Adaptacja poddasza na cele mieszkaniowe to proces, który wymaga dużo pracy i zaangażowania. Obejmuje nie tylko prace remontowe i wykończeniowe, ale także opracowanie projektu, harmonogramu i ekspertyzy budowlanej. Musi odbywać się sprawnie i zgodnie z planem. Warto zatem dowiedzieć się jak przebiega zmiana nieużytkowanej przestrzeni na przytulne mieszkanie na poddaszu.
Projekt i harmonogram prac
Pierwszym krokiem w adaptacji poddasza jest opracowanie projektu oraz harmonogramu robót. W ten sposób działają zarówno amatorzy majsterkowania jak i firmy budowlane. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala na zaplanowanie wszystkich działań i skoordynowanie poszczególnych etapów prac. W ramach harmonogramu konieczne jest uwzględnienie takich zadań jak:
- wzmocnienie podłoża,
- wykonanie izolacji termicznej i akustycznej dachu,
- wykonanie wentylacji pomieszczeń,
- prace instalacyjne i wykończeniowe.
Precyzyjny i szczegółowy harmonogram pozwoli uniknąć opóźnień. Dodatkowo sprawi, że cały proces przebiegnie znacznie sprawniej.
Prace remontowe i wykończeniowe
Prace remontowe i wykończeniowe są nieodłącznym elementem adaptacji poddasza. Pierwszym etapem ich realizacji jest wspomniane już wzmocnienie podłoża oraz stropów. Oczywiście poprzedzone ekspertyzą przeprowadzoną przez fachowców. Ważne jest również przygotowanie termoizolacji wewnętrznej z pianki PUR lub nadal popularniejszej wełny mineralnej. Zazwyczaj następnym krokiem jest wycięcie w dachu otworów na świetliki i okna, a także postawienie ścian działowych. Mogą powstać np. z bloczków silikatowych. Jednak najczęściej stosowane są płyty kartonowo-gipsowe. Są łatwe w montażu i umożliwiają szybsze wykonanie niezbędnych instalacji (elektrycznej, wodnej).
W przypadku poważniejszych inwestycji, takich jak podwyższanie ścian kolankowych, konieczna może być wymiana więźby dachowej i pokrycia. Pozwoli to na uzyskanie dodatkowej przestrzeni oraz lepszą izolację pomieszczeń mieszkalnych. Kiedy gotowe jest już podłoże oraz termoizolacja, schody i instalacje, pozostaje przejść do prac wykończeniowych. Ten etap obejmuje zadania takie jak tynkowanie lub montaż płyt g-k, malowanie, tapetowanie czy układanie płytek i paneli. Wszystko to pozwoli uzyskać przytulne mieszkanie na poddaszu.
Aranżacja wnętrza
Osoby bez doświadczenia budowlanego powinno powierzyć adaptację poddasza fachowcom. Takim jak pracownicy Firmy Usługowo-Budowlanej Michała Broszko z podkarpackiej Sośnicy. Dopiero, gdy specjaliści skończą swoją pracę można przejść do aranżacji wnętrz. Tu najistotniejszą kwestią jest umeblowanie pomieszczeń i dobranie odpowiednich dodatków. Przy aranżacji poddasza warto zwrócić szczególną uwagę na optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz funkcjonalność wyposażenia. Dzięki temu uzyskamy mieszkanie, które będzie nie tylko piękne, ale także praktyczne.