cechują się dużą odpornością na porysowania i obicia. Są frontami ciężkimi przez co zawiasy i okucia szybciej się w nich wyrabiają. W zależności od wielkości frontów trzeba dodać 1-2 dodatkowe zawiasy
https://szafysosnowiec.pl/producent-mebli