Malowanie ścian i sufitów w domach oraz mieszkaniach to zadanie, które może wydawać się trudne dla osób niedoświadczonych. Proces ten składa się z kilku etapów, takich jak przygotowanie pomieszczeń i powierzchni oraz zgromadzenie odpowiedniego sprzętu. Błędy na którymkolwiek z tych etapów mogą zepsuć cały wysiłek. Dlatego warto dowiedzieć się, jak z tym zadaniem radzą sobie fachowcy z firm remontowo-budowlanych.
Wybór narzędzi i przygotowanie pomieszczeń
Pierwszy etap pracy specjalisty to wstępne przygotowanie do malowania, które obejmuje zakup farby i odpowiedniego sprzętu. Firmy świadczące usługi remontowe korzystają z takich materiałów i narzędzi, jak folia malarska, taśmy maskujące, papier ścierny, masa szpachlowa. Przydaje się też gładź lub gips, grunt, mydło malarskie oraz gąbki, szpachelki, pędzle, wałki, kuwety na farbę. Osoby malujące na własną rękę również powinny zaopatrzyć się w te akcesoria.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie pomieszczeń do malowania. Należy wynieść meble lub przestawić je na środek pokoju i zakryć folią malarską, która zabezpiecza również podłogi. Ważne jest także zdjęcie firanek i zasłon, demontaż lub zabezpieczenie taśmą karniszy, listew przypodłogowych, gniazdek, przełączników.
Przygotowanie i malowanie powierzchni
Po wyniesieniu i zabezpieczeniu mebli oraz sprzętów można przystąpić do remontu. Jednakże przed samym malowaniem konieczne jest przygotowanie powierzchni ścian i sufitów. Jeśli na murach łuszczy się farba lub są stare tapety, trzeba je usunąć. Następnie należy wygładzić ściany, załatać niepotrzebne otwory, pęknięcia czy ubytki tynku. Do szpachlowania używane są masy szpachlowe, gładzie lub gipsy. Gdy wybrany środek zaschnie, należy go szlifować przy pomocy papieru ściernego lub specjalnych urządzeń do dużych powierzchni.
Po gładzeniu przychodzi czas na czyszczenie powierzchni ścian, usuwanie pyłu, plam i wszelkich zabrudzeń. W tym celu najlepiej sprawdza się mydło malarskie i delikatna gąbka. Następnie fachowcy zajmujący się malowaniem, tacy jak pracownicy firmy Oleksandra Traisty, przeprowadzają gruntowanie. Nanoszenie preparatu polepszającego wiązanie się farby z podłożem zapobiega odrywaniu się poprzednich powłok, jeśli zostały na ścianie.
Gdy grunt wyschnie, pozostaje już tylko malowanie sufitów i ścian. Najpierw, z użyciem pędzla, wybraną farbą pokrywa się trudnodostępne miejsca, jak kąty, sztukaterie itp. Następnie sufitu maluje się wałkiem, najlepiej na kiju teleskopowym. Natomiast ściany pokrywa się pionowymi pasami. Wałek poruszając się musi tworzyć literę W. Dzięki właściwemu podejściu do każdego etapu malowania ścian i sufitów w domach oraz mieszkaniach można osiągnąć zadowalający rezultat i cieszyć się odświeżonym wnętrzem.